Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čech dává rozhovory ve třech jazycích, zraněnému fanouškovi věnoval rukavice

Petr Čech

  13:32
TOURS (Od našeho zpravodaje) - Pro zahraniční novináře bude asi z českého týmu nejvyhledávanějším hráčem. A nejen proto, že má ze všech současných fotbalových reprezentantů největší renomé. Brankář Petr Čech je známý i tím, že dokáže bez potíží odpovídat na otázky v mnoha jazycích. Což potvrdil i ve středu večer.

Petr Čech se fotí s fanoušky. foto:  Michal Šula, MAFRA

Po úvodním tréninku v Tours, kde se národní tým připravuje na start mistrovství Evropy, nejdřív zhruba deset minut mluvil s českými novináři. Pak si chvíli popovídal s jejich anglickými kolegy. A když hovořil s televizními reportéry, přilétla náhle otázka ve španělštině.

Žádný problém pro Čecha. Ačkoli nikdy ve Španělsku nežil, plynule několika větami odpověděl a ukázal, že na jazyky má talent.

Už před tréninkem navíc oprášil také francouzštinu, kterou se naučil během prvního zahraničního angažmá v Rennes. Moderátor ho vyzval, aby pozdravil fanoušky, a tak se český brankář chopil mikrofonu a několika větami jim poděkoval za to, že se na reprezentanty přišli podívat.

Brankář Petr Čech
Trenér reprezentace Pavel Vrba

„Úsměvné bylo, že ten kdysi pán moderoval i program před zápasy Rennes. V první chvíli jsem ho nepoznal, ale pak se ke mně přihlásil, tak mi to docvaklo,“ usmíval se Čech. „Říkal mi, že bude i na našem zápase v Toulouse.“

Francouzsky si povídal i s malým fanouškem, který návštěvu českého týmu odnesl lehčím zraněním. Když fotbalisté kopali po tréninku míče na tribunu, aby diváky odměnili, natahoval se po balonu tak vehementně, až si poranil palec.

Jako medicína zafungovaly rukavice, které dostal od svého oblíbence. „Dostal je, aby to příště lépe chytil,“ vtipkoval Čech. „Snad měl radost. Pak jsme se vyfotili a vypadalo to, že je spokojený.“

Neskutečné. Na první trénink reprezentace dorazily čtyři tisíce diváků

Ve Francii má česká jednička příznivců plno, což se ukázalo po skončení tréninku. Dlouhé minuty se podepisoval a fotil s fanoušky na spodním ochozu tribuny.

První hodiny po příletu do Francie si užil. Pochvaloval si náladu v týmu i hotel Chateau Belmont. „Všechno splnilo očekávání. Pro nás hráče je důležité, abychom se měli kde vyspat a měli prostor na přípravu na zápasy. Hotel je hodně klidný, což je jedině v pořádku.“

Na zápasy ale bude český tým cestovat daleko - do Toulouse, Saint-Étienne a Lens. Podle Čecha to žádnou komplikaci nepřinese.

„Na minulém Euru jsme hráli všechny zápasy na stejném stadionu, ale myslím, že to nehraje roli,“ přemítal. „I na ligu nebo Ligu mistrů cestujete, stejně jste večer na hotelu a pak jedete na stadion. Není to pro nikoho problém.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!