16. srpna 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Brankář Slavie Čontofalský je v ohrožení

Čontofalský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čontofalský. | foto: ČTK

Pro všechny fotbalisty v české lize se už naplno rozjela sezona. Přesto dva kluby ve fotbalové lize stále nemohou poslat své výrazné letní posily na hřiště.

Přišel, nezachytal si a možná hned skončí. Nečekaný průběh může mít angažmá brankáře Kamila Čontofalského ve Slavii. Ani šest týdnů po příchodu do Edenu nejsou vyřízené náležitosti spojené s jeho přestupem z Řecka.

Podobně je na tom talentovaný Nicolas Šumský. V Bohemians 1905 sedmnáctiletý záložník nebyl k dispozici pro úvodní tři kola v nové sezoně, včetně včerejšího zápasu v Jablonci. Důvod? FIFA zatím neschválila jeho přesun z Argentiny.

V případě Čontofalského je nutné jednat rychle. Pokud se zamotaný případ dnes nevyjasní, ve Slavii s někdejším slovenským reprezentantem přestanou počítat. "Museli bychom se rozejít. Tři kola znamenají maximum, které jsem ochotný tolerovat," řekl LN ředitel Slavie Miroslav Platil. "Brankářskou jedničku je nutné mít jasnou, nemůžu nechat tým v nejistém rozpoložení." Ve Slavii už jsou předběžně dohodnuti s jiným zkušeným gólmanem, který by případně zastoupil nepoužitelného Čontofalského.

Kvůli vážným ekonomickým problémům, ohrožujícím stabilitu eura, má Řecko pošramocenou pověst. Ani tamějšímu fotbalovému svazu se ji nedaří vylepšit. "Komise pro schvalování přestupů zasedá nepravidelně jednou týdně. Když se v Řecku dohodnou, že se nepracuje, nic s tím neuděláte," popsal nečitelné poměry manažer Čontofalského Jiří Müller. "Věřím, že se i tak podaří přestup dotáhnout," neztratil optimismus navzdory předchozím zklamáním.

Nejistota kolem Šumského vznikla z jiného důvodu. Když hráč přestupuje do jiné země ještě před dosažením plnoletosti, musí to zvlášť posvětit Mezinárodní fotbalová federace FIFA. Lhůta pro vyřízení žádosti není stanovená. "Jsme z toho smutní. Poslali jsme nótu se žádostí, aby se proces urychlil," uvedl ředitel Bohemians 1905 Ladislav Valášek.

FIFA víc kontroluje nezletilé
Všechny mezinárodní přestupy hráčů ve fotbalovém světě musí být navíc od loňského října povinně zaregistrované do on-line počítačového programu Transfer Matching System. FIFA se tím snaží omezit podezřelé transakce související s přesuny hráčů. U každého případu je nutné doložit nejméně 30 informací o samotném fotbalistovi i detaily o souvisejících platbách včetně čísel účtů. U nezletilých hráčů jsou nároky ještě vyšší. Zkoumá se třeba, jaké rodinné zázemí budou mít v místě svého působení. V minulém roce obdržela FIFA 921 takových žádostí, 174 jich zamítla.

U Šumského přitom není důvod ke komplikacím, doplácí však na to, že se jako jeden z mála Evropanů vydal sbírat zkušenosti do Jižní Ameriky a při přestupu do Česka ho fotbalové řády berou jako cizince. Jinak by už dávno mohl hrát.

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR OBCHODNÍK / KONZULTANT PRO PRODEJ SLUŽEB

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč