Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brankář Vaniak bere situaci takovou, jaká je a na zítřejší zápas se těší

Sport

  16:30
Rušný týden zažívá fotbalový brankář pražské Slavie Martin Vaniak. V pondělí mu kouč Karel Jarolím oznámil, že se stal náhradníkem, přesto se ve čtvrtek postaví mezi tyče při utkání Evropské ligy ve Valencii. Na stadionu Mestalla zastoupí novou jedničku Lotyše Denisse Romanovse, který laboruje se zraněním z nedělního ligového duelu na Kladně.

Brankář Martin Vaniak diriguje své spoluhráče foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Už i na Kladně měli lidi srandu, že se mě tady snad nezbaví. Vykopnou mě dveřmi a já se vrátím oknem," komentoval Vaniak v rozhovoru s novináři v nadsázce svoji nynější pozici ve Slavii.

Na začátku týdne mu Jarolím sdělil, že nejméně do zimy bude náhradníkem, a novou jedničkou zvolil Romanovse. "Nesu to dobře, s tím jsem do toho před sezonou šel. Jde o to najít pro Slavii brankáře do budoucna na pět sedm let. Proto se trenér rozhodl, že dá prostor Denissovi, který musí ukázat, zda na to má, nebo ne. Navíc se ještě v zimě vrací mladý Diviš. Já jsem připraven být dvojkou nebo trojkou.

Jsem tady pro Slavii a jsem rád, že tady můžu být a vypomoci, když bude potřeba." Taková situace nastala právě nyní. Romanovs utrpěl na Kladně nepříjemné zranění hlavy a páteře a místo cesty do Španělska zůstal doma. Jarolím už dnes prozradil, že z dvojice Vaniak, mladík Jan Hanuš vybral pro čtvrteční duel toho zkušenějšího. "Samozřejmě se na ten zápas těším. Hrát takovéhle zápasy ještě na tak pěkném stadionu je vždy svátek. Uvidíme po zápase, jestli se těším dobře, nebo špatně," smál se dobře naladěný Vaniak.

Byl viditelně rád, že se nepřehledná situace okolo slávistické brankářské trojice konečně vyjasnila. "Možná se to mohlo řešit i dřív. Točili se gólmani, samozřejmě taková situace není běžná. Mezi námi třemi ale nikdy nebyl žádný problém, nějaká napjatá situace v kabině vůbec nebyla. Jsem rád, že teď máme konečně nastavené parametry," pochvaloval si devětatřicetiletý gólman, jemuž v létě vyprší ve Slavii smlouva.

V létě nejspíš ukončí hráčskou kariéru

Vaniak připustil, že pak pravděpodobně ukončí kariéru. "Bude mi skoro 40 let a ani to zdraví není, jak bývalo. Mám dokonce artrózu kyčle, takže bude lepší, když to pověsím na hřebík," podotkl Vaniak. Brankářskou profesi ale nehodlá opouštět. "Chtěl bych po skončení kariéry zůstat u fotbalu a sice u toho, čemu nejvíc rozumím, což je gólmanská práce," řekl.

Teď si ale Vaniak ještě nějakou dobu bude užívat zápasy jako aktivní brankář. Věří, že ve Valencii nedostane pět gólů jako při předchozím utkání Evropské ligy doma s Lille. "Sedmdesát minut jsme s Lille hráli vyrovnanou partii, pak nám vypadl střed hřiště. Chtěli jsme zkusit rozhodnout, hráli zbytečně moc dopředu a nechávali těm hráčům prostor. Myslím, že Valencia tolik prostoru mít nebude," tvrdil Vaniak.

Na postup ze skupiny po dvou porážkách příliš nepomýšlí. "Ta šance je vždycky, ale buďme realisti. Víme, co nás čeká, nebudeme si nic nalhávat.

Nastoupíme proti soupeři, který je velice dobrý a hraje pomalu tu nejlepší ligu na světě. Uvidíme, s čím na nás vyrukují. Jestli budou šetřit hráče, nebo nastoupí v plné síle," dodal Vaniak.

Autoři: ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...