16. června 2008 13:37 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Brückner mezi legendy

Karel Brückner udílí taktické pokyny svým hráčům při svém posledním reprezentačním utkání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Brückner udílí taktické pokyny svým hráčům při svém posledním reprezentačním utkání | foto: ČTK

PRAHA Úspěchy i pády zažil fotbalový trenér Karel Brückner během svého více než šestiletého působení u české reprezentace.

Jako první kouč dovedl národní tým na tři velké turnaje za sebou, ale po bronzu na ME 2004 v Portugalsku následovala dvě vyřazení v základní skupině. Bilance osmašedesátiletého Brücknera se po nedělní porážce 2:3 s Tureckem uzavřela na 75 zápasech. Více odtrénovaných utkání má v historii české i čs. reprezentace na kontě pouze Jozef Vengloš.

Šedovlasý trenér převzal národní mužstvo od Jozefa Chovance v prosinci 2001. Zápasovou premiéru si odbyl v únoru následujícího roku výhrou nad Maďarskem, následovalo dalších 19 zápasů bez porážky, během nichž si české "áčko" připsalo cenné výhry nad Itálií, Francií či Nizozemskem. Brückner postupně začlenil do kádru řadu svých bývalých svěřenců z jednadvacítky a výrazně zatraktivnil herní projev mužstva.

Jako hráč to Brückner v dresu rodné Olomouce dotáhl do druhé ligy, s trénováním začínal v roce 1971. Nejvyšší soutěž si poprvé vyzkoušel o deset let později v Brně, největší klubové úspěchy slavil v 90. letech se Sigmou Olomouc. V roce 1997 byl jmenován trenérem české reprezentace do 21 let a se "lvíčaty" vybojoval stříbro na ME 2000 na Slovensku, a tím i postup na OH v Sydney.

 Vyhlášený stratég a milovník vážné hudby sedmkrát zvítězil v domácí anketě Trenér roku, v roce 2003 ho Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) zvolila druhým nejlepším koučem světa..

ČTK