Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 9 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bývalý český sudí Robert Henn: Video zdrží méně než střídání

Thierry Henry střída Nicolase Anelku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thierry Henry střída Nicolase Anelku |

PRAHA Zavedení videa vypadá jako jednoduchá záležitost, jenže fotbal raději dál připouští přehmaty. Naposledy na to doplatila v osmifinále MS Anglie. Bývalý český sudí Robert Henn patří mezi největší propagátory technických prostředků, které by rozhodčím ulehčily práci.

Stane se neuznaný gól Anglie zásadním momentem, který změní přístup kompetentních osob k zavedení videa ve fotbale?
Pokud nedokázal změnit jejich postoj rozruch po ruce Thierryho Henryho, díky níž Francie postoupila na mistrovství světa, tak tento moment to asi nebude, ale uvidíme. Důležité je, aby všechny státy, které volí vedení FIFA, vyvinuly větší tlak. Možná je v nadsázce dobře, že se něco takového přihodilo zrovna Anglii, která má větší vliv. Také je potřeba, aby to někdo zkusil jako první. Třeba Česko.

Vina je dávána obvykle pouze rozhodčím. Není to vůči nim příliš přísné, protože je zřejmé, že se chybě nemohou vyhnout?
Často se u toho skončí. Prostě přijde jiný rozhodčí. Z tlaku na zavedení videa je jasné, že jádro problému je jinde. Doufám, že se to brzy pohne.

Jak silná je lobby za zachování současného stavu?
Jde o politiku. Než by se udělala nějaká zásadní změna, zavedou se raději brankoví rozhodčí. Ti jsou prakticky zbyteční, protože oko ani hlava člověka nemá stejné schopnosti jako kamera.

Jakou technikou by měl být rozhodčí vybaven, aby se omezil výskyt nepřesných verdiktů?
V době vysílaček a mobilních telefonů by měli mít všichni komunikátor a být ve spojení. K tomu by mělo být k dispozici video a to úplně stačí. Čtvrtý rozhodčí je zbytečný, pokud jen zvedá čísla střídajících hráčů. Jeho práci může zastat někdo jiný. Mohl by raději sedět v salonku u videa a hned prostřednictvím komunikátoru kolegovi na hřišti říct, jak spornou situaci vyřešit. Celé zařízení nestojí tolik peněz jako brankoví rozhodčí.

Německo - Anglie (neuznaný gól)

Co říkáte na argument šéfa FIFA Seppa Blattera, že by video zdržovalo hru?
Když máte na mistrovství světa u každého zápasu přes třicet kamer, tak to hru určitě neprotahuje. Máte do pěti až deseti vteřin k dispozici závěr, který potřebujete. Rozhodčí se prostřednictvím komunikátoru dozví, jak má rozhodnout a celá operace zabere méně času než odkop od branky nebo střídání.

Jaké všechny prohřešky by se daly s pomocí techniky vymýtit? Hrál by se potom fotbal důsledně podle pravidel?
Hráči by se chovali na hřišti pořád stejně, i když by je rozhodčí mohli kontrolovat pomocí kamer. Prostě by spoléhali, že jejich prohřešky nebudou vidět. Podle videa by se ale řešily pouze sporné situace ve vápně, ne třeba fauly na půlce.

Před rokem jste představil projekt virtuální školy pro rozhodčí. Jak pokročila realizace vašeho nápadu?
Dávám dohromady kalkulaci, na kolik by to celé vyšlo. Několikrát jsem apeloval i na Českomoravský fotbalový svaz, aby mi získal oficiální vyjádření FIFA. Trochu to šlo do ztracena. Mám podklady přímo z UEFA, že není potřeba nic schvalovat. Můžeme si to v Česku udělat sami a pak poslat vyhodnocení, že to celé funguje, a UEFA se k tomu nějak postaví. Je to unikátní šance, jak by se český fotbal mohl zviditelnit.

V plánech jste měl také dům ve tvaru píšťalky, kde by škola pro sudí sídlila. To stále platí?
Je to součást celého projektu. Už ale nebazíruju, aby to bylo v České republice. Můj nápad se líbil ve Spojených státech, Španělsku nebo Německu, ale všichni se o tom bojí říct nahlas zástupcům FIFA, protože se zřejmě domnívají, že by přišli o nějaké funkce.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...