Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bývalý sudí: Šlo o příklad ruky, která se nepíská

Sport

  12:33
PRAHA - VIDEO. "Snad aby si hráči Plzně příště zavázali ruce, aby jim nehrozila penalta," zlobí se bývalý sudí a také velký zastánce zavedení videorozhodčích ve fotbale Robert Henn. Penalta po ruce stopera Mariána Čišovského, kterou muž s píšťalkou definitivně zhatil naděje českého mistra na lepší výsledek proti AC Milán ve středečním zápase Ligy mistrů, podle něj v žádném případě nebyla nařízená oprávněně. Nalomená Plzeň nakonec prohrála 0:2.

AC Milán - Plzeň, plzeňský Daniel Kolář fauluje Zlatana Ibrahimovice foto: ČTK

Takže s rozhodnutím německého arbitra Floriana Meyera nesouhlasíte? 
To v žádném případě nebyla penalta a  zápas měl pokračovat dál za stavu 0:0. Považuji za alibismus po utkání tvrdit, že se taková ruka dala písknout. Vždyť úmysl musí být naprosto zřejmý a ruka dál od těla. Přišlo mi to spíš jako politické rozhodnutí ve prospěch velkoklubu AC Milán. Na opačné straně by sudí něco podobného nepískal.

Na základě čeho arbitr podle vás nařídil pokutový kop, který následně švédský útočník Zlatan Ibrahimovič proměnil?
Hlavním faktorem byla jeho hlava. Sudí je na hřišti, zvažuje situaci a musí se rychle rozhodnout na základě instinktu. Jenže pan Meyer celou situaci zřejmě neviděl, protože měl před sebou ještě jednoho fotbalistu. Proto dal na radu asistenta, který viděl kontakt a chtěl se asi zavděčit domácím.

Čišovský se tedy neprovinil proti pravidlům?
Udělal všechno proto, aby se vyhnul kontaktu s balonem. Bál se očividně, že k té situaci může dojít. Hráčova ruka prostě nešla proti míči. Ibrahimovič byl navíc dva metry od něj a v té rychlosti nemohl Čišovský pořádně zareagovat a přitom mě ještě dokázal překvapit tím, že paži na poslední chvíli tlačil úplně k tělu.

Není to chyba samotných pravidel, která se dají různě interpretovat?
Jsou špatně vysvětlovaná a rozhodčí si odpískání ruky vždycky uhájí. Jasně se přitom řeklo, že ruka musí být úmyslná a směřovat proti míči. Jenže tohle byl přesně případ, kdy o žádný úmysl nešlo. Nemůžeme hráčům přece uříznout ruce. Snad aby si je hráči Plzně příště přivázali k tělu, aby jim nehrozila penalta. Efektivním řešením je nafotit do pravidel přesné situace, kdy se má pískat ruka a kdy ne.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!