Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čech poprvé po 14 letech chybí v desítce nejlepších brankářů. Předstihl jej Uganďan

Sport

  18:59
PRAHA - Každoročně vyhlašuje Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) nejlepší brankáře světa za uplynulý rok. Nejinak tomu bylo také letos. Poprvé od roku 2002 se ale mezi elitní desítku nevešel český gólman Petr Čech.

Petr Čech. foto: Reuters

V roce cennou anketu vyhlašovanou 56 experty celého světa ovládl. V letech 2004 a 2007 skončil na druhém místě, celkově pak byl v poslední dekádě (2001-2010) třetím nejlepším brankářem světa za Italem Gigim Buffonem a Španělem Ikerem Casillasem.

Jenže letos se Petr Čech propadl poprvé od roku 2002 až za elitní desítku, když obsadil se čtyřmi získanými body 11. příčku. Před zástupce anglického Arsenalu se dostal Uganďan Denis Onyango z Mamelodi Sundows, týmu Jihoafrické Premier League.

Že by definitivní ústup ze slávy čtyřiatřicetiletého českého gólmana a rekordmana anglické Premier league co do počtu vychytaných nul (182), kterému jistě v očích statistiků uškodil fakt, že se vzdal po jarním mistrovství Evropy reprezentační kariéry?

Počtvrté v řadě – s vlastním rekordním ziskem 156 bodů – zvítězil Němec Manuel Neuer, který se tak v počtu trofejí vyrovnal Buffonovi a jediná mu chybí k vyrovnání rekordu Španěla Ikera Casillase. Ten anketě dominoval před brankářem Bayernu Mnichov v letech 2008 až 2012.

Letos ale zaznamenal strážce svatyně FC Porto ještě větší ústup ze slávy než Čech, když nedostal ani jeden hlas a v anketě se tak vůbec neumístil. Naopak důkaz své dlouhověkosti podává i nadále Buffon. Ten letos skončil druhý, což je pro něj patnácté (!) umístění v elitní trojici ankety v řadě.

Třetí místo pro rok 2016 obsadil gólman úřadujících mistrů Evropy z Portugalska Rui Patricio, který na klubové úrovni hájí svatyni Sportingu Lisabon.