Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Čecha kritizuje legenda Arsenalu i německý klub. Nastoupí i proti Chelsea?

Sport

  11:45
LONDÝN/PRAHA - Víkend přinesl fotbalovému brankáři Petru Čechovi rozporuplné pocity. Nastoupil sice jako začínající brankář do úvodního zápasu Premier League, ale v zápase s Manchesterem City jeho tým prohrál 0:2 a Čech se stal terčem kritiky. I přesto zůstal český brankář pozitivní.

Petr Čech děkuje fanouškům za podporu po zápase s Manchesterem City foto: Reuters

„Není to šťastné, ale věřím, že se máme od čeho odrazit. Byl to asi ten nejtěžší soupeř na úvod, moc bodů v sezóně nepoztrácejí. Hráli, hrají a nejspíš i budou hrát výborně,“ hodnotil šestatřicetiletý gólman první zápas na svém webu.

Do úvodního zápasu Premier League nastoupil Čech na úkor letní posily Bernda Lena, který do londýnského klubu přestoupil údajně za 645 milionů korun. V utkání sice dostal dvě branky, nicméně do statistik se zapsal šesti zákroky a dvaačtyřiceti přihrávkami. Což je mimochodem více než desetina všech přihrávek Arsenalu v zápase.

„I když to výsledkově nedopadlo dobře, chci být pozitivní. Jen si vzpomeňte, jak s námi loni Manchester City zatočil. Teď se na výhru nadřel, a my určitě budeme hrát ještě líp,“ uvedl Čech.

Kritiku Leverkusenu si líbit nenechal

Ovšem daleko více než předvedenými zákroky zaujal momentem, kdy nebyl daleko od skórování do vlastní branky. Nepovedla se mu přihrávka, a míč proletěl jen několik centimetrů od pravé tyče.

Na to zareagoval právě oficiální twitterový účet Bayeru Leverkusen videem, v němž Leno přihrávkou zakládá útok, ze kterého Leverkusen do 15 vteřin skóruje. Doplnil to komentářem, že znají brankáře, který podobné věci zvládá.

Lze obecně říci, že PR oddělení špičkových klubů drží své hráče, aby pokud možno nereagovali na podobně jízlivé komentáře. Čech se sice neudržel, na tweet zareagoval, ale vypadalo to, že se nenechal vyvést z míry.

„My v Arsenalu sdílíme hodnoty, které nás dělají velkým klubem, a to nejen po fotbalové stránce. Férové soupeření, profesionalita a sportovní duch jsou tím největším darem, který můžeme malým fotbalistům dát. Je smutné vidět, když ostatní kluby nemají stejné hodnoty @bayer04_en,“ napsal Čech.

13.srpna 2018 v 19:24, příspěvek archivován: 14.srpna 2018 v 11:38

.@Arsenal we share important values which make us a big club not only on the football side . Fair competition, professionalism and sportsmanship are the biggest ones you teach young footballers and it’s sad to see when other clubs don’t share the same values. .@bayer04_en

Odpověď od šestatřicetiletého brankáře nečekali asi ani správci stránky Leverkusenu. Nelze se tak divit jejich rychlé odpovědi. „Byl to jen malý žert. Vtip o tom, že bychom chtěli vidět Lena, našeho bývalého brankáře, v akci. Vyznáváme stejné hodnoty, o kterých ses zmínil, a přejeme tobě a tvému klubu vše dobré,“ zní omluva.

Z Čechova výkonu nejásá ani legenda Wright

Ovšem ani bývalí fotbalisté nebyli z výkonu českého brankáře v zápase proti Manchesteru City nadšení.

Bývalý útočník Arsenalu Ian Wright poznamenal na radiu BBC 5, že „Viděl jsem brankáře, který byl jako zkamenělý, kdykoliv na něj směřoval míč. Hrozně jsem křičel, když si málem dal ten vlastní gól.“

Petr Čech v úvodním zápase nezklamal, fanoušci ho ale v brance nechtějí

A legenda Arsenalu pokračovala. „Snažíme se hrát zodpovědně zezadu, a náš brankář si dá málem vlastní branku. To určitě nechceme.“

I bývalý útočník Chelsea a Blackburnu Chris Sutton byl z nasazení Čecha překvapen. „Myslím, že to byl velký risk vybrat Čecha místo Lena. Oni utratí 20 milionů liber za brankáře, kterého nechají sedět na lavičce?“ táže se Sutton.

„Nemyslím si, že by měl Čech loni dobrou sezónu, takže jeho nasazení je velký risk. Nejsem si jistý, zda je i další nasazování Čecha v základní sestavě správný krok,“ myslí si současný sportovní komentátor pro BBC Radio 5.

Nyní čeká Arsenal zápas proti Chelsea, za kterou Čech chytal dlouhých 11 sezón. Kdo tedy bude stát v brance „Kanonýrů“? „Já bojuju o jedničku celý život a naštěstí se mi znovu podařilo začínat. Bernd je borec, fakt skvělý brankář. Ale já dostal přednost. Uvidíme, jak to bude dál,“ dodal Čech.

Autor: