2. prosince 2011 9:45 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Černohorský fotbal se pře, kdo pije a kdo fetuje

Trenér černohorských fotbalistů Branko Brnovič | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér černohorských fotbalistů Branko Brnovič | foto: Reuters

PODGORICA/PRAHA Do baráže s Českem vstupovali s nadšením a věřili, že se dnešní kyjevský los turnaje Euro bude týkat také jich. Po vyřazení pak vyplavaly na povrch i záležitosti, o nichž se předtím mluvilo pouze skrytě. Anebo ani nemluvilo.

Vlnu kritiky, jež se po prohrách s Českem valila na hlavy trenéra Branka Brnoviče a předsedy tamního svazu Dejana Savičeviče, ještě podpořil rozhovor s největší hvězdou reprezentace Mirkem Vučiničem. Ten až v závěru minulého týdne promluvil pro deník Vijesti.

"Během odvety v Podgorici jsem začal přemýšlet, jestli mi vůbec stojí za to jezdit na reprezentační srazy," prohlásil útočník Juventusu Turín. "Cítil jsem totiž, že nehraji pětadvacátý zápas, ale první! Jako kdybych nehrál od naší mezistátní premiéry v roce 2007 v Maďarsku, jako bych pro tým nic neudělal," postěžoval si osmadvacetiletý Vučinič.

Nejvíc se jej prý dotkly události v závěru odvety. "Chápu, když lidé pískají, to k fotbalu patří. Ale když na vás z prvních řad ochozů plivou a sprostě vás urážejí, pak se ptáte, jestli to máte zapotřebí," zlobil se střelec, o němž během první části kvalifikace všichni pěli ódy.

Narkoman a nemocné mozky

Mnohem pikantnější spor vznikl už během kvalifikace mezi svazovým šéfem Savičevičem a deníkem Dan, který jej často kritizoval. Savičevič se pak postaral, že zpravodajové tohoto listu nedostali akreditaci na domácí zápasy s Anglií a Českem. Všechno vyvrcholilo po barážovém neúspěchu.

"Nabízím těm novinám dva miliony eur, pokud prostřednictvím kterékoli kliniky na světě dokáží, že jsem narkoman. Pokud bude opak pravdou, budu od nich chtít 500 000 eur a většinu z té částky použiji na léčení těch nemocných hlav a mozků," nechal se Savičevič, někdejší hvězda CZ Bělehrad a AC Milán, slyšet před novináři.

Redakce odpověděla okamžitě. "Nikdy jsme nenapsali, že je pan Savičevič narkoman. Ale jestli si to myslí, věřme mu. A nabízíme mu čtyři miliony eur, pokud dokáže, že naši zaměstnanci mají nemocné mozky. Když mu to nevyjde, budeme po něm chtít jeden cent, protože podle nás jeho mozek větší hodnotu nemá," pokračoval v přestřelce deník a dodal, že fotbalový svaz není majetkem jediného muže.

Až několik dní po baráži vyšlo najevo, proč Černohorci v závěru kvalifikace změnili trenéra. Chorvata Zlatka Kranjčara vystřídal v září jeho asistent Branko Brnovič, který povede tým i nadále. "Kranjčar měl problémy s alkoholem, snažili jsme se to skrývat," oznámil Savičevič skutečnost, která byla veřejným tajemstvím, neboť Kranjčarovi se například podařilo "zaspat" jednu z tiskových konferencí.

A co na to Kranjčar? "To je lež," hlásil z Íránu, kde si mezitím našel angažmá na lavičce tamního mistra FC Sepahan za 400 000 dolarů ročně. "Řekl to proto, aby odůvodnil svoje chyby. Jako alkoholik bych tady neměl šanci, vládne tu prohibice. S Íránci jsem pořád, brzy by podobný problém odhalili," pravil.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?