Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Darida bude trpět, české reprezentaci v neděli začne fotbalová ‚Tour de France‘

Petr Čech

  12:00
TOURS - České reprezentaci v neděli naplno začne fotbalová „Tour de France“. Národní tým ze základny ve městě Tours poprvé odletí do dějiště úvodního utkání evropského šampionátu se Španělskem, jímž bude v pondělí Toulouse, a podobné přesuny ho čekají i před dalšími zápasy na mistrovství. Hráči to ale za problém nepovažují, protože jsou na cestování zvyklí z klubů. Navíc půjde jen o krátké lety.

Vladimír Darida si létání neužívá tak jako tento rozhovor. foto: ČTK

„Když jedete na zápas, tak i po Anglii člověk lítá. Jedete na Ligu mistrů, všichni letí, Evropská liga a všichni letí. V dnešním fotbale jsou všichni zvyklí cestovat,“ uvedl brankář Petr Čech.

Švédské pyžamo a španělští kanárci. Který tým bude mít na Euru nejhezčí dresy?

„Plno týmů to má takhle podobně, takže je to realita. Koneckonců 45 minut v letadle není žádný problém. Máme tu zázemí a odlítáváme na zápasy, takže to pro nás vůbec komplikace není,“ dodal obránce David Limberský.

Zatímco na minulém Euru před čtyřmi lety v Polsku hráli Češi všechny tři zápasy skupiny ve Vratislavi, tentokrát musejí pokaždé cestovat. Z Tours poletí do Toulouse, St. Etienne a Lensu. Všechna města jsou vzdálena přibližně 500 kilometrů a reprezentanti nacestují asi 2900 kilometrů.

Čech opět hledá štěstí ve Francii. ‚Nejlepší gólman v Rennes,‘ vzpomínají místní

„Pro každý tým je to stejné. Když bylo v roce 2008 Euro v Rakousku a ve Švýcarsku, byl obrovský rozdíl, kde máte základní tábor a kde hrajete. Někdo to měl kousek a dojel, někdo měl štěstí, že hrál dvakrát na stejném místě. Takže tam rozdíl byl. Ale tady se to rozházelo úplně všude,“ srovnával Čech.

„My hrajeme tři zápasy pokaždé jinde a nemyslím, že by měl někdo větší výhodu než my. I domácí musí dojíždět, takže je to ve finále jedno,“ doplnil gólman Arsenalu. „Po minulém Euru je to rozdíl. Tady to bude trochu divočejší, ale snad nás to nerozhodí,“ uvedl stoper Roman Hubník.

‚Druhé ligy mám po krk,‘ říká Vydra, který kvůli tomu chybí na Euru

Darida létání rád nemá

Reprezentanti vítají, že mají ve Francii základní tábor, kam se budou vracet. „Kdybychom se měli sbalit, cestovat do nějakého města a tam být, prostě pořád balit, to by bylo takové blbé. Takhle nám všechny věci zařídí kustod, vezmeme si jen pár osobních věcí a můžeme si zbytek nechat na hotelu. Nemusíme to pořád tahat, takže myslím, že je to takhle dobré,“ uvedl záložník Vladimír Darida.

I český tým má ve svém kádru hráče, kteří létaní zrovna nemilují, a jedním z nich je právě Darida. „Zlomilo se to, když jsme letěli do Stuttgartu a přistávali tam asi na třikrát v takovém silném větru, to bylo hodně nepříjemné. Tam se mi nějak létání přestalo líbit a pokaždé, když jsou nějaké turbulence, tak hned mi v hlavě naběhnou ty nejhorší myšlenky,“ uvedl Darida.

Češi válí a chválí je celý je svět. ‚Velmi stylové, oblečení je ze všech nejhezčí‘

„Doufám, že tady to bude rychlé a bez nějakého přistání v prudkém větru nebo nějaké bouřce,“ dodal záložník Herthy Berlín. Podobně na tom je i záložník David Pavelka.

„Nikdy jsem to moc neřešil, ale je pravda, že poslední půlrok jsem docela lítal z Istanbulu, když se nám narodila dcera. Využil jsem každé volné chvilky, abych byl doma, a pár nepříjemných letů jsem zažil. Budu rád, když si od toho po sezoně odpočinu,“ řekl hráč turecké Kasimpasy. „Tady jsou ty lety ale krátké, bude to fofr. Takže ani nepoznáme, že už jsme ve vzduchu,“ dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!