Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Českého Mbappého chce Slavia i Plzeň. Čí nabídku Jaroslav Starka vyslyší?

Sport

  8:00
PŘÍBRAM - Narodil se v březnu 1998, leckdo by si tedy řekl, že v atmosféře po triumfu na olympiádě v Naganu se z něj stane hokejista. Rodiče však dali Jana Matouška na fotbal a ten v posledních týdnech ukazuje, že to byl vynikající tah.

Jan Matoušek se raduje z gólu do sítě Bohemians 1905. foto: ČTK

O dvacetiletého příbramského ofenzivního záložníka, jemuž se kvůli velkému zrychlení i stejnému ročníku narození říká český Mbappé (po Francouzi Kylianu Mbappém), se totiž strhla na hráčském trhu rvačka.

Získat jej chce Plzeň, která má s Příbramí výborné vztahy. Vždyť řada jejich talentů si na západě Čech zahrála nebo stále hraje. A protřelý plzeňský šéf Adolf Šádek už se nechal slyšet, že by Matouška u sebe moc rád viděl.

Jenže už v úvodu letního přestupového období si na Matouška políčila pražská Slavia, která má zase zkušenosti s jiným příbramským supertalentem – Antonínem Barákem. 

Z gólu se raduje příbramský Jan Matoušek.

Vedení Pražanů v čele s Jaroslavem Tvrdíkem prý už nabídlo bossovi Příbrami Jaroslavu Starkovi za Matouška 25 milionů korun. Ten však nabídku odmítl i z toho důvodu, že má mnohem blíže k Plzni a Šádkovi. 

Ta sice nabízí méně peněz, ale na druhou stranu větší participaci na případném odchodu z Plzně.

Samotného Matouška, jenž vzešel ze silné příbramské generace, která si před dvěma lety zahrála juniorskou Ligu mistrů, zatím nechávají přestřelky šéfů Slavie a Plzně v klidu. 

To potvrdil v sobotním zápase s Bohemians 1905 (4:1), ve kterém dvakrát skóroval po rychlých kontrech, dokonce měl několikrát na kopačce hattrick, a navíc přinutil soupeře k vyloučení.

„Matoušek má něco navíc, co čeští fotbalisté nemají. Už minule (v úvodním kole proti Teplicím) ho všichni chválili, ale když jsem to s ním rozebíral, tak se málem rozbrečel. A teď dal dva góly. 

Ten první jsme ještě po tréninku pilovali. Takže mám radost, že to tam pak uklidil,“ uvedl po zápase kouč Příbrami Josef Csaplár. „Ale to, jak se o něm teď píše, mu ubližuje,“ dodává.

Ostřílený majitel Příbrami Jaroslav Starka.
Zleva Joel Ngandu Kayamba z Opavy a Tomáš Zápotočný z Příbrami ve vzájemném...

I on sám však ví, že Matouška v Příbrami dlouho neudrží. Mluví se totiž o tom, že po zítřejším zápase Příbrami v Ostravě by mělo být o Matouškově budoucnosti jasno. 

Ovšem i kdyby jej získala Slavia nebo Plzeň, měl by zůstat v Příbrami na hostování minimálně do konce podzimu. 

„Něco se říká, ale já nikam nespěchám, minimálně do zimy bych chtěl zůstat v Příbrami. Trenér i manažer mě od těch přestupových vlivů drží stranou,“ přiznává Matoušek.

K vrstevníkovi Mbappému, který v pouhých devatenácti letech výraznou měrou pomohl Francii k titulu mistrů světa, má sice Matoušek daleko, už teď se však mluví o tom, že podobný talent v české lize nebyl od dob Tomáše Rosického. 

„V naší lize ještě naši střední obránci nenarazili na tak rychlého a dobrého hráče,“ uznává kouč Bohemians Martin Hašek.