Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sport

V generálce na Euro čeká fotbalisty S. Makedonie, trenérem brankářů Kozáčik

Radost českých fotbalistů v Polsku v kvalifikaci o Euro 2024. foto: Reuters

Než 13. června odcestují do Německa na mistrovství Evropy, čeští fotbalisté odehrají zápas se Severní Makedonií. Soupeře pro generálku na šampionát potvrdila asociace poté, co ji schválil výkonný výbor. Hrát se bude 10. června nejspíš v Praze nebo v Plzni.
  17:40

Národní mužstvo program pro jarní sezonu už z větší části zná. V březnu odehraje přípravná utkání v Norsku a v Praze na Letné s Arménií. Půjde o premiéru nového českého kouče Ivana Haška.

Pro první červnový týden během soustředění v Rakousku se soupeř ještě řeší. Generálku obstará souboj se Severní Makedonií.

Euro 2024

„Jednali jsme s řadou možných soupeřů. Musí se sladit několik faktorů. Představy trenérů obou stran, termínové možnosti nebo požadavky na místo utkání a další, protože každý se pro sebe snaží zvlášť před Eurem vybojovat co nejlepší podmínky,“ líčil technický ředitel asociace Erich Brabec.

„Třeba my chceme hrát první přípravu přímo v Rakousku, takže jsme odmítli i několik věhlasných soupeřů, kteří chtěli hrát s námi doma. A pro generálku jsme zase trvali na tom, že musíme hrát doma proti někomu, kdo na Euro nepostoupil. Tak to bylo před každým šampionátem od roku 2004.“

Severní Makedonie věhlas nemá, ale její úroveň se v poslední době zlepšuje. Byla účastníkem předchozího Eura v roce 2021. V základní skupině prohrála všechny tři zápasy s Nizozemskem, Ukrajinou i Rakouskem.

Před dvěma lety šokovala Itálii v semifinále baráže o postup na mistrovství světa. O kolo dál však podlehla Portugalsku.

V loňské kvalifikaci o Euro neuspěla, ve skupině skončila až čtvrtá za Anglií, Itálii a Ukrajinou. Dvakrát porazila outsidera z Malty, doma uhrála remízy s Anglií a Itálií.

„Severní Makedonie odpovídá našim požadavkům a představám. Jde o tým, který nemůžeme potkat na závěrečném turnaji, ale má i svoji objektivní kvalitu,“ prohlásil Brabec.

Národní mužstvo se před mistrovstvím Evropy sejde v neděli 2. června a odcestuje na přípravný kemp do Rakouska.

Po týdnu se vrátí a 10. června nastoupí ke generálce. Poté budou mít hráči dvoudenní volno a ve čtvrtek 13. června odcestují do dějiště šampionátu. Na místě musí být podle pravidel turnaje pět dní před svým úvodním zápasem.

Euro začne 14. června soubojem domácího Německa proti Skotsku. Češi do něj vstoupí 18. června v Lipsku proti Portugalsku. O čtyři dny později je čeká duel proti vítězi březnové baráže C, což bude Gruzie, Řecko, Kazachstán, nebo Lucembursko. Základní skupinu F zakončí 26. června zápasem proti Turecku.

„Už máme vybrané i místo soustředění v Rakousku. Vytipovali jsme několik lokalit, na které jsme se byli s novým realizačním týmem podívat, a z nich jsme vybrali tu nejlepší. Jakmile bude podepsaná smlouva, tak to samozřejmě zveřejníme,“ podotkl Brabec.

Plzeňský Kozáčik trenérem brankářů

Kompletní realizační tým české reprezentace

Výkonný výbor fotbalové asociace schválil podobu kompletního realizačního týmu. Asistenty hlavního kouče Ivana Haška doplnil Matúš Kozáčik, který je společně s Radkem Černým trenérem brankářů. Stejnou roli Kozáčik plní v Plzni. Černý je jediným z týmu asistentů, který pracoval pro Haškova předchůdce Jaroslava Šilhavého. Z jeho éry zůstali ještě analytici František Ševínský s Janem Bauerem, mluvčí Petr Šedivý, lékaři, maséři či kuchař Rudolf Juriga.

Hlavní trenér: Ivan Hašek

Asistenti: Jaroslav Köstl, Jaroslav Veselý

Trenéři brankářů: Radek Černý, Matúš Kozáčik

Technický vedoucí: Michal Černý

Kondiční trenér: Michel Dufour

Hlavní analytik: Miroslav Soukup

Videoanalytici: Jan Bauer, František Ševínský

Pozorovatel: Miroslav Jirkal

Tiskový mluvčí: Petr Šedivý

Bezpečnostní manažer: Jakub Schoř

Kustodi: Jan Karbulka, Josef Hamšík

Lékaři: Petr Krejčí st., Petr Krejčí ml, Petr Čechal, Petr Zeman

Fyzioterapeuti: Martin Janoušek, Bronislav Schreier, Jan Čápek

Maséři: Jan Skoupý, Eduard Poustka

Kuchař: Rudolf Juriga

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!