Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Český fotbal čeká revoluce: od příští sezony se bude testovat videorozhodčí

Sport

  8:00
PRAHA - Ani vysoce konzervativní fotbalové prostředí neodolalo moderním technologiím. Fotbal se přestává bránit používání videa –světová federace FIFA rozjíždí dvouletý experimentální projekt, který má hlídat férové výroky rozhodčích. „Udělali jsme historické rozhodnutí. Ukázali jsme, že nasloucháme fanouškům i hráčům. Nemůžeme zavírat oči,“ řekl Gianni Infantino, prezident FIFA.

Zjevný zákrok rukou od Lukáše Váchy foto: O2 Sport

A pozor! Mezi přihlášenými zeměmi, které se budou testovacího procesu účastnit, by mělo s vysokou pravděpodobností být i Česko.

„Jsem optimista. Budu se snažit udělat všechno pro to, aby se od sezony 2017/2018 v české lize používalo video,“ řekl šéf ligy Dušan Svoboda pro LN MF DNES.

Pomoc ve čtyřech případech

To je velký průlom. Ač video není vždycky stoprocentně průkazné, sjeho zavedením by se správně vyřešila velká část sporných situací. Ty dnes musí rozhodčí vyhodnotit během pár vteřin bez možnosti zkontrolovat opakovaný záběr.

I český fotbal se testování videa dlouho bránil, ale s ohlášením vzniku „samostatné ligy“ se věci začaly rychle hýbat. „Byl by to podobný model jako v hokeji nebo ragby,“ přibližuje Svoboda.

O co přesně jde? Mezinárodní pravidlová komise (IFAB) svolila k používání videa v testovací verzi. V příští sezoně budou možné první pokusy v přípravných zápasech, možná vybraných pohárových. V soutěžních utkáních, tedy i v české lize, bude moci být systém testovaný od léta 2017. Vše se musí odzkoušet, také je třeba vyškolit sudí. Až pak budou verdikty za přispění videa využitelné i v utkání o body. Technika by pomáhala pouze ve čtyřech případech, které „mění vývoj utkání“:

Při gólech. Jestli brance nepředcházel ofsajd, míč v zámezí nebo jiný pravidlový prohřešek.

Při pokutových kopech. Jestli byla penalta nesprávně odpískaná, nebo naopak neodpískaná. Ataké jestli k provinění došlo uvnitř, nebo mimo pokutové území.

Červené karty. Kontrola situací, kdy byla udělena červená karta přímo. Nebude se řešit vyloučení po druhé žluté kartě.

Chyba při identifikaci hráče. Aby kartu dostali opravdoví viníci.

S videem už v pokusné verzi bez možnosti zásahu do verdiktů na hřišti pracují v Nizozemsku, z čehož se při plánování vycházelo.

„Je přesně popsané, co je možné přezkoumávat. Podle výsledků v Nizozemsku byly takové situace během utkání maximálně čtyři,“ říká Tomáš Bárta, ředitel českých profesionálních soutěží, který se v Londýně účastnil zasedání s touto tematikou. „Pokud vycházíme z nizozemského modelu, tak by se zápas kvůli zkoumání videa protáhl maximálně o deset minut. Video si vyžádá pouze buď hlavní rozhodčí, nebo videorozhodčí. Lavičky ani hráči si ho vyžádat nemohou.“

Branková technologie pomůže sudím ve finále LM a EL. UEFA má nového sekretáře

Bártova účast na londýnské schůzce značí, že to český fotbal na začátku nové ligové éry s videem myslí opravdu vážně. Fotbalová asociace ČR zatím sice není mezi přihlášenými, ale nejspíš je to jen otázka dní. Během května by vše měl posvětit výkonný výbor. A pak se může začít zkoušet. „Po dvou letech dojde ze strany FIFA k vyhodnocení a rozhodnutí, jestli bude video trvale uplatněno, jestli dojde ke korekcím, nebo se ukáže, že ve fotbale uplatnit nelze,“ říká Svoboda.

Zatím se počítá, kolik by zavedení videa do českého fotbalu stálo. Klíčová informace zní: na stadiony není nutné instalovat vlastní kamerový systém. Stačí záznamy televizí. I proto by se spuštění mělo pohybovat v řádech milionů korun, které by v ideálním případě pokryla asociace s vedením ligy. „Je naší povinností, pokud to nebudou úplně nesmyslné částky, abychom ty peníze získali,“ má jasno Svoboda.

Ač zatím není seznam přihlášených oficiální, mluví se o Anglii, Itálii, Skotsku či Walesu. Tam všude by se měli testování účastnit. „Už jen to, že bychom s těmito asociacemi mohli sdílet know-how a zkušenosti, by bylo ohromným přínosem,“ myslí si Svoboda.

Autor:

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...