Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miliarda do rozpočtu, tisíce pracovních míst. Český fotbal státu vydělává

Sport

  8:00
PRAHA - Profesionální fotbal v České republice přináší do státního rozpočtu 1,2 miliardy korun ročně. Vyplývá to ze studie, kterou vypracovala společnost KPMG a kterou ve středu prezentovala Ligová fotbalová asociace. Podle ní Fotbalová národní liga a Synot liga dohromady vytvářejí také 5822 pracovních příležitostí.

Češi slaví postup na Euro. foto: ČTK/AP

„Tato částka mě nepřekvapila. Dokonce jsem očekával částku ještě o kousek vyšší. Je to pro mě výzva toto číslo ještě zvýšit,“ řekl předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda. „Chceme tím ukázat, že fotbal není jen zábava, ale že to má přímé ekonomické dopady. Chtěl bych, aby si odpovědní lidé tento kontext uvědomili, že čím lepší zázemí bude na stadionech, tím se tam povede dostat více fanoušků a tím toto číslo bude vyšší,“ dodal.

Podle studie vynaloží všech 32 profesionálních klubů v ČR za rok dohromady 2,66 miliardy korun. Z toho jde 1,12 miliardy na platy hráčů a 1,2 miliardy na provoz klubu. Zbytek tvoří platy ostatních zaměstnanců a investice.

Dalších 435 milionů korun spolkne ročně fotbal v rámci investic do stadionů. Diváci na stadionech utratí 238 milionů, na sázkách se protočí 250 milionů a 50 milionů stojí výroba televizního a rozhlasového signálu. Celkem je tak odhadovaná spotřeba spojená s fotbalem 3,6 miliardy. Odhadované tržby vyplývající z fotbalu jsou pak až sedm miliard.

Z toho by podle studie měl stát získat 393 milionů korun na daních, 472 milionů na sociálním pojištění, 193 milionů na zdravotním pojištění a dalších 163 milionů je přínos pro kraje a obce. Z každé stokoruny utracené ve spojení s fotbalem se tak 33 korun vrací do státní kasy.

Fotbal vynáší víc než hrady a zámky, tvrdí studie

„Měli jsme k dispozici všechny výroční zprávy klubů, využívali jsme i naše předchozí studie ze sportovního prostředí a cestovního ruchu, i zkušenosti ze zahraničí, aby naše údaje byly co nejpřesnější,“ řekl manažer firmy KPMG Ondřej Špaček. „V rámci rozpočtu se s částkou 1,2 miliardy pohybujeme v rovině promilí, ale i tak je to velmi důležité číslo a zajímavá částka,“ dodal.

Při srovnání ostatních studií prý fotbal vychází z ekonomického hlediska výrazně lépe než například provoz zámků a hradů. „Pokud porovnáme návštěvnost obou fotbalových soutěží, která je bezmála 1,138 000 lidí a generované příjmy pro státní rozpočet v hodnotě 1,2 miliardy, s návštěvností českých hradů a zámků, kde 13 milionů lidí generuje příjmy 3 miliardy, získáme přehled o funkci profesionálního fotbalu jako ekonomického odvětví,“ doplnil Špaček.

Český fotbal naopak získal v roce 2014 ze státních dotací 336,5 milionů, z nich však většina putuje na amatérský fotbal a mládež. „Stát přímo prostředky do profesionálního fotbalu nedává. Tato studie tak vyvrací dogma toho, že fotbal peníze pouze spotřebovává například v souvislosti s organizačním zajištěním zápasů,“ dodal Svoboda.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Financial accountant / Účetní

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Praha

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat