16. dubna 2015 17:57, aktualizováno  18:18 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Český fotbal nazval ‚korupční žumpou‘. Dostal důtku

Ostravský útočník Milan Baroš odchází 16. dubna v Praze ze zasedání... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostravský útočník Milan Baroš odchází 16. dubna v Praze ze zasedání... | foto: ČTK

PRAHA Ostravský útočník Milan Baroš dostal za své nedávné silné výroky ohledně českého fotbalu důtku. „Ale za svými výroky si stojím,“ uvedl bývalý reprezentant, když od disciplinární komise Fotbalové asociace ČR odcházel.

„Nikdo neupírá jakémukoliv členu asociace právo kritizovat práci asociace nebo její členy. Právo na oprávněnou a odůvodněnou kritiku nemůže být žádným případem dotčeno. V tomto konkrétním případě však disciplinární komise shledala způsob vyjádření Milana Baroše jako neukázněné chování mimo hru. Jeho výroky jsou za hranou,“ vysvětlil předseda disciplinární komise Richard Baček.

Baroš trest okomentoval: „Nepřijel jsem sem, abych hodnotil vyjádření disciplinární komise. Přijel jsem vysvětlil svoje výroky, za kterými si doteď stojím. Dostal jsem důtku, což přijímám. Ale i kdyby byl trest jakýkoliv jiný, tak moje názory, které jsem prezentoval, se v žádném případě nemění.“

Ve fotbale máme žumpu, napsal Baroš po porážce

Třiatřicetiletý Baroš spustil kritiku proti poměrům v českém fotbale po nedávné ligové porážce Baníku Ostrava proti Viktorii Plzeň (0:2). Názory prezentoval na sociální síti Twitter.

Do světa pustil celkem tři vzkazy:

  • Vzkaz č. 1, připojený k fotografii, na které je Baroš se svým synem: „Tohle je víc než korupce.“
  • Vzkaz č. 2: „Moc teď nepíšu! Ale prosím, vychovávejte své děti k tomu, aby byl sport sportem a ne tou žumpou, co tady ve fotbale teď máme!“
  • Vzkaz č. 3: „Pojďme cinkat klíčema za Dášu a za Berbra, můžem to změnit. Já tomu věřím.“

Pro upřesnění. Ve třetím tweetu myslel předsedkyni komise rozhodčích a členku výkonného výboru FAČR Dagmar Damkovou a místopředsedu výkonného výboru FAČR Romana Berbra.

Udělal rozhodčí Karel Hrubeš v zápase chyby, že Baroš reagoval tak silnými výroky?

Ostrava v zápase sice čelila penaltě, ale tu rozhodčí správně nařídil za to, že obránce Luka Lučič viditelně zatáhl za dres pronikajícího útočníka Aidina Mahmutoviče.

Milan Baroš kritizoval rozhodčí v utkání mezi Baníkem a Plzní.
Útočník Baníku Milan Baroš a obránce Sparty Jakub Brabec (vpravo)

Na druhou stranu je pravda, že sudí v utkání chyby dělali, třeba špatně posoudili několik ofsajdových situací na obou stranách. Zastavili i Barošovu akci, přestože bývalá opora národního týmu v ofsajdu nebyla hned o několik metrů.

„Není možné, aby po každém zápase někdo reagoval takhle - a to neplatí jen pro Milana Baroše. Všichni vědí, jak postupovat, když někdo není spokojený. Klub může podat podnět komisi rozhodčích,“ reagoval předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta.

Podnět na Baroše podal Berbr. Ovlivňování komise odmítl

Disciplinární komise s Barošem zahájilařízení, a to na základě podnětu od místopředsedy asociace Romana Berbra. Ten následně čelil nařčení z ovlivňování fotbalové disciplinárky.

„Jedná se o dosud nevídaný krok hráče vůči vedení FAČR, a proto žádám disciplinární komisi FAČR, aby okamžitě zastavila činnost hráči Milanu Barošovi a zahájila vyšetřování,“ napsal Berbr v e mailovém podnětu, který ve středu zveřejnil deník Sport.

A korespondence adresovaná předsedovi komise rozhodčích Richardu Bačkovi pokračovala: „Jestliže pan Baroš nazývá český fotbal žumpou, očekávám konkrétní důvody. A jestliže pan Baroš podněcuje fotbalové prostředí a veřejnost k revoluci proti vedení FAČR, očekávám totéž. Předem upozorňuji, že k tak závažným výrokům nemůže stačit pohled pana Baroše na výkon rozhodčích, a za posledních dvacet let nepamatuji takovýto útok vůči členům výkonného výboru FAČR. Chci vás jen, pane předsedo, požádat o ochranu fotbalu a jeho čelních představitelů, a ne neustále lavírující postoj na bázi ´Co by tomu řekli novináři´.“

Jde o ovlivňování disciplinární komise? Berbr to v oficiálním prohlášení zaslaném novinářům odmítl.

„Podnět podaný směrem k disciplinární komisi Fotbalové asociace ČR na prošetření výroků pana Milana Baroše po utkání Baník Ostrava - Viktoria Plzeň rozhodně neznamená snahu o jakékoliv ovlivnění a zasahování do jejího svobodného a nezávislého rozhodnutí. Takové tvrzení je zcela vytrženo z kontextu a odmítám, že bych na disciplinární komisi vyvíjel nátlak,“ uvedl Berbr.

Postavil se za něj i předseda asociace Miroslav Pelta, byť ten měl výhrady k obsahu e-mailu: „To, že dal místopředseda svazu podnět disciplinární komisi, je v pořádku. Ale obsah, ať komise koná a Milanu Barošovi zastaví činnost, je z mého pohledu za hranou. Každopádně na disciplinární komisi to nemá jakýkoliv dopad, protože jejími členy jsou zkušení lidé. Třeba předseda Richard Baček je renomovaný právník významné zahraniční společnosti.“

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!