Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Chceme napodobit Plzeň, hlásají fotbalisté Liberce

Sport

  18:31
ESTORIL - Postup Plzně do jarních bojů Evropské ligy po výhře nad CSKA Moskva je pro fotbalisty Liberce inspirací, aby něco takového dokázali sami ve čtvrtečním posledním duelu skupiny v Estorilu. Severočeši nemají situaci jen ve svých rukou, a proto věří, že Sevilla přistoupí k souběžně hranému utkání ve Freiburgu navzdory jistému postupu naplno a německého soupeře obere o body. Jedině tak bude mít Liberec šanci na účast v jarní části.

Fotbalista Jiří Pimpara, který měl v minulosti problémy se srdcem. Dnes nastupuje za Ústí nad Labem. foto: Mafra - Karel Pešek

"Včera jsme se na Plzeň koukali. Bylo by moc krásné zakončit ten rok jako oni. Je to pro nás určitě velká inspirace," řekl dnes novinářům liberecký brankář Přemysl Kovář. "Určitě je to pro nás motivace. Chceme se tam dostat taky. Když se tam Plzeň dostala v 90. minutě, my se tam můžeme dostat klidně v 92. minutě," doplnil obránce Jiří Fleišman.

Senzační plzeňský obrat si vychutnal i liberecký kouč Jaroslav Šilhavý. "Krásně se na to dívalo. Všichni jsme fandili u televize, bylo to nádherné a famózní. Navíc skvělé loučení s Pavlem Vrbou. Jenom jim můžeme na dálku gratulovat a bylo by super, kdyby se nám to podařilo taky. Věřím, že to bude vidět na hřišti, i když to nemáme jen ve svých rukách," řekl Šilhavý.

Za český fotbal

Pro jeho tým je jednou z motivací i to, že může pomoci k udržení patnácté příčky v národním koeficientu, která znamená, že by český fotbal měl v sezoně 2015/16 v předkolech Ligy mistrů dva kluby. "Chtěli bychom pomoct českému fotbalu, ten koeficient je důležitý. Chtěli bychom ale hlavně pomoct sami sobě, našim fanouškům. Těch aspektů je strašně moc. Určitě je pro nás inspirací i postup Plzně. Fandili jsme, je to krásný úspěch. Klobouk dolů," uvedl kapitán Radoslav Kováč.

Liberečtí vědí, že musejí ve čtvrtek uhrát více bodů než Freiburg se Sevillou, která už nemůže přijít o postup. Severočeši věří, že španělský celek bude chtít v Německu vybojovat první místo v tabulce. "Myslím, že mají natolik zkušený a profesionální kádr, že by to neměli vypustit. Měli by do toho jít na sto procent," mínil Fleišman.

ČTĚTE TAKÉ

"Sevilla má široký kádr. V domácí soutěži nastupují jiní hráči než v pohárech, takže myslím, že trenérovi budou chtít ukázat, že s nimi může počítat i v lize. Budu doufat, že to nevypustí a pomůžou nám," uvedl Kovář. "Hlavně ale musíme koukat na sebe, budeme chtít zvládnout hlavně náš zápas," doplnil.

Je přesvědčen, že se Liberec dokáže vyrovnat i s několika absencemi v sestavě. V Estorilu nemůže nasadit tři obránce Ondřeje Kušníra, Renáta Keliče ani Vladimíra Coufala, chybí také Konžan Dzon Delarge. "Ti kluci, co tam půjdou, se o to budou chtít poprat a ukázat trenérovi, že tam patří," prohlásil Kovář.

Důležité podle něj je, že nechybí lídr obrany Kováč. "Radek je náš základní kámen a ten hraje. Vedle něho jen hráči rostou. Věřím, že to oddiriguje i teď a kluci odvedou výkon na hranici možností," řekl liberecký brankář.

"Samozřejmě Kušňa (Kušnír) je nadstandardní hráč, který může dát gól nebo na něj hlavně přihrát. Keli (Kelič) je můj dlouhodobý parťák. Chybět budou, ale nemůžeme se na to vymlouvat," dodal Kováč.

Autor: