23. srpna 2010 14:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Chelsea střílí jako Klapzubova jedenáctka: na úvod ligy dva 'kanáři'

Radost Chelsea. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost Chelsea. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Pokud by Klapzubova jedenáctka hrála fotbal v 21. století, připomínala by nejvíc současnou Chelsea. Generace čtenářů nadšeně hltaly příběh týmu z románu Eduarda Basse, který znal jen samá vítězství a počet vstřelených gólů na jeho kontě rostl a rostl.

Stejně si na začátku sezony počíná tým obhajující anglický titul. To není fikce, ale realita. Jen málokdo by věřil, že je to možné – včetně trenéra Chelsea Carla Ancelottiho. "Tohle není skutečný fotbal, spíš PlayStation," divil se Ancelotti, když jeho svěřenci zvítězili na hřišti Wiganu 6:0. Úplně stejného skóre přitom dosáhli na začátku sezony proti West Bromwichi.

Pohled na jejich dosavadní výsledky je impozantní – 6:0, 6:0. Bilance Chelsea od začátku sezony připomíná spíš jednoznačný tenisový zápas. "Je nemožné si myslet, že se nám něco takového může dařit znovu a znovu," krotil však Ancelotti bujné fantazie fanoušků.

Britští novináři ale připomínají, že Chelsea dokončila ve velkém stylu také minulou sezonu. Závěrečné utkání vyhrála shodou okolností také nad Wiganem 8:0. V posledních pěti soutěžních utkáních v Premier League nastřílela dohromady 29 gólů a ani jednou neinkasovala. Jen pro srovnání – v minulém ročníku české ligy nezvládlo hned pět týmů dosáhnout mety 29 gólů ani během 30 kol.

Půltucet gólů zvládl také Arsenal a Newcastle
Ještě o poločase sobotního zápasu přitom nic nenasvědčovalo tomu, že by střelci Chelsea měli mít zase svůj velký den. Favorit vedl 1:0 a na žádný uragán to nevypadalo. Až pět gólů po výměně stran úplně změnilo dojem z vystoupení týmu v modrém. K výjimečnému počinu potřeboval tým brankáře Petra Čecha pouze osm střel na branku Wiganu. Útočník Didier Drogba mírným hodnocením vlastně utěšoval zdrceného soupeře. "Opravdu to pro nás byl velmi obtížný zápas, zvlášť do přestávky. Lidé by se neměli dívat jen na konečné skóre."

Newcastle - Aston Villa (Carrol).

Ale vyprávějte to v kabině Wiganu, když jeho hráči mají za sebou několik hororových zážitků. V Premier League jim patří jednoznačně role největších otloukánků. Už před týdnem překvapivě prohráli s nováčkem z Blackpoolu 0:4 a teď přišla další bolestivá rána. "Až do stavu 0:3 jsme podávali úplně jiný výkon, potom jsme všechno zabalili," rozdělil trenér Roberto Martinez zápas na dvě poloviny. Utěšit ho mohly snad pouze zprávy ze dvou jiných anglických stadionů. kde poražené týmy dopadly úplně stejně.

Již zmíněný Blackpool, který do sezony vstoupil nadějně, dostal nyní studenou sprchu od Arsenalu. Z Londýna si odvezl také porážku 0:6, hattrickem se zaskvěl Theo Walcott. Půltucet gólů dostala také Aston Villa v Newcastlu.

Byl to opravdu víkend ve stylu Klapzubovy jedenáctky.

Najdete na Lidovky.cz