Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Chuligáni to budou mít těžší, svaz zřídil novou komisi proti extremismu

Ivan Hašek s Oldřichem Martinů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Hašek s Oldřichem Martinů. | foto: ČTK

PRAHA Českomoravský fotbalový svaz zřídí zvláštní expertní komisi, která se bude zabývat prevencí proti extremismu, rasismu a chuligánství na stadionech. Nový orgán by měl začít působit do konce prázdnin. Novinářům dnes tento plán představil svazový předseda Ivan Hašek po svém setkání s policejním prezidentem Oldřichem Martinů.

"Fotbalovému svazu velmi záleží na bezpečnosti na stadionech, a proto jsme dali návrh na to, aby byla zřízena expertní komise pro prevenci extremismu a chuligánství na stadionech. Budeme tvrdě postihovat jakékoliv projevy rasismu a extremismu, jak to požaduje Evropská unie, UEFA a FIFA. Budou daleko tvrdší sankce," řekl na tiskové konferenci v Praze Hašek.

Komise bude mít hlavně preventivní úkoly. "Bude do budoucna velmi úzce spolupracovat s nejvyššími představiteli policie a bude dávat fotbalovému svazu a policii podněty, abychom preventivními kroky zabránili nekalým jevům na stadionech," přiblížil Hašek.

Expertní skupina podle něj začne působit do konce srpna. "Zatím je to teprve v počáteční fázi, kvůli mimořádné valné hromadě jsme v časovém presu. V této chvíli jsme pověřili pana Platila (bezpečnostní manažer fotbalového svazu) s panem Husákem (šéf komise pro boj proti extremismu a bezpečnost na stadionech), aby navrhli složení komise. Do konce prázdnin bude známo její složení i první výstupy," podotkl Hašek. O tom, kolik bude mít komise členů, se bude teprve diskutovat.

Vznik expertní skupiny si Hašek pochvaluje. "Pro fotbalový svaz a hlavně pro mě osobně byl boj proti rasismu a chuligánství jeden z předvolebních bodů. Proto to byla velmi důležitá schůzka," podotkl nový svazový předseda.

Po prvním setkání s nejvyššími policejními představiteli Hašek deklaroval ochotu pokračovat v nastoupeném bezpečnostním trendu. Klid na stadionech bude nadále zajišťovat pořadatel a organizátor utkání, policie bude nachystána na případnou pomoc mimo stadion.

Hašek ocenil dosavadní spolupráci s policií. "Vítáme rychlé reakce, co se týče vynesení trestů. Dál budeme rozvíjet mobilní soudy na stadionech. To jsou věci, které v minulosti pomohly, aby se zlepšila bezpečnost na stadionech," pokračoval Hašek.

Také policie si smlouvu s fotbalovým svazem, uzavřenou na začátku letošního roku, pochvaluje. "Hodnotím spolupráci na velmi vysoké úrovni. Pokračujeme v nastaveném trendu a teď všichni věnujeme maximální pozornost pátečnímu prvnímu utkání mezi Teplicemi a Spartou, aby se neopakovalo to, co na jaře v Brně po podpisu smlouvy," řekl Martinů. Právě násilnosti při zápase mezi Brnem a Ostravou byly podle něj jediným vážnějším jarním problémem.

Fotbalový svaz bude po klubech při některých utkáních požadovat prodej vstupenek pouze na jméno. "Především to bude při všech rizikových zápasech. I to bude jeden z úkolů komise, vytipovávat utkání, na kterých by měly být vstupenky na jméno," řekl Hašek.

Od příštího roku také vstoupí v platnost nová zákonná úprava, která provinilcům znemožní účast na stadionu. "Osoby, které se dopustily protiprávního jednání, budou v době utkání povolány na určité místo a nedostanou se tak na stadion," prohlásil Martinů.

Velmi diskutovaný kamerový systém se zatím nepodařilo dotáhnout. "Do začátku ligy nestihneme zabezpečit všechny stadiony, ale chceme, abychom měli pokryty ty nejdůležitější. V budoucnu se budeme snažit, aby byl kamerový systém vybudovaný na všech stadionech, kde se hraje Gambrinus liga," dodal Hašek.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.