Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cizinec na pozici reprezentačního kouče? V kurzu jsou Nizozemci

Sport

  8:44
PRAHA - ANALÝZA Schopnost přizpůsobit se a sázka na ofenzivní fotbal. To jsou důvody, které dělají z nizozemských koučů žádané zboží. Po dnešním utkání by mohly zajímat i český tým.

Guus Hiddink se loučí se Stamford Bridge. foto: AFP

Dobře si dnešní zápas zapamatujte. Pokud se nestane zázrak, bude to zřejmě tečka za krátkou reprezentační érou Ivana Haška. Fotbalový kouč národního týmu a zároveň šéf svazu by měl dnes večer oznámit, že se z hřiště vrací znovu do kanceláře, a výkonný výbor pak na jeho doporučení příští týden vybrat jeho nástupce.

Hašek svou vizi tají, přesto je zřejmé, že favoritem v jeho očích bude současný asistent Michal Bílek. Ostatně toho do vrcholné funkce prosazoval už v létě, kdy jeho nabídku odmítl Karel Jarolím. Český fotbal tak během půl roku zažije už třetí volbu reprezentačního trenéra a znovu se na scéně objevují stejná jména: Jarolím, Chovanec, Komňacký, Hřebík, Uhrin.

Trenérská esa bez angažmá

K mání je třeba i bývalý kouč Francie...

Robert Mancini (44):
Bývalý kouč Fiorentiny a Lazia slavil v italské Serii A velké úspěchy s Interem Milán. Bez práce je od loňského května, nabídky se mu však stále jen hrnou. Aktuálně se o něj intenzivně zajímá například šéf týmu čtvrté anglické ligy Notts County Sven-Göran Eriksson.

Glenn Hoddle (51): Slavný anglický trenér, který v Premier League vedl Chelsea, Southampton nebo Tottenham, stál na lavičce Anglie na mistrovství světa v roce 1998. V současnosti se věnuje své akademii v jižním Španělsku, která si vytkla za cíl dávat šanci hráčům, kteří se neprosadili v mládežnickém systému profesionálních klubů.

Jacques Santini (57):
Jeden z nejuznávanějších francouzských koučů současnosti. Právě Santini stojí za vzestupem Lyonu. Dva roky také vedl francouzskou reprezentaci, ale odstoupil po neúspěchu na Euru 2004. Naposledy vedl Auxerre, odkud byl kvůli neshodám odvolán.

Kevin Keegan (58): Bývalý kouč anglické reprezentace (1999–2000) naposledy vedl Newcastle, ale po sestupu klubu z Premier League letos v létě odstoupil. Nyní čeká na další šanci.

Jména žhavých kandidátů se opakují i tentokrát a znovu mezi nimi chybí adepti ze zahraničí. Nenastala však nyní ta pravá chvíle vsadit na zahraniční variantu? Pochopitelně seriózním způsobem, nikoliv amatérským jako při minulých pokusech.

Recept na úspěch nabízejí například nizozemští trenéři, kteří se po celém světě prosazují s nebývalou razancí. Jen v kvalifikaci na světový šampionát byste jich kromě Nizozemska našli hned pět.

Rusko vede Guus Hiddink, Pim Verbeek Austrálii, Erwin Koeman Maďarsko, Mart Nooij Mozambik a ještě před měsícem i Leo Beenhakker Polsko. "Má to svoji logiku. V Nizozemsku trénují ti nejlepší trenéři, kteří mají intuici a cit pro útočnou hru. Ta není nikde jinde tak teoreticky propracovaná," říká mezinárodní pozorovatel Miroslav Jirkal.

Ostatně i proto teď turecký fotbalový svaz po neúspěchu v kvalifikaci sní o tom, že z ruského angažmá vykoupí Hiddinka. Slavnému kouči údajně nabízí roční plat v přepočtu 180 milionů korun. "Holandská škola má světu stále co dát. Vyznává fotbal, který se líbí všude," připomíná Jirkal, který se osobně setkal i s legendárním koučem Rinusem Michelsem.

Český fotbal je prý specifický
Proč by teď oranžová vlna, která se řítí celým světem, nemohla zalít i Česko? Čech, Rosický nebo Baroš nad sebou potřebují osobnost, která je bude převyšovat a u které nebudou mít důvod pochybovat. Těžko si představit, že by takové požadavky mohl splnit kdokoliv ze současných českých koučů.

Pro nizozemskou cestu hovoří ještě jedna věc – schopnost přizpůsobit se. "Naši trenéři mají cit pro cizí jazyky a schopnost rychle se adaptovat na jinou mentalitu," cituje Reuters nizozemského antropologa Alfonse van Marrewijka. Důkazem je například Pim Verbeek, který po postupu na šampionát v přímém televizním přenosu zpíval australskou hymnu.

"Souhlasím, že jsou hodně přizpůsobiví, ale nejsem si jistý, jestli by to stačilo," upozorňuje Jirkal. "Český fotbal je hodně specifický, založený na kreativitě a chytrosti hráčů. To Nizozemci jedou podle jedné šablony," vysvětluje. Ostatně proti cizinci na lavičce je zřejmě i sám Hašek. Má k tomu dobrý důvod. Jako symbol naděje českého fotbalu nemůže podkopat důvěru v české trenéry. Potvrdí tuto teorii dnes večer?

Autor:

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...