Sparta odmítla šanci jít do čela tabulky. S oslabenou Příbramí doma remizovala 2:2

17:00aktualizováno  20:24
praha/karviná - Fotbalisté Sparty v 5. ligovém kole pouze remizovali 2:2 s nováčkem z Příbrami a promarnili šanci dostat se po dvou letech na první místo v tabulce.

Fotbalisté Sparty mají nečekané ztrátě s Příbramí hlavy v dlaních. foto:  Michal Šula, MAFRA

Smolný týden Slavie. Po prohře v Kyjevě poprvé v ligové sezoně přišla o body v zápase s Jabloncem

Hosty poslal do vedení Miroslav Slepička, ale ještě v prvním poločase srovnal z penalty Guélor Kanga.

Těsně před přestávkou dostal červenou kartu hostující obránce Jaroslav Tregler a po pauze otočil skóre Alexandru Chipciu.

Jenže za Příbram v 86. minutě po úniku vyrovnal Emmanuel Antwi a připravil domácím první ztrátu v soutěži.

Sparta nastoupila ve stejné sestavě, ve které vyhrála tři předchozí soutěžní zápasy, a od začátku měla navrch. Ale do vedení šli hosté.

Zklamaný Martin Frýdek
Zklamaný Guélor Kanga

Nejprve ve vápně Příbrami upadl Šural, rozhodčí však penaltu nenařídil a nováčka po rychlém brejku poslal po přihrávce Matouška do vedení exsparťan Slepička. Zákrok na Šurala pak ještě posuzoval videorozhodčí, ale verdikt nezměnil.

Domácí měli i nadále navrch, ale dlouho se do šancí nedostávali. Až ve 36. minutě Plavšič trefil tyč a vzápětí byl ve vápně Fantišem podražen Stanciu.

Rozhodčí po konzultaci s videem tentokrát pokutový kop pro Spartu odpískal. K penaltě se postavil Kanga a ranou do horního rohu vyrovnal.

Sparta - Příbram 2:2

Branky: 38. Kanga z pen., 69. Chipciu - 6. Slepička, 86. Antwi. Rozhodčí: Franěk - Moláček, Vlasjuk. ŽK: Květ, Skácel, Švenger (všichni Příbram). ČK: 42. Tregler (Příbram). Diváci: 11.987.
Sparta: Nita - Chipciu, Kaya (66. Vatajelu), Radakovič, Costa (83. Štetina) - Stanciu, Kanga, Frýdek, Plavšič - Šural, Tetteh.
Příbram: Švenger - Nový, Nitrianský, Tregler, Skácel - Fantiš (57. Antwi), Květ, Matoušek, Kilián, Rezek (44. Soldát) - Slepička (46. Hlúpik).

Ve 42. minutě mohla Sparta skóre otočit. Nejprve byl po faulu na unikajícího Tetteha vyloučen příbramský stoper Tregler a z následného přímého kopu kousek za vápnem trefil Stanciu břevno a Radakovič neměl na přesnou dorážku čas.

V závěru se ještě po technické střele Plavšiče blýskl skvělým zákrokem Švenger.

Po přestávce jako první zahrozila Sparta a po závaru ve vápně musel dva skvělé zákroky předvést Švenger, který nejprve vyrazil střelu Chipcia a poté na brankové čáře vyrazil míč před dotírajícím Šuralem.

Hostující gólman se vyznamenal i v 54. minutě, kdy zlikvidoval sólo Šurala.

Domácí, kteří oslabeného soupeře po přestávce jasně přehrávali, se vedoucí branky dočkali v 69. minutě.

Chipciu si narazil se Stanciuem a přesnou střelou k tyči si připsal první gól v české lize. Těsně nad poté mířil technickým pokusem z hranice vápna Kanga a v obrovské šanci hlavičkoval Šural zblízka přímo do Švengera.

Nečekaný trest přišel čtyři minuty před koncem. Střídající Antwi si v souboji poradil s Frýdkem a po sólu překonal sparťanského brankáře Nitu.

Sparta promarnila možnost jít na první místo v tabulce a s 13 body je druhá o dva za obhájcem titulu z Plzně. Naposledy letenský celek vedl ligu po čtvrtém kole v roce 2016.

Krmenčík slaví gól
Plzeň slaví gól Krmenčíka

Fotbalisté Plzně vyhráli v 5. kole Fortuna ligy na hřišti Karviné 1:0 a po čtvrté výhře tímto výsledkem v řadě si udrželi stoprocentní bilanci, díky čemuž se dostali na první místo v tabulce.

Výhru zajistil Viktorii už v 6. minutě Michael Krmenčík, který navíc později neproměnil penaltu. Naopak Karviná prohrála i svůj pátý zápas v sezoně.

Karviná - Plzeň 0:1

Branka: 6. Krmenčík. Rozhodčí: Orel - Kubr, Myška. ŽK: Janečka, Budínský - Zeman. Diváci: 3942.
Karviná: Berkovec - Čolič, Panák, Janečka, Moravec - Mertelj, Budínský - Tusjak, Lingr (60. Smrž), Letič (80. Galuška) - Wágner (63. Ramirez).
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hubník, Pernica, Limberský - Procházka, Hrošovský - Petržela (68. Ekpai), Hořava (78. Čermák), Zeman - Krmenčík (88. Řezníček).

Favorit na gól nečekal dlouho. Už v šesté minutě totiž na přední tyči Krmenčík hlavou prodloužil Zemanův rohový kop za sebe tak šikovně, že balon zapadl do karvinské sítě. Krmenčík tak vsítil svůj sedmý gól v posledních osmi ligových utkáních.

A Plzeň vůbec poprvé v sezoně skórovala v prvním poločase.

Nemuselo zůstat jen u jedné branky. Vedení Viktorie mohl navýšit z pokutového kopu v 18. minutě zase Krmenčík, ale jeho penaltu nařízenou za sporný střet s domácím Janečkou brankář Berkovec dokázal vyrazit.

Největší příležitost k vyrovnání Slezané propásli v 72. minutě: po rohu přistál míč přímo na malém vápně u nohy střídajícího Smrže, který vyloženou šanci na vyrovnání pohřbil špatnou koncovkou.

Žádnou podobnou šanci už si pak Nádvorníkův celek v závěru nevypracoval a dobře bránící Plzeň si páté vítězství v sezoně zkušeně pohlídala.