Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další výzva pro Plzeň. V Lyonu se bude bít o čtvrtfinále Evropské ligy

Sport

  11:20
LYON (od našeho zpravodaje) - Jak nejlépe zapomenout na nedělní ligovou porážku na Spartě a padající šance na titul? Na velké cestě za slavným soupeřem a obrovskou výzvou. "Všichni víme, že na Spartě nám to nevyšlo. Ale na tohle se už moc těšíme," říká plzeňský záložník Daniel Kolář.

Pavel Horváth foto: ČTK

Přesun po dálnici do Prahy na letiště, odtud vzduchem asi 900 kilometrů do Lyonu, po Paříži druhého největšího francouzského města. Tam vzplane první fotbalová bitva.

Daniel Kolář (vlevo) byl díky svému gólu jedním z hrdinů zápasu na Ukrajině

Kdy: ve čtvrtek od 21.05.

Kde: na Stade Gerland.

Proti komu: sedminásobnému mistru Francie.

Cíl: čtvrtfinále Evropské ligy.

Pro plzeňské fotbalisty to bude už patnáctý zápas v evropských pohárech v tomto soutěžním ročníku. V šesti zvítězili v létě v kvalifikaci Ligy mistrů, stejnou porci duelů odehráli v základní skupině, z níž skočili do jarní fáze Evropské ligy. V jejím prvním vyřazovacím kole senzačně zastavili Šachtar Doněck.

A teď se budou rvát v osmifinále o postup mezi nejlepších osm. Zvládnout to, byla by to pro český fotbal mimořádná chvíle. Na takový výsledek už roky čeká.

Plzeň v Evropě

Zápasy v ročníku 2013/14

Kvalifikace Ligy mistrů

Plzeň - Željezničar Sarajevo 4:3
Željezničar Sarajevo - Plzeň 1:2
Nomme Kalju - Plzeň 0:4
Plzeň - Nomme Kalju 6:2
Plzeň - NK Maribor 3:1
NK Maribor - Plzeň 0:1

Základní skupina

Plzeň - Manchester City 0:3
CSKA Moskva - Plzeň 3:2
Bayern Mnichov - Plzeň 5:0
Plzeň - Bayern Mnichov 0:1
Manchester City - Plzeň 4:2
Plzeň - CSKA Moskva 2:1

Jarní část Evropské ligy

Plzeň - Šachtar Doněck 1:1
Šachtar Doněck - Plzeň 1:2

Plzeň má po roce druhý pokus, loni právě v osmifinálovém dvojboji ztroskotala na Fenerbahce. "Uvidíme, jestli nám to pomůže, že jsme se před rokem dostali taky tak daleko," poznamenává Kolář.

Tehdy tým ještě vedl Pavel Vrba, od zimy na lavičce šéfuje Dušan Uhrin mladší.

"Soupeř je silný. Ale zase bych neřekl, že to bude těžší než proti Šachtaru Doněck," řekl trenér Dušan Uhrin mladší. "Lyon bude hrát útočně, ale my taky chceme dát gól."

Mimochodem, přes Lyon přešel před dvanácti lety do čtvrtfinále Poháru UEFA Liberec. Naopak Sparta schytala v roce 2004 od mladíků Lyonu výprask 0:5 a prohrála tu i před dvěma lety. "To by pro nás mělo být varováním," říká Kolář.

Rezek odletěl, i když nesmí hrát

Ale Plzeň není bez šance. Doba, kdy Lyon jako hegemon vládl Francii a v Lize mistrů trápil velkokluby, už je pryč. Navíc se musí soustředit na domácí soutěž a před sebou má i finále Ligového poháru. Není tak vyloučené, že mozek týmu Gourcuff zůstane na lavičce, možná i další z ideální jedenáctky.

"Mně se nejvíc líbí útočník Lacazette," uvedl Uhrin.

Ten se znovu bude muset obejít bez zraněného brankáře Matúše Kozáčika, který s týmem do Francie ani neodletěl. Naopak do Lyonu odcestoval ofenzivní záložník Jan Rezek, i když není na soupisce pro Evropskou ligu. Do Plzně totiž přestoupil teprve minulý týden, a tak je pro něj dobrý každý trénink s týmem.

Autor: