Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

‚Nikdy jsem nebyl spojen s žádnou negativní kauzou.‘ Poborský oznámil kandidaturu na post předsedy FAČR

Sport

  15:35
Legendární záložník a bývalý reprezentant Karel Poborský se rozhodl zabojovat o pozici předsedy Fotbalové asociace ČR. Tu od prosince 2017 vede Martin Malík. „Jsem přesvědčen, že budu tím nejlepším kandidátem,“ uvedl současný ředitel Elitní mládeže.

Bývalý fotbalový záložník Karel Poborský. foto: ČTK

Poborský oznámil kandidaturu na svých sociálních sítích. „Už se nemůžu dívat na to, jak můj milovaný sport upadá, jak ho nejrůznější funkcionáři využívají pro svůj vlastní prospěch a obohacení, jak mu lidé přestávají věřit, jak se na něj už pomalu nekouká jinak než přes prsty,“ uvedl Poborský v tiskové zprávě zveřejněné na svém facebookovém profilu.

Bývalý fotbalový reprezentant ČR Karel Poborský.
Karel Poborský.

Je tuzemskou fotbalovou osobností, uznávanou ikonou. Poborský odehrál 118 zápasů za národní mužstvo, je vicemistrem Evropy, má bronz ze slavného Eura 2004. Geniální pravý záložník nastupoval za mj. za Slavii, Spartu, Manchester United, Benfiku Lisabon či Lazio Řím, kariéru zahájil i ukončil v Českých Budějovicích.

Tam se následně zapojil do vedení, působil rovněž ve výkoném výboru asociace. Je spoluzakladatelem České asociace fotbalových hráčů, byl u spouštění projektů regionálních akademií, které také od rku 2019 vedl. Od roku 2020 je ředitelem oddělení elitní mládeže.

Na svém profilu upozorňuje, že za celou kariéru nebyl spojován s žádnou negativní fotbalovou kauzou.

„Asi to bude i tím, že jsem vždycky raději hrál na hřišti než v zákulisí. Proto jsem přesvědčen, že budu na post předsedy českého fotbalu tím nejlepším kandidátem,“ podotkl Poborský.

Ve svém oznámení uvádí, že chce lidem vrátit důvěru ve fotbal. V hráče, rozhodčí, vedení klubů i vedení asociace (FAČR). Ta se nesmírně otřásla na podzim kvůli korupční aféře Romana Berbra. Kauzu údajného ovlivňování zápasů v soutěžích od druhé ligy níž prostřednictvím rozhodčích rozpoutal v polovině října policejní zásah na několika místech v zemi včetně pražského sídla FAČR.

Berbrův vliv postupně upadá. První část voleb na Plzeňsku prohráli ‚jeho lidé‘

Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu a zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek. Podle vyšetřovatelů Berbr a skupina lidí kolem něj také zpronevěřili 850 tisíc korun z plzeňského krajského svazu. 

Z dvaceti obviněných v kauze jsou už všichni na svobodě, jako poslední opustil vazební věznici 13. ledna Berbr. Kontroverzní funkcionář už kvůli aféře nefiguruje na žádných postech ve fotbale.

Kvůli kauze se hodně řešilo také setrvání Malíka, současného šéfa FAČR. Ten od fotbalu dostal důvěru, aby jej dovedl k řádné valné hromadě a ohledně opakované kandidatury se zatím nerozhodl.

Od ledna do března probíhají volby v jednotlivých okresních a krajských fotbalových svazech. Vzejde z nich velká část delegátů pro valnou hromadu asociace (FAČR). Na té se před červnovým Eurem budou volit noví členové výkonného výboru čili fotbalové vedení.

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...