20. září 2011 18:20 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Damková trestala, čárový si 5 zápasů nezapíská

Olomouc - Plzeň (Vlevo Jakub Petr z Olomouce v souboji s Petrem Jiráčkem z Plzně). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olomouc - Plzeň (Vlevo Jakub Petr z Olomouce v souboji s Petrem Jiráčkem z Plzně). | foto: ČTK

PRAHA Asistent Ondřej Pelikán se stal prvním rozhodčím ze seznamu sudích první a druhé fotbalové ligy, kterého nová šéfka komise rozhodčích Dagmar Damková postavila mimo soutěžní zápasy. Za to, že přehlédl ofsajd Plzně před gólem v utkání v Olomouci, byl suspendován na pět zápasů. Damková o tom dnes informovala ČTK.

Do vyhodnocení dalších zápasů se pustí hned poté, co výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky schválí složení její komise.

Damková byla jmenována do funkce po kontroverzním rozhodnutí svazového vedení před dvěma týdny, její možnosti jsou však zatím omezené. Nasazuje sice sudí pro jednotlivé zápasy, ale nemůže se radit s kolegy o tom, jak rozhodčí zápasy vedli.

Damková: Nesneslo to odklad

"Případ v Olomouci byl ale natolik křiklavý, že jsem ho musela rozhodnout i bez jmenované komise. Nesneslo to odkladu," uvedla nedávná sudí, která se v létě dostala také do komise rozhodčích UEFA. Pelikán přehlédl ofsajdové postavení Daniela Koláře před brankou, kterou Západočeši zvýšili na 3:1, domácí stačili poté už pouze snížit.

Damková se domnívá, že odkládané schválení komise, jejíž složení již navrhla, průběhu nejvyšších soutěží nepomáhá. Jenže členové výkonného výboru nechtějí o tak citlivé záležitosti rozhodnout na dálku a jednotlivá jména hodlají prodiskutovat.

Na komisi rozhodčích už čeká několik dalších sporných situací. Především duel Plzně v 7. kole proti Jablonci (4:2), po kterém si hosté stěžovali na spornou penaltu, po které padl vyrovnávací gól domácích a také na údajný ofsajd před vítěznou brankou na 3:2.

ČTK, Lidovky.cz