Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejdřív pochod, pak euforie. Sešívaná invaze na Letné: bílá trika dolů

Sport

  15:59aktualizováno  21:03
Slávistická i sparťanská chorea, vzájemné narážky i popichování, vlajky, klubové barvy, pyro a především skvělá kulisa. Finále fotbalového poháru na „rozpůlené“ Letné bylo dlouho - minimálně celý první poločas - zajímavější v hledišti než na hřišti.

Domácí fandové si podle výrazného transparentu, který rozvinuli nad vlastním kotlem, přáli, ať ožije Železná Sparta. Byli to však slávisté, kteří se na stadionu rivala radovali ze zisku domácího poháru a první trofeje po dvou letech.

Ve finále zvítězili 2:0.

Fanoušci z Edenu, kteří se tři hodiny před výkopem setkali v centru města a společně pochodovali na Letnou, v polovině druhého poločasu hromadně svlékali bílá trika.

„Byli neskuteční a moc jim děkujeme,“ chválil brankář Ondřej Kolář. „Přistihl jsem se, že jsem si některé chorály zpíval s nimi.“

Slávistická euforie po trefě Douděry a vlastním gólu domácího Panáka nebrala konce, ovšem i sparťané se po chvilce probrali z mrákot a až do poslední minuty hnali svůj tým.

SLÁVISTI, AŤ VÁS PROVÁZÍ SÍLA. Fanoušci Slavie při finálovém derby se Spartou povolali na pomoc i jediského mistra Yodu z Hvězdných válek.

Byla by to příkladná podpora, kdyby pár minut před koncem jeden ze sparťanských fanoušků odhozeným předmětem netrefil slávistického gólmana Koláře. Sudí Černý na několik desítek vteřin přerušil hru a rozvášněný dav za jednou z branek v tu chvíli uklidňoval i albánský záložník Laci.

„Neblázněte,“ jako by naznačoval, „potřebujeme vaši podporu!“

Sparta proti Slavii začala hrát pozdě. Prohrávala už o dvě branky, když soupeře konečně přitlačila k pokutovému území, gól nicméně nevstřelila.

Sešívaní měli navrch na hřišti i v hledišti. A dobrá zpráva? Že policejní těžkooděnci na rozdíl od předchozích domácích finále ani po závěrečném hvizdu nenapochodovali na trávník.

Nebyl důvod.

„Atmosféra byla výborná,“ ocenil i poražený trenér Brian Priske. „Věřím, že si to fanoušci na stadionu i u televize užívali. Oba tábory odvedly skvělou práci.“

Sešívaná invaze: pochodem na Letnou

Příznivci Slavie se sešli ve čtyři odpoledne na Náměstí republiky, odkud prošli přibližně za půl hodiny přes Štefánikův most, skrz Letenský tunel a Korunovační ulicí až ke stadionu.

ONLINE

finále poháru jsme sledovali minutu po minutě

Podobné akce jsou pravidelnou součástí duelů mezi pražskými rivaly, ať už se hraje v Edenu, nebo na Letné. Tentokrát se jí ovšem mohlo zúčastnit podstatně víc lidí – sparťanský stadion byl totiž pro finále MOL Cupu spravedlivě rozdělený půl na půl a slávisté mohli koupit přes šest tisíc vstupenek.

Fanoušci, kteří chodívají na nejhlasitější Tribunu Sever, oblékli pro finále speciální bílá trička s nápisem „Sešívaná invaze“. Nesli červené a bílé vlajky, bubnovali, zpívali chorály.

Jejich cestu z centra na Letnou monitorovaly stovky policistů včetně těžkooděnců, psů, ve vzduchu se vznášel vrtulník.

„Policie připravila, vzhledem k rizikovosti události, nadstandardní bezpečnostní opatření, na kterém se budou podílet stovky policistů z antikonfliktního týmu, pořádkové, dopravní i kriminální služby a kolegové z pořádkových jednotek, kteří budou posíleni o kolegy ze dvou dalších krajů,“ uvedl v úterý mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Ke stadionu slávisté, kterých bylo podle odhadů policie kolem dvou tisíc, dorazili krátce po páté hodině, někteří šli rovnou na tribuny, jiní se ještě občerstvili v přilehlých restauračních zařízeních.

V 19:00 vypukl samotný duel. Derby pražských „S“ vyvrcholil domácí pohár podruhé v samostatné historii a poprvé od roku 2002, kdy trofej získal po výhře 2:1 celek z Edenu.

Radost mají červenobílí i nyní.

Na Spartě se hrálo proto, že je hůře postaveným týmem v pohárovém koeficientu za posledních pět let. Výhodu klasického domácího prostředí ale Letenští neměli, neboť oba týmy hnal vpřed stejný počet fanoušků.

Slávisté obsadili tribunu za bránou na severní straně plus polovinu protilehlé tribuny, kterou oddělí tzv. bezpečnostní zóna. Přesně na půlicí čáře byly volné čtyři sektory, ve kterých pořadatelé roztáhli plachty s logy hlavních sponzorů, sedačky vpravo patřily sparťanům.

Celková kapacita letenského stadionu se z bezpečnostních důvodů snížila na 17 200 míst, což je zhruba o tisíc méně než na běžné ligové zápasy.

Plánek stadionu k prodeji lístků na finále českého poháru mezi Spartou a Slavií.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!