Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dvojutkání pravdy se blíží: Enormní tlak? Čechům vyhovuje

Sport

  10:58
PRAHA - Buď, a nebo. Počty fotbalové reprezentace jsou čtyři dny před možná rozhodujícím utkáním kvalifikace až děsivě jednoduché. Vítězství nad Polskem a Severním Irskem ve zbývajících dvou domácích zápasech znamená naději na postup, cokoliv jiného téměř jistě konec. Jiný scénář neexistuje.

Ivan Hašek. foto: ČTK

"Polákům už vlastně o nic nejde a my hrajeme o mistrovství světa. A to je ten hlavní rozdíl. Doufám, že to na hřišti bude vidět," burcuje i záložník Tomáš Rosický. Národní tým se včera tradičně sešel v Praze, ale ještě odpoledne vyrazil za klidem štiřínského zámku, kde se už před měsícem chystal i na federální bitvu se Slovenskem.

I tehdy potřeboval vyhrát, jenže nůž na krku ještě hráči neměli. Teď stojí pár metrů před cílovou páskou kvalifikace a ve finiši na ně kromě dvou soupeřů čeká ještě jeden, záludnější: enormní tlak.

"Nemůžeme si dovolit klopýtnout, ale tlak je kolikrát lepší, protože z hráčů dokáže vymáčknout ještě lepší výkon," doufá kouč českého týmu Ivan Hašek. Bude to však platit i tentokrát? "Může se stát, že vám to naopak sváže nohy. Hodně chcete, ale ono to prostě nejde," upozorňuje útočník Václav Svěrkoš. "Ale věřím, že se to nestane. Musíme se na to psychicky připravit," dodává.

Česko po remíze na Slovensku a vítězství nad San Marinem ztrácí na klíčové druhé místo dva body. Je to prekérní situace. "O tlaku víme, ale je to to samé jako před utkáním na Slovensku. Je to jen na nás," mávne rukou gólman Petr Čech.

V podobné situaci byl český tým v kvalifikaci naposledy před čtyřmi lety před posledním utkáním ve Finsku. Také tam musel vyhrát, aby si zajistil alespoň baráž.

Hašek se zaměří na psychiku
Pod tlakem byli fotbalisté i proti Itálii na posledním světovém šampionátu, ale tam kromě vítězství existovala ještě jedna reálná záložní varianta. Tentokrát chybí. V případě porážky s Polskem by se totiž musel stát velký zázrak: Slovinsko by muselo prohrát i v San Marinu. "V německé lize jsem hrál o záchranu, ale takovou situaci jsem ještě nezažil," pátrá v paměti Svěrkoš.

Vše je navíc umocněno tím, že Haškovu výběru musí v sobotu pomoci Slováci. Pokud by se Slovinskem prohráli, jejich západní soused by rázem neměl o co hrát. "Když si člověk uvědomí, že ani vítězství nám nemusí stačit, je to hodně nepříjemné," kýve hlavou Svěrkoš. "Ale do takové situace jsme se dostali sami," připomíná.

Podle Haška je důležité, aby si hráči během následujících dní psychicky odpočinuli. "Musí se zbavit všech potíží, takže žádné těžké tréninky," avizuje kouč. Stres a napětí byste ostatně v tvářích jeho svěřenců hledali marně. V českém táboře panovala klidná a uvolněná atmosféra. Velká očekávání fanoušků českým hráčům naopak vyhovují.

"Vždycky je důležité, když se o něco hraje. Jsme pod tlakem, ale kvůli němu fotbal hrajeme. Nejsme nervózní, spíš se všichni hodně těšíme," mrkne spiklenecky Svěrkoš.