8. dubna 2008 14:02 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Euro v ohrožení. Čech nemusí chytat

Petr Čech věří, že bude na Euru hájit české barvy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Čech věří, že bude na Euru hájit české barvy. | foto: AFP

LONDÝN Nepříjemná zpráva pro český fotbal dorazila z britských ostrovů. Tamní média považují zranění brankáře Petra Čecha z Chelsea za vážnější, než se původně myslelo. Spoluhráč mu na tréninku prý způsobil tržnou ránu na obličeji, která si vyžádá možná až šest měsíců léčení. To by znamenalo, že se česká reprezentace na evropském šampionátu bude muset bez své jedničky mezi tyčemi obejít.

Petr Čech ale věří, že jej zranění nepřipraví o účast na červnovém mistrovství Evropy v Rakousku a Švýcarsku. Pětadvacetiletý gólman řekl, že pokud vše půjde dobře, za dva týdny by se se speciální ochranou brady mohl opět zapojit do přípravy.

Plzeňský rodák situaci nevidí tak dramaticky a v otázce svého návratu do branky je mnohem větším optimistou. "Jde jen o to najít způsob, který minimalizuje riziko dalšího možného roztržení té rány. Ale věřím, že se to vyřeší a co nejdříve se vrátím na hřiště. I doktoři jsou pozitivní, neměl by to být až tak veliký problém," uvedl Čech. Ten do zápasů po předloňském vážném úrazu hlavy chodí se speciální přilbou, nyní mu zřejmě přibude další ochranná pomůcka na obličeji.

Brankář se naposledy zranil při víkendovém tréninku, když ho kolíky na kopačce zasáhl do obličeje obránce Tal Ben Haim a roztrhl mu tvář pod spodním rtem a na bradě. "V tomhle případě měl Petr opravdu velkou smůlu. Byl to obyčejný souboj," citoval deník The Independent trenéra londýnského celku Avrama Granta.

Lékaři podle tisku zašili ránu až padesáti stehy.

Uvozovky dolníV tomhle případě měl Petr opravdu velkou smůlu. Byl to obyčejný soubojUvozovky horní

Podle původních zpráv z klubu se měl pětadvacetiletý Čech po srážce s Ben Haimem zotavovat dva týdny. Klub proto doufal, že českého reprezentanta bude mít k dispozici už 26. dubna pro klíčový zápas o titul v Premier League na hřišti Manchesteru United. Pět kol před koncem soutěže totiž londýnský celek ztrácí na druhém místě tabulky na lídra tři body.

Podle listu Daily Star, který označil zranění české reprezentační jedničky za hrůzostrašné, Čech na trávníku ztratil hodně krve a v nemocnici mu obličej spravoval i plastický chirurg. Klub se prý navíc radil s boxerskými experty, kteří mají s léčbou podobných zranění velké zkušenosti, aby své brankářské jedničce připravil nejvhodnější rehabilitační program.

Plastický chirurg odvedl výbornou práci
Maximální doba léčby, po které by nehrozilo nebezpečí otevření ran v obličeji, byla odhadnuta na šest měsíců. Pokud by tomu tak skutečně bylo, Čech by přišel o mistrovství Evropy, které pro českou reprezentaci začne 7. června utkáním s domácím Švýcarskem. "Tahle sezona Petrovi moc nevyšla. Je to už jeho třetí zranění a hodně mě to mrzí, protože na tréninku chytal velmi dobře," dodal Grant.

Čech ale popřel tvrzení v anglických médií, podle nichž má v obličeji na velké jizvě padesát stehů. "Nevím, kolik jich tam je. Během dvouhodinové operace jsem spal a pak jsem se ani na stehy neptal. Důležité pro mě bylo vidět výsledek. A je to mnohem lepší, než když se mi to stalo. Plastický chirurg odvedl výbornou práci," řekl Čech.

Čech se v brance Chelsea neobjevil od začátku března, kdy si před duelem osmifinále Ligy mistrů s Olympiakosem Pireus podvrtnul kotník na levé noze. Na přelomu roku pro změnu marodil s pohmožděným bokem a v brance ho zastoupil Ital Carlo Cudicini. Nejtěžší úraz v kariéře jej ale postihl před osmnácti měsíci, kdy mu protihráč prorazil lebku. Od té doby Čech chytá ve speciální ochranné přilbě.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!