29. července 2008 14:04 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Euro vydělalo 700 miliónů

Lístky na EURO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lístky na EURO. | foto: ČTK

CURYCH Ziskem 700 milionů eur skončilo pro UEFA fotbalové mistrovství Evropy, které se konalo v červnu v Rakousku a Švýcarsku. Oznámilo to dnes vedení evropské organizace, které má na starosti rozdělení této částky. Z ní celkem 450 milionů poputuje do pokladen všech 53 členských federací, zbylá částka připadne na mládežnické a ženské soutěže a trenérské či rozhodcovské kurzy.

Oproti minulému šampionátu v Portugalsku zaznamenali pořadatelé větší příjmy ve všech oblastech, celkově to bylo 1,3 miliardy eur, zatímco v Portugalsku před čtyřmi roky činily příjmy 852 milionů. Největší sumu získali letošní organizátoři od televizních společností za vysílací práva (800 milionů eur), dále pak za sponzorské smlouvy (280 milionů) a vstupenky (220 milionů). Zároveň se ale také dvojnásobily náklady, které dosáhly výše 600 milionů eur.

Mezi klady více než třítýdenního turnaje jmenoval Martin Kallen, výkonný ředitel organizátorů, uspokojivou sledovanost televizních přenosů, celkovou bezpečnost bez vážných incidentů i hojné využití veřejné dopravy. Méně spokojeni už byli pořadatelé se špatným počasím v úvodu mistrovství, které ale nemohli ovlivnit, a především pak s černým trhem se vstupenkami.

"To je věčný problém. Přes veškerou snahu skončilo mnoho, mnoho lístků na černém trhu. Musíme zjistit, co je třeba udělat do příště, ale víme, že tento nešvar nemůžeme nikdy potlačit na sto procent," posteskl si Kallen.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!