Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Evropa vítá ztracenou dceru. Slavia odcestovala do Tallinu už bez kanonýra Škody

Sport

  13:00
Pro prvního z pěti českých pohárových zástupců ve středu ráno začala nová fotbalová sezona. Slavia odletěla do Estonska, kde se ve čtvrtek po sedmi letech vrátí do evropských pohárů. Zápas proti Levadii Tallinn však bude muset zvládnout bez Milana Škody.

Milan Škoda na předkolo Evropské ligy už neodcestoval. foto: ČTK/AP

Slavia hrála v pohárech naposledy na podzim 2009, kdy zároveň začal její postupný pád do českého průměru. Definitivní derniéru si odbyla 17. prosince v Lille, kde prohrála 1:3.

Pak se pro ni Evropa na takřka sedm let uzavřela. Ale teď se vrací - ve čtvrtek v 18:00 vstoupí proti Levadii Tallinn do 2. předkola Evropské ligy.

„I když nás čeká ́jen ́ předkolo, tak atmosféra kolem zápasu je jiná. Dobře si na to pamatuju ještě z doby, kdy jsem aktivně hrál. Všichni se moc těšíme a snad se ukáže, že jsme připravení,“ řekl současný vedoucí týmu a bývalý útočník Stanislav Vlček.

Slávisté dorazili do odletové haly ruzyňského letiště už po šesté ráno. Na sobě měli jednotné tmavě modré obleky, které jim klub pořídil právě při příležitosti návratu do evropských pohárů.

Tým však neodcestoval do estonské metropole kompletní. Kromě obránce či záložníka Dušana Šventa, který po mistrovství Evropy doléčuje drobné zranění, chyběli také zraněný záložník Jasmin Ščuk a hlavně útočník Milan Škoda.

Ten sice je na oficiální soupisce, kterou vršovický klub nahlásil na UEFA, ale po mistrovství Evropy neodehrál ještě ani jeden přípravný zápas. Navíc se stále nevyjasnil jeho chystaný přestup do Číny.

„Měl dovolenou a začal trénovat až před týdnem. Až do pátku bude trénovat individuálně,“ vysvětlil trenér Dušan Uhrin. „A Jasmin Ščuk? Zranil se v týdnu při tréninku, ale pro odvetu už by měl být k dispozici.“

I bez své největší hvězdy zůstává Slavia favoritem. Ale pozor! Když hrála v Estonsku proti stejnému soupeři před dvěma lety Sparta, přivezla jen remízu 1:1. Na druhou stranu tehdy už měla za sebou jednoznačnou výhru 7:0 z prvního zápasu.

Tento souboj pamatuje Josef Hušbauer, jenž do Slavie přišel v zimě právě ze Sparty: „První zápas doma byl jednoznačný. Byl to dobrý začátek pro odvetu. Stejný výsledek by teď byl hezký, ale nemyslím, že ho nyní zopakujeme.“

Domácí odveta čeká Slavii za týden ve čtvrtek. To už bude vědět, na koho by narazila v případném 3. předkole. Los je totiž na programu už tento pátek.

Právě tehdy se soupeře dozvědí i zbylí čeští pohároví zástupci, kteří do pohárů naskočí až od 3. předkola. Plzeň a Spartu čeká boj o postup do Ligy mistrů, Liberec a Mladá Boleslav se stejně jako Slavia budou snažit o kvalifikování do Evropské ligy.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...