Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Experti: českému týmu chybí kreativita a nadstavba

Sport

  14:20
PRAHA - Fotbaloví experti se po skončení podzimní části kvalifikace o postup na světový šampionát shodli, že česká reprezentace stagnuje. Národnímu celku podle nich schází nadstavba a větší kreativita, tým také trpí absencí zraněného kapitána Tomáše Rosického. Odborníci předpokládají, že Češi budou až do konce skupiny bojovat o druhé místo, zásadní herní zlepšení ale nečekají.

Český reprezentant David Lafata (vlevo) a bulharský brankář Nikolaj Michajlov foto: ČTK

"Myslím si, že situace odpovídá současnému stavu národního týmu. Nedáváme góly, táhne se to už od skončení mistrovství Evropy. Pořád nás zdobí organizace hry a odhodlání, tým ale ztrácí v pohybové kultuře i technické vybavenosti," řekl ČTK bývalý reprezentant Günter Bittengel. Také bývalý ligový trenér Petr Uličný vidí hlavní problémy v ofenzivě.

"Máme pomalý přechod. Hráči si hodně přihrávají, ale je to moc monotónní. Chybí kreativita a nadstavbové věci. Krásné finální přihrávky, kombinace, toho tam musí být mnohem víc. Je potřeba posílat do vápna daleko víc centrů, Tomáš Pekhart se prakticky nedostává do hry," podotkl Uličný.

Experti připustili, že českému celku zoufale chybí kapitán Rosický. "Je to nadstandardní hráč a nedá se do hry v podstatě nahradit. Defenziva včetně brankaře a obou krajních beků teď pracuje velmi dobře, ale problémem je ofenziva a nadstavbová část, kde právě nejvíc chybí kvalita Rosického," řekl trenér slovenské Trnavy Pavel Hoftych.

Podle Uličného právě Rosický dokáže zlomit vyrovnané zápasy. "Schází nám prostě lídr. Tomáš je takový styčný důstojník, který dokáže dát hře myšlenku. Chybí nám ale i další zranění hráči jako Pilař nebo Kolář," poznamenal Uličný. "Tomášova absence je momentálně velký deficit ofenzivní síly. Chybět ale může dál a už taky nemusí nastoupit. Tahle kvalifikace by měla ukázat, kudy se bude výběr ubírat dál," poznamenal Bittengel.

Obává se, že v další části kvalifikace k výraznějšímu hernímu posunu nedojde. "Čím dál víc nás začíná limitovat výběr hráčů. I když jsem hodně velký optimista, bude to těžké. Včera jsem viděl zápas Španělska s Francií a to byl úplně jiný level. Přijde mi, že většina mužstev je pohyblivější a technicky lépe vybavena než my. Náš tým stagnuje," uvedl Bittengel.

Národní celek se podle něj v blízké budoucnosti nevyhne velké hráčské obměně. "Nic jiného nás nečeká. Jednadvacítka má velmi zdravý kádr, hráči jako Kadlec, Krejčí, Vydra, Hušbauer, Darida, Hanousek nebo i Kalas mají velký potenciál," uvedl Bittengel.

"Mrzí mě, že třeba Hušbauer odsedí dva zápasy na lavičce, místo aby pomohl jednadvacítce v baráži. Vydra a Darida toho taky moc neodehráli a tím jim uniká konfrontace na mezinárodní scéně," podotkl. "Němci se toho nebáli a vybudovali mužstvo z mladých hráčů. Možná by to stálo udělat i třeba za cenu toho, že bychom oželeli příští kvalifikaci na ME. Samozřejmě že to nejde hned, Němcům to trvalo dva roky a to mají větší potenciál než my," upozornil Bittengel.

Ani Uličný v jarním pokračování kvalifikace velké zlepšení nečeká. "Bojím se, že to, jak hrajeme, je realita. Nějaké zlepšení tam nevidím. Máme spoustu hluchých míst během zápasů. Nemůže to být tak, že 50 minut prospíme a pak to 40 minut doháníme," uvedl Uličný.

Předpokládá, že o postupu na šampionát či do baráže z druhého místo se bude rozhodovat až v posledních zápasech. S tím souhlasí i Hoftych. "Italové jsou z mého pohledu jasní favorité, my, Bulhaři a Dánové si to rozdáme o to druhé místo. Na tom se po třech odehraných zápasech nic nemění, myslím, že to bude boj až do konce o každý bod," řekl Hoftych.

Autoři: ,