Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Experti: Čech zůstane. Nikdo neví, zda Courtois drsnou Anglii zvládne

Petr Čech

  9:00
BURNLEY/PRAHA - Co se zdálo dlouho nemožné, opravdu nastalo. Petr Čech ztratil po deseti letech pozici jedničky v brance Chelsea. První zápas "Blues" v nové sezoně anglické ligy odchytal jeho o deset let mladší konkurent Thibaut Courtois. Co to může pro nejlepšího českého brankáře znamenat? Pro server Lidovky.cz zanalyzovali situaci elitní bývalí brankáři.

NA LAVIČCE. Petr Čech si od nové sezony bude muset zvykat na novou roli v Chelsea. foto: Reprofoto

Až hodinu před pondělním utkáním v Burnley oznámil trenér Chelsea José Mourinho verdikt, na který se čekalo celé léto. V následném zápase pak většina Čechů zřejmě fandila škodolibě domácím, aby se Courtois neprezentoval v tom nejlepším světle. Courtois sice inkasoval už ve 14. minutě, ale Chelsea zápas s přehledem otočila a zvítězila 3:1.

Co teď bude s Petrem Čechem?

Odchod? Přílišný risk

Dvaatřicetiletá jednička reprezentace se ještě rozhodně nehodlá smířit s dlouhodobou pozicí dvojky. "Patří pořád k absolutní světové špičce," shodují se oslovení experti Petr Kouba, Luděk Mikloško a Radek Sňozík.

Z Mourinhových slov lze vytušit, že jeho rozhodnutí není krátkodobého charakteru. S Courtoisem počítá jako novou stálicí v brance Chelsea. Rozhodnutí dát mu přednost před Čechem přirovnal k situaci před deseti lety, kdy tehdy mladičký Čech vystrnadil z brány zkušeného Carla Cudicciniho a už ho do ní nepustil. Courtoisovi je dnes 22 let, přesně jako tehdy Čechovi.

ČECHOVA PREMIÉRA V ROLI DVOJKY

Takže odchod? Takto ukvapené závěry experti odmítají. "Kde je psáno, že Courtois zvládne i anglickou ligu. Je to stejné jako před třemi lety v Manchesteru United, když kupovali Davida de Gea. Věděli, že je to talentovaný brankář, ale pro Premier League neměl vůbec fyzické předpoklady. Trvalo jim rok, než přibral ideální váhu, bylo na tom v klubu zainteresováno 15-20 lidí, kteří se starali o jeho výživu nebo posilování," upozorňuje Mikloško, první český fotbalista, který se výrazněji prosadil v Anglii.

Mikloško: Kdo nechytal v Anglii, není brankář

Luděk Mikloško.

"Oba dva chytali ve Španělsku, ale Anglie je zkrátka něco jiného. Jak říkal známý trenér brankářů Eric Steele: 'Kdo nechytal Premier League, nemůže o sobě říct, že je brankář.' A s tím já naprosto souhlasím. Je tam tolik soubojů, že to spousta vynikajících brankářů z kontinentu nezvládlo. Já mít to rozhodnutí v Chelsea, tak bych se Petra v žádném případě nesnažil zbavit, naopak! Je to obrovský risk vsadit vše na gólmana, který nikdy Premier League nechytal," tvrdí Mikloško.

Neturbulentní vývoj události očekává i další brankář, který zanechal na Ostrovech výraznou stopu. Petr Kouba si dokonce dovede představit model, který se v minulé sezoně osvědčil v Realu Madrid - tedy, že se o místo v brance dělí dva gólmani. Klubová ikona Iker Casillas chytal pohárová utkání, zatímco Diego López domácí ligu.

Kouba: Zájem klubu je na prvním místě

Petr Kouba.

"Ale hlavně si myslím, že málokdo mluví o zájmu klubu. Řešilo se, jak bude jeden nebo druhý roli dvojky snášet. Zájmem Chelsea je ale jednoznačně mít vyrovnanou kvalitní brankářskou dvojici," říká Kouba. "Zažil jsem to sám, tedy z pozice toho mladšího gólmana, a moc se s tím tehdy nepárali. Řekli mi: 'Máš tady podepsanou smlouvu, nechceme tě pustit, zůstaneš tu.' Je to o tom, jak to zvládne manažer ustát. Jsou profíci, mají smlouvy v jednom z nejlepších klubů v Anglii. Aby si ti kluci moc diktovali ve stylu - když on, tak já jdu pryč - tak to asi moc nefunguje."

Ještě dlouho před pondělním rozhodnutím proběhly anglickým tiskem spekulace, že Mourinho je připraven Čecha poslat do Realu Madrid, odkud si prý vysnil francouzského stopera Varaneho. "Byl bych hodně překvapen, kdyby teď Chelsea Čecha pustila. Očekávám, že vedle sebe budou oba dva fungovat minimálně půl roku. Zájem klubu určitě nebude takový, aby odešel," předvídá opatrně Kouba.

Sňozík: S Courtoisem bude mít Chelsea problém

Radek Sňozík.

Nejvyhraněnější postoj má Radek Sňozík. "Pokud bude opravdu jedničkou Belgičan, tak bude mít Chelsea problém. Premier League je opravdu specifická soutěž a Čech je v tomhle prostředí ještě stále lepší," souhlasí s Mikloškem do loňské sezony prvoligový brankář Bohemians 1905, který aktuálně dochytává kariéru v ČFL za Štěchovice.

"Pokud bychom se bavili o možném odchodu, pro Čecha stejně existují tak dva až tři týmy, kam by mohl odejít. Z fleku mě napadají jen Real a PSG. Rozhodně by nešel chytat třeba do průměrného klubu v Anglii. Na hostování bych ještě naopak na rok poslal otrkat Courtoise," míní Sňozík.

Postavením v reprezentaci to neotřese

Kouč českého národního týmu Pavel Vrba při svém příchodu prohlásil, že chce dávat prostor pouze hráčům, kteří pravidelně hrají na klubové úrovni. To však ještě netušil, že by se to mohlo, byť jen vzdáleně, dotknout i Petra Čecha.

"Petr zůstane jasnou reprezentační jedničkou. Za ním je hrozná mezera. Jediný, kdo by připadal v blízké budoucnosti v úvahu je Tomáš Vaclík," říká Sňozík. "Vaclík chytal skvěle za mladíky, ale v reprezentačním áčku mě zatím nepřesvědčil," přidává se Mikloško. Petr Kouba nechtěl vzhledem ke své trenérské angažovanosti v národním výběru do 21 let tuto otázku komentovat.

V prvním zápase sezony dostal důvěru Courtois.

Čech podle všech oslovených ještě rozhodně neskládá zbraně. Je prý v ideálním brankářském věku, podle Sňozíka ho výkonnostní vrchol dokonce teprve čeká. "Ježišmarjá, ten má ještě před sebou deset let úspěšné kariéry. Petr je pořád úplně absolutní světová špička."

Mourinho: Doufám, že neodejde

Trenér Chelsea José Mourinho během prního utkání v Burnley.

Bude mít tedy trpělivost na vysedávání? Nic jiného Čechovi zřejmě nezbyde. I vzhledem k tomu, že má klub se svou hrající legendou plány i po skončení kariéry, se ho rozhodně nebude chtít zbavovat.

To potvrdil i Mourinho na tiskové konferenci po prvním utkání: "Doufám, že Petr nechce odejít a že nemá nějaké nabídky. Kdyby ano, tak je snad odmítne. O přestup mě zatím nepožádal a doufám, že to ani neudělá. Rád bych měl v týmu dva nejlepší brankáře na světě."

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...