18. prosince 2017 16:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Férový, optimistický chlap, který nezkazil žádnou legraci, říká o Pešicem Lavička

Josef Pešice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Pešice. | foto: MAFRA - Petr Topič.

PRAHA Trenéra fotbalové reprezentace do 21 let Vítězslava Lavičku velmi zasáhla zpráva, že jeden z jeho nejbližších spolupracovníků Josef Pešice v pondělí podlehl vážné nemoci. Český fotbal podle něj přišel o velkou osobnost.

„Dovolím si tvrdit, že tomu tak je. Pepu jsem znal dlouhou dobu. Ještě jsme proti sobě nastupovali jako hráči. Měl jsem ho možnost poznat i jako kolegu trenéra,“ řekl Lavička ČTK.

„Do jednadvacítky přinesl svou velkou zkušenost, nadhled a správný pohled na fotbal. Navíc to byl férový chlap, který byl velmi optimistický a nezkazil žádnou legraci,“ dodal.

O úmrtí kolegy se dozvěděl na Fotbalové asociaci ČR, kde spolu sdíleli kancelář. 

„Zasáhlo mě to opravdu hodně. Všechny nás tady na Strahově. Sedím v kanceláři, kde měl Pepa stůl hned vedle mě a zůstaly tu po něm rozdělané věci. Je to smutné. Těžko se mi o tom mluví,“ připustil.

Bývalý trenér národního týmu zemřel ve věku 67 let poté, co neúspěšně bojoval s rakovinou. 

Trenér Sparty Vítězslav Lavička

Vítězslav Lavička

„Samozřejmě jsme věděli, že bojuje s touhle vážnou chorobou, ale že to bude mít takhle rychlý spád, to jsem nepředpokládal. Upřímnou soustrast celé jeho rodině,“ řekl Lavička.

Pešice v československé lize odehrál 327 zápasů a nastřílel 55 gólů. S Brnem získal titul. Jako hlavní trenér vedl v lize Jablonec, Teplice a Slavii. 

Prošel také všemi mládežnickými výběry až k seniorskému týmu, který dočasně koučoval na podzim 2013 ve třech zápasech.

„Poznal jsem ho jako výborného fotbalistu. A ten svůj správný pohled na fotbal pak dokázal přenést na týmy i jako trenér.“

„Měl úspěchy v klubech, ve Slavii, národní tým sice vedl jen krátce, ale jeho schopnosti asociace využívala dál. Spolupráce byla přerušena až Pepovým odchodem,“ dodal Lavička.

ČTK