Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FIFA oznámila losovací koše pro MS v Brazílii

Sport

  18:38
Na důležitou otázku ještě není odpověď. Mezinárodní fotbalová federace FIFA neoznámila, který z evropských týmů při pátečním losu mistrovství světa 2014 bude ve 2. koši společně s pěti africkými a dvěma jihoamerickými týmy, neboť ve čtvrtém "evropském" koši už na něj nezbude místo.

Mistrovství světa 2014 v Brazílii - stadion Castelao ve Fortaleze foto: Reprofoto

Dvaatřicet účastníků bylo rozděleno do čtyř košů podle regionálního hlediska. Los určí osm čtyřčlenných skupin, z nichž dva nejlepší postoupí do osmifinále.

První koš obsadí nasazené týmy: pořadatel Brazílie a sedm nejlépe postavených zemí v žebříčku FIFA z říjnového pořadí: Argentina, Kolumbie, Uruguay, Belgie, Německo, Španělsko a Švýcarsko.

Brazílie bude hrát ve skupině A, ostatní určí los.

V jedné skupině nemohou být dva týmy z jedné kvalifikační zóny z výjimkou dvou evropských mužstev.

V druhém koši je pět afrických týmů a zbylá jihoamerická mužstva Chile s Ekvádorem. Těchto sedm zemí doplní jeden celek z Evropy, což FIFA určí před samotným losovacím aktem.

Tento Evropan bude mít jistotu, že nebude nalosován k nasazeným evropským soupeřům, protože v jedné skupině mohou být maximálně dvě mužstva z Evropy. Čili pokud se jím stane Anglie, jistě nenarazí na Belgii, Německo, Španělsko a Švýcarsko. Anglie pak dostane jednoho z osmi evropských celků ze 4. koše.

Je rovněž zřejmé, že Chile s Ekvádorem nepůjdou proti jihoamerickým týmům z prvního koše, čili nenarazí na Brazílii, Argentinu, Uruguay a Kolumbii. Jejich soupeřem bude jeden z nasazených Evropanů.

Třetí koš patří postupujícím z Asie a ze Severní a Střední Ameriky.

Světový šampionát odstartuje 12. června 2014, v zahajovacím duelu v Sao Paulo od 22 hodin středoevropského času vyzve Brazílie dosud neznámého soupeře. Nový šampion bude korunován před půlnocí 13. července v Riu de Janeiru.

Oficiální rozdělení všech účastníků do losovacích košů

1. koš: Brazílie, Španělsko, Německo, Argentina, Kolumbie, Belgie, Uruguay, Švýcarsko

2. koš: Pobřeží slonoviny, Ghana, Alžírsko, Nigérie, Kamerun, Chile, Ekvádor

3. koš: Japonsko, Írán, Jižní Korea, Austrálie, USA, Mexiko, Kostarika, Honduras

4. koš: Itálie, Anglie, Portugalsko, Řecko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Rusko, Francie, Nizozemsko.

Pozn.: Jeden z evropských týmů z koše č. 4 bude ještě před losovacím aktem vylosován do koše č. 2.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat