Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FIFA oznámila losovací koše pro MS v Brazílii

Asie

  18:38
Na důležitou otázku ještě není odpověď. Mezinárodní fotbalová federace FIFA neoznámila, který z evropských týmů při pátečním losu mistrovství světa 2014 bude ve 2. koši společně s pěti africkými a dvěma jihoamerickými týmy, neboť ve čtvrtém "evropském" koši už na něj nezbude místo.

Mistrovství světa 2014 v Brazílii - stadion Castelao ve Fortaleze foto: Reprofoto

Dvaatřicet účastníků bylo rozděleno do čtyř košů podle regionálního hlediska. Los určí osm čtyřčlenných skupin, z nichž dva nejlepší postoupí do osmifinále.

První koš obsadí nasazené týmy: pořadatel Brazílie a sedm nejlépe postavených zemí v žebříčku FIFA z říjnového pořadí: Argentina, Kolumbie, Uruguay, Belgie, Německo, Španělsko a Švýcarsko.

Brazílie bude hrát ve skupině A, ostatní určí los.

V jedné skupině nemohou být dva týmy z jedné kvalifikační zóny z výjimkou dvou evropských mužstev.

V druhém koši je pět afrických týmů a zbylá jihoamerická mužstva Chile s Ekvádorem. Těchto sedm zemí doplní jeden celek z Evropy, což FIFA určí před samotným losovacím aktem.

Tento Evropan bude mít jistotu, že nebude nalosován k nasazeným evropským soupeřům, protože v jedné skupině mohou být maximálně dvě mužstva z Evropy. Čili pokud se jím stane Anglie, jistě nenarazí na Belgii, Německo, Španělsko a Švýcarsko. Anglie pak dostane jednoho z osmi evropských celků ze 4. koše.

Je rovněž zřejmé, že Chile s Ekvádorem nepůjdou proti jihoamerickým týmům z prvního koše, čili nenarazí na Brazílii, Argentinu, Uruguay a Kolumbii. Jejich soupeřem bude jeden z nasazených Evropanů.

Třetí koš patří postupujícím z Asie a ze Severní a Střední Ameriky.

Světový šampionát odstartuje 12. června 2014, v zahajovacím duelu v Sao Paulo od 22 hodin středoevropského času vyzve Brazílie dosud neznámého soupeře. Nový šampion bude korunován před půlnocí 13. července v Riu de Janeiru.

Oficiální rozdělení všech účastníků do losovacích košů

1. koš: Brazílie, Španělsko, Německo, Argentina, Kolumbie, Belgie, Uruguay, Švýcarsko

2. koš: Pobřeží slonoviny, Ghana, Alžírsko, Nigérie, Kamerun, Chile, Ekvádor

3. koš: Japonsko, Írán, Jižní Korea, Austrálie, USA, Mexiko, Kostarika, Honduras

4. koš: Itálie, Anglie, Portugalsko, Řecko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Rusko, Francie, Nizozemsko.

Pozn.: Jeden z evropských týmů z koše č. 4 bude ještě před losovacím aktem vylosován do koše č. 2.

Autor:

Mohlo by vás zajímat