Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Finále Konferenční ligy příští rok v Praze? Radní s kandidaturou souhlasí

Trofej pro vítěze Evropské konferenční ligy. foto: Profimedia.cz

Radní hlavního města Prahy souhlasili se žádostí Fotbalové asociace České republiky (FAČR) kandidovat na pořadatele finále Evropské konferenční ligy v roce 2023. O pořadatelství usiluje také Izrael, Kypr, Řecko, Severní Irsko a Slovensko. V případě úspěchu by se hrálo v Edenu.
  14:07

Magistrát vytvoří pracovní skupinu, která se okolnostmi pořadatelství bude zabývat. Novinářům to v pondělí řekl radní Vít Šimral (Piráti).

„UEFA nás požádala o letter of intent (dohoda o dohodě budoucí) podle poměrně striktních požadavků, které se shodují s kandidaturami jiných měst. Uvědomujeme si, že pro UEFA je to významná událost, proto je nutné, aby už nyní město deklarovalo svou plnou spolupráci,“ řekl Šimral.

Město kvůli případnému pořadatelství založí zvláštní pracovní skupinu, která bude řešit otázky například dopravy nebo nasazení záchranářů. Zároveň ve zmíněném dokumentu deklaruje, že nebude město klást překážky pro konání a že svůj nynější souhlas nevezme zpět. 

„Je třeba, aby už nyní město deklarovalo svou připravenost. Požadavky nejsou přesně specifikovány, ale je tam, že poskytne plnou kooperaci. Zvládli jsme v minulosti mimo jiné mistrovství světa v hokeji a všechny takové události skončily dobře, takže věřím, že i tady by hostitelství dopadlo dobře,“ dodal Šimral.

Evropská konferenční liga vznikla jako třetí pohárová soutěž UEFA po Lize mistrů a Evropské lize. V aktuální premiérové sezoně v ní z českých klubů nejdále došla pražská Slavia, která vypadla až ve čtvrtfinále s Feyenoordem Rotterdam. 

Finále prvního ročníku se uskuteční 25. května v albánské Tiraně.

V pražském Edenu, domově zmíněné Slavie, se dříve konaly Superpohár UEFA (2013) a finále mistrovství Evropy do 21 let o dva roky později. Pro pořádání zápasu o trofej pro vítěze Konferenční ligy by však stadion podle dřívějších informací potřeboval výjimku.

„Nároky na finále Evropské konferenční ligy jsou 25 tisíc diváků plus minus deset procent. Kapacita Edenu je 19 370. Nedosahujeme ani té nižší tolerance. Domnívám se ale, že výjimka je dojednatelná. To je jeden z našich úkolů,“ podotkl Petr Fousek, předseda FAČR.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat