Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Fotbalová asociace: chtěli jsme předejít vpádu fanoušků, manévry řídila výhradně policie

Nedůstojné kulisy pohárového finále mezi Slováckem a Spartou, ke hřišti během druhého poločasu napochodovaly desítky policejních těžkooděnců. foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Fotbalová asociace ČR (FAČR) v prohlášení na webu znovu zdůraznila, že nezvyklé manévry během finále domácího poháru MOL Cupu mezi Slováckem a Spartou byly plně v kompetenci Policie ČR. O zásah policie požádal za pořádající FAČR bezpečnostní manažer asociace kvůli hrozbě vniknutí fanoušků na hrací plochu. Následný nástup policejních těžkooděnců se psy už probíhal pouze na základě interních policejních postupů.
  15:35aktualizováno  16:37

V 70. minutě za stavu 3:1 pro vítězné Slovácko přišli těžkooděnci se psy nezvykle i před hlavní tribunu stadionu v Uherském Hradišti. Zvířata postávala podél postranních čar a před střídačkami jen pár metrů od hráčů a členů realizačních týmů a místo pokynů bylo slyšet hlasité štěkání. Po necelých pěti minutách se těžkooděnci se psy od podélných tribun stáhli a policisté zůstali jen před oběma sektory za brankami.

FAČR jako hlavní požádala policii o spolupráci, protože vyhodnotil duel jako vysoce rizikový. „Byla přijata řada opatření včetně zvýšeného počtu policistů připravených mimo stadion k případnému zásahu. K několika bezpečnostním incidentům došlo mimo stadion jak před utkáním, tak po něm,“ uvedla FAČR v prohlášení.

Už po středečním zápase vysvětloval technický delegát utkání Zbyněk Rampáček, že policie nastoupila hlavně z preventivních důvodů. „Rozhodnutí bylo učiněno na základě vyhodnocení poznatků a informací z více zdrojů, podle kterých hrozil vpád fanoušků na plochu za účelem přerušení či předčasného ukončení zápasu. Poté policisté jednali na základě svých interních postupů, které jsou v jejich pravomoci,“ napsala asociace.

Vedoucí oddělení Krajského ředitelství Policie Zlínského kraje Simona Kyšnerová pro ČTK upřesnila, že snaha o vniknutí na hrací plochu šla ze sparťanského sektoru. K narušení veřejného pořádku navíc došlo už před odloženým zápasem v původním termínu 4. května, i proto byl zesílen policejní dohled.

„V průběhu druhého poločasu zjistil bezpečnostní aparát fotbalové asociace informaci, že se sparťanští fanoušci chystají vniknout na hřiště a ukončit tím utkání. Tato informace byla nezávisle na tom potvrzena také ze strany našich kriminalistů. Chystanému útoku nasvědčovalo rovněž chování sparťanských fanoušků, kteří se začali zahalovat. V tu chvíli nás hlavní pořadatel požádal o součinnost nastoupením pořádkových jednotek, čemuž jsme vyhověli,“ uvedla Kyšnerová a vyjádřila se i k přítomnosti psů před oběma střídačkami. „Služební kynologie je nedílnou součástí Policie České republiky a běžně se při akcích využívá,“ dodala s tím, že momentálně policie vyhodnocuje kamerové záznamy.

„Z pohledu FAČR bylo na výběr ze dvou variant - buď riskovat možné předčasné ukončení zápasu, nebo preventivní zásah, aby k vpádu fanoušků na hrací plochu nedošlo. Prioritou asociace bylo v tu chvíli bezprostřední vyhodnocení rizik a přednostní ochrana života a zdraví všech účastníků utkání,“ stojí v prohlášení.

Fanoušci Slovácka se radují během finále českého poháru.

Finále poháru v minulosti mnohokrát provázely výtržnosti a použití zakázané pyrotechniky. Fanoušci se také tradičně snaží dostat na hrací plochu a oslavit titul s hráči svého klubu. V minulých letech se ale často hrálo na neutrálním stadionu před slabší diváckou kulisou než ve středu v Uherském Hradišti.

V letech 2020 a 2021 se finále uskutečnila kvůli koronavirové pandemii před omezeným počtem diváků. Poslední incident se odehrál v roce 2018, kdy fanoušci Slavie a Jablonce poničili při finále v Mladé Boleslavi vybavení stadionu. Také tehdy 20 minut před koncem preventivně nakráčeli za postranní lajny těžkooděnci. O rok dřív pořadatelské služba v Olomouci nedokázala zabránit při utkání Opavy se Zlínem jednomu z diváků v proniknutí na hrací plochu.

Největší incident se odehrál před 11 lety v Jihlavě, kdy došlo už během zápasu ke střetům olomouckých a mladoboleslavských fanoušků. Oba tábory navíc po závěrečném penaltovém rozstřelu vtrhly na hřiště a spustila se hromadná rvačka. Situaci se snažila vyřešit pořadatelská služba, diváky ale zahnali až těžkooděnci, kteří vběhli na trávník zhruba pět minut po propuknutí chaosu.

Také v roce 2006 rozhodovaly pokutové kopy a během vypjatého duel Sparty s Ostravou bylo při potyčkách zraněno několik diváků i policistů. Stejní soupeři se střetli i o dva roky dřív na Strahově, kdy policejní těžkooděnci zabránili konfliktům nástupem k tribunám čtvrthodinu před koncem. Celkem 14 zraněných si vyžádaly potyčky fanoušků Ratíškovic s policisty během finále v roce 2000 proti Liberci.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!