Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav

jen za 49  Kč / 1. měsíc

Sparta stvrdila podzimní triumf, Slavii neutekla. Tři týmy daly po pěti gólech

Sparťanští fotbalisté oslavují v utkání proti Jablonci premiérový gól Angela Preciada v české lize. foto: ČTK

Sparťanští fotbalisté vyhrají podzimní část sezony. V 18. kole Fortuna ligy zdolali Jablonec 3:0 a Slavia, která si poradila s Mladou Boleslaví, je i kvůli odloženému duelu ve Zlíně do konce kalendářního roku už předstihnout nemůže. V předposledním podzimním dějství se rozparádily Plzeň, Liberec i Slovácko - všechny týmy daly soupeřům pět branek, z toho Havlík ze Slovácka se trefil čtyřikrát. Ostrava dvěma góly Tanka v závěru otočila duel v Hradci Králové na 3.2.
  15:21aktualizováno  10. prosince 20:06

Před rokem měla Sparta po osmnácti kolech 36 bodů, přesto se nakonec stala mistrem. Letos jich má po stejném počtu utkání o dvanáct víc a vede tabulku o pět bodů před Slavií. Ta však odehrála o utkání méně, odložený duel se Zlínem bude hrát až na jaře.

Po víkendu mužstva vstoupí do posledního týdne podzimní sezony, během kterého Sparta, Slavia a Plzeň odehrají závěrečná utkání v základní fázi evropských pohárů. Na programu jsou také tři dohrávky 17. kola a o příštím víkendu kompletní 19. dějství.

Sparta v předposledním podzimním ligovém kole brala body za parádní start: první šanci měla už po pár sekundách, další po pěti minutách a pak od 12. do 24. minuty vstřelila tři branky.

Kuchta skóroval v lize po dvou měsících, pak se trefil Haraslín a poprvé za Spartu i ekvádorský krajní hráč Preciado. Jasné vedení nenutilo sparťany hrát obezřetně, v obraně měli mezery a po jednom z brejků byl za zmaření vyložené šance vyloučen Vitík. Poslední půlhodinu v deseti však Sparta zvládla.

Sparta si vítězstvím nad Jabloncem zajistila první místo i přes zimní přestávku, která bude trvat do 10. února.

Slavia naopak na gól čekala až do druhé půle. Kráce po pauze udeřil uzdravený Holeš a penaltu proměnil Jurečka. Mladá Boleslav od chvíle, co porazila Spartu, nasbírala z šesti zápasů včetně pohárového pět porážek.

Plzeň měla proti odevzdaným Českým Budějovicím snadnou práci. V úvodu během čtyři minut dala dvě branky, po přestávce třetí a v závěru další dvě. Doma vyhrála po dvou porážkách s Karvinou a se Slováckem.

Nechci být sprostý, ale jsem zklamaný z našich hráčů, co jsme tady předvedli. Samozřejmě si moc dobře uvědomuji, že za výsledek a odvedenou práci jsem zodpovědný já, ale tohle vůbec nechápu. Šílený zápas od nás. To, co jsme tady předvedli, je ostuda ostud. Od prvního do posledního hráče jsme předvedli žalostný výkon,“ prohlásil budějovický kouč Tomáš Zápotočný.

Marek Havlík ze Slovácka v osmadvaceti prožívá nejlepší půlrok kariéry. V letošní sezoně dal do soboty z pozice středopolaře šest branek, proti Bohemians přidal další čtyři. Je to unikátní počin. A je nejlepším střelcem ligy.

Skóroval už po minutě, levačkou z vápna k tyči. Další branky si nechal na druhý poločas: nejdřív bombou z dálky pod břevno, hattrick završil přízemní střelou ze sedmnácti metrů a čtvrtý gól dal slabší pravačkou zblízka, když se zjevil za obranou na malém vápně. Na 2:1 zvyšoval z penalty Daníček, Bohemians do půle vyrovnali, ale pak odpadli.

Zatímco Slovácku stačili na pět gólů dva střelci, Liberec jich potřeboval pět. Se Zlínem odehrál bláznivý zápas. Rychle vedl o dvě branky, hosté do půle snížili. Pak se domácí utrhli na 4:1. hosté zase korigovali. Ale nedotáhli se už. Liberec potvrdil dobrou formu: šestý zápas neprohrál, z toho čtvrtý vyhrál.

Dvě utkání byla odložena, Karviná s Pardubicemi a Teplice s Olomoucí se utkají v náhradním termínu.