Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotbal a válka? 'Je to psychologická hra,' tvrdí expert

Sport

  16:00
PRAHA - Proč sledují obyvatelé Libye fotbal, když se v některých městech bojuje a nad hlavou létají stíhačky spojenců? "Ale oni ho přece nesledují, je to pouze součást mediální války," říká v rozhovoru LN Abul Adam Almesmarí. Muž, který v Česku vystupoval jako emisar prozatímní libyjské vlády.

Při zápasech v Libyi je dobrá atmosféra. foto: Reprofoto

LN Minimálně pro Evropany je zajímavé, že během bojů odjede reprezentační výběr odehrát zápas do Mali. Proč?
Abych řekl pravdu, tak jsem o tom zápase ani nevěděl. Byl jsem teď několik posledních dní u vás v Česku a teď jsem v Egyptě na cestě do Libye. Ale je stoprocentně jisté, že je to jen nějaká psychologická hra.

LN Jako součást propagandy? Po zápase kapitán vyjádřil podporu Muammaru Kaddáfímu...
Přesně tak. Kaddáfí je teď ve velmi složité situaci, většina Libyjců ho nechce. Chtěl proto ukázat, že má stále velkou podporu. To může udělat jen v jiné africké zemi, protože za jeho vlády putovalo mnoho našich peněz do ostatních afrických zemí.

GRAFIKA (po kliknutí se zvětší)
Grafika_Libye_fotbal

LN Jak je vůbec populární fotbal v Libyi?
Byl hodně. Ale Kaddáfí fotbal v Libyi zničil. Kdysi jsme byli ve fotbale jednou z nejlepších arabských zemí, ale už to není pravda. Kaddáfí třeba zakázal, aby na dresech byla jména hráčů, komentátoři třeba říkají, že číslo 15 nahrává číslu 11, prostě žádná jména. Kaddáfí chce totiž slyšet jen své jméno, jako každý diktátor.

LN Jeho syn Sádí ovšem fotbal hrál na vysoké úrovni. Dokonce se pokoušel prosadit i v italských klubech...
Ale to je nesmysl. Nehrál zase tak dobře. Byl to diktátorův syn, a proto mu museli všichni nahrávat, aby dával gól. Přes peníze se chtěl prosadit i v Itálii.

LN Myslíte si, že obyvatelé Libye zápas v Mali sledovali?
Ne. Myslím, že je to právě jenom součást informačního boje. Teď nemá nikdo v Libyi na fotbal pomyšlení. Naše území, tedy východní Libye, je od Kaddáfího osvobozena, ale třeba Tripolis je město zavřené jako vězení. Nevěřím, že by je tam fotbal zajímal.

LN A co po válce? Vrátí se lidé k fotbalu jako v minulosti?
Ano, tomu věřím. Jakmile Kaddáfí bude pryč, země ožije. Nás je opravdu málo, ale jsme nejbohatším státem v okolí. Navíc už nepůjde tolik peněz na armádu.