Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Beckham slib splnil. Fotbal v USA už konkuruje NBA či NHL

Sport

  15:02
LOS ANGELES/PRAHA - "Celý svět miluje fotbal, jen Spojené státy jsou výjimkou. Přišel jsem s tím něco udělat." Těmito slovy se v roce 2007 uvedl legendární anglický záložník David Beckham, když načínal angažmá v Los Angeles Galaxy. Dnes v noci odehraje za úřadujícího mistra finále Major League Soccer (MLS) proti Houstonu, své poslední utkání v Americe. A může odcházet s vědomím, že svůj slib splnil.

Slavný anglický fotbalista David Beckham se konečně dočkal titulu v americkém Los Angeles Galaxy foto: ČTK

Přestože byl často zraněný a mnohdy se zpochybňovala jeho forma či oddanost klubu, v zámoří zanechal nesmazatelné stopy. "Fotbal je tu teď v úplně jiné pozici než dřív. Kamkoli přijede Los Angeles Galaxy, tam se vyprodá celý stadion. A kluby jsou nyní podporovány lidmi, které předtím tento sport vůbec nezajímal," říká hrdě Beckham, který se chce stát spoluvlastníkem jednoho z týmu v soutěži.

Když před pěti lety přicházel do USA, fotbal se marně snažil protlačit mezi neoblíbenější sporty v zemi. Jenže příchod evropské fotbalové ikony mnohé změnil. Během Beckhamova působení přibylo do ligy sedm nových týmů a deset úplně nových stadionů. Průměrná návštěva MLS každý rok trhala předchozí rekordy a překonala dokonce basketbalovou NBA nebo hokejovou NHL. A protože soutěž zbohatla, zvyšují se například i platy hráčů.  

Ještě důležitější však bylo, že si zámořského fotbalu najednou začal všímat okolní svět.  Výsledky nebo sestřihy z utkání LA galaxy najednou objevily ve většině důležitých televizních stanic, novin i ostatních médií. "Nevěřím, že by takovému obratu k lepšímu mohl přispět někdo jiný. David už navždy zůstane hráčem, který naši ligu posunul na úplně novou úroveň," říká komisař MLS Don Garber. "Lidé jako on se rodí velmi málo. Je jednou z těch výjimečných osobností, které dokáží posouvat hranice sportu a přinést mu nečekaný zájem," dodává Garber.

Ameriku dobyl rychle. Přínos byl znát okamžitě

Dnes je Beckhamovi sedmatřicet let. Už je to dávno, co zářil za Manchester United nebo Real Madrid. Tehdy pro Evropu býval hvězdným anglickým reprezentantem s neuvěřitelnou kopací technikou. Amerika ho vnímá jinak. Pro ní je usměvavým idolem, který se vzdal starého kontinentu a spolu se slavnou manželkou a zpěvačkou Victorií Beckham odletěl dobývat Ameriku.

Podařilo se mu to hodně rychle... Aby mohla hvězda jeho formátu do soutěže vůbec přijít, muselo přitom vedení soutěže zavést takzvané "Beckhamovo pravidlo". Každý klub si od té chvíle mohl pořídit jednu drahou superstar, jejíž mzda se nebude započítávat do platných platových stropů. A vyplatilo se jim to. Dopad byl okamžitý.

Probíhala tehdy dvanáctá sezona MLS a domácí návštěvnost Los Angeles Galaxy během ní stoupla o 40 procent. Televizná práva na soutěž se najednou začala prodávat do 100 zemí světa. Beckhamův úspěch pak do Spojených států přilákal další známé fotbalisty - například Francouze Thierryho Henryho z londýnského Arsenalu do Red Bulls. "David byl průkopník. Přišel do nestabilní ligy a udělal z ní celkem bohatou soutěž, která dál posiluje svou pozici," chválí Beckhama legendrání německý fotbalista Jürgen Klinsmann.

Nabídek má spoustu, ale o svém dalším hráčském působení zatím mluví jen v náznacích. "Chybí mi Liga mistrů. Moc bych si jí chtěl zahrát ještě před koncem kariéry. Tak uvidíme, jestli se dostanu do klubu, který v ní bude působit, " řekl naposledy.

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...