Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Matějovský chce zlomit prokletí: Co jsem ve Spartě, titul nám utíká

Sport

  17:11
PRAHA - Fotbalista Sparty Marek Matějovský touží konečně vyhrát na Letné titul. Už devětadvacet let se nestalo, aby slavný pražský klub nezažil mistrovské oslavy třikrát za sebou. A právě jednatřicetiletý záložník by byl nerad, kdyby to přišlo v období, kdy je kapitánem.

Sparta (Matějovský) foto: ČTK

"No, jo, máme Matějovského, to ligu nemůžeme vyhrát. Vždyť on je ten, který sem přitáhl smůlu," žertují navíc občas spoluhráči na jeho adresu. Pokud Sparta nebude mistrem ani letos, legrace to už nebude. Pokud v sobotu zvládne derby proti Slavii, do boje ve zbývajících sedmi kolech se mu půjde zase o něco líp. 

"Když jsem před třemi roky přišel do Sparty, tak cílem byl každou sezonu titul. Ale od té doby jsme žádný nevyhráli. Snažím se dělat maximum, aby se neříkalo, že tím smolařem je Matějovský," říká. Po podzimu Sparta ztrácela na první místo tři body, teď je za Plzní jen o skóre, když před dvěma týdny rivala porazila (1:0). Markantní je především její herní zlepšení, jehož symbolem je právě Matějovský.

Jste překvapený, jak Sparta hraje?
Spíš potěšený. Zápasy s lepšími týmy jako je Plzeň a Olomouc se nám hrají líp, než když přijede soupeř, který zaleze před vápno. Nám se poslední dva zápasy povedly, ale nechceme podlehnout dojmu, že to příště půjde samo. Budeme poctivě pracovat, odměnou pak budou výkony a výsledky. A věřím, že nás dovedou k tomu, abychom na konci sezony ten pohár zvedli my.

Teď vás čeká derby, může se i Slavia s vámi pustit do otevřené partie jako Plzeň či Olomouc?
To je otázka na Slavii. My svůj styl a systém moc měnit nebudeme. Aktivní hra, všichni se musí nabízet na přihrávku a pak z toho můžou plynout šance.

Jak dlouho lze udržet vysoký herní standard, které jste ukázali proti Plzni a dvakrát v Olomouci?
Věříme, že to jde do konce jara. I když i vychvalovaná Barcelona má výpadky. Když už neudržíme na nejvyšší úrovni výkony, tak aspoň abychom udrželi výsledky. Nejlepší je, když se daří obojí, to je jasné.

Na herním vzestupu mužstva máte výrazný podíl i vy. Cítíte to tak?
Když se podíváte pár zápasů dozadu, tak jsem byl největší viník toho, že se Spartě nedařilo. Já se vždycky snažím hrát pro mužstvo. Když se trenér rozhodne, že pro tým bude nejlepší, když budu na lavičce, tak já to vezmu. Chci, aby tým byl úspěšný. A když to tak bude, budu i já spokojený.

Cítíte, že teď hrajete nejlepší fotbal od chvíle, co jste do Sparty přišel?
Kdysi v Boleslavi mi trenér Uhrin mladší řekl, že když se bude dařit mužstvu, pak vynikne můj výkon. Možná je to teď podobné. Ale už toho nechme, nechci se bavit o mně. I když je to klišé, tak nejdůležitější je opravdu mužstvo. Jsem rád, že se daří. Jestli u toho budu já, nebo v jaké roli, to není vůbec podstatné. Tady jde o Spartu, ne o Matějovského.

Nehrozí Spartě, že se posledními vydařenými výkony nechá unést? Především ti mladší spoluhráči?
Oni vědí, že tohle se stát nesmí. My starší po nich střílíme spoustu štiplavých šípů, aby zůstali na zemi. Před pár týdny se o nás nemluvilo dobře, tak jsme se snažili udržet chladnou hlavu. Není to tak, že když se nedaří, že bychom byli dole. A když se daří, tak zase nejsme nahoře.

Míří někdy šípy i na ty starší?
Máme vynikající partu a i mladí se nebojí udělat legraci ze starších. Tak by to mělo být. Samozřejmě, musí to mít mantinely. Pokud by to bylo za hranou, tak by se to muselo uklidnit, ale to nebylo zapotřebí.

Jak konkrétně takový šíp vypadá?
Od chvíle, co k nám přišel Lukáš Vácha, tak pořád něco vymýšlí. Přitom patří mezi mladší, takže občas tam po něm něco letí, aby si uvědomil, že je ve Spartě. Ale samozřejmě všechno je v legraci. On i David Lafata do party zapadli fantasticky.

Podruhé za sebou doma nastoupíte před vyprodaným hledištěm. Má větší náboj derby, nebo předchozí zápas s Plzní?
Právě atmosféra dává zápasu atraktivitu. O tom jsme se přesvědčili právě s Plzní, fotbal pak vyzní jinak. Slavia bude hrát s nasazením, derby bude mít všechno. Tvrdím, že týmy v lize jsou hodně vyrovnané. Plzeň nebo Olomouc mají kvalitu o něco vyšší než ostatní, ale i ony mohou prohrát s týmy ze spodku. Proto bych Slavii rozhodně nepodceňoval. Derby je velký zápas.

Jste favoritem, který derby většinou nevyhrává...
O tom jsme se proti Slavii přesvědčili i na podzim. Nevyšlo nám to. A že jsme favoritem i teď? To jsme v každém utkání, ale není čas se dívat na to, že jsme předchozí zápasy zvládli.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...