Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gebre Selassie: Bundesliga je báječná, ale těžká pro obránce

Sport

  16:00
BRÉMY/PRAHA - Nejdřív porážka 1:4 s Leverkusenem a pak vítězství se stejným skóre nad Hoffenheimem. Dva výsledky fotbalistů Werderu Brémy dokazují, že bundesliga je soutěž, kde se hledá především na ofenzivu. "Řekl bych, že to tu mají obránci docela těžké," říká český reprezentant Theodor Gebre Selassie. Jinak si ale Německo nemůže vynachválit. "Budu mít navždy v hlavě vzpomínku na tuhle báječnou soutěž s neuvěřitelnou atmosférou. Uvědomil jsem si, že přesně tohle jsou chvíle k nezaplacení. Každému hráči bych je hrozně přál," září štěstím bývalý obránce Slovanu Liberec.

Český fotbalista Theodor Gebre Selassie foto: ČTK

I po domácí porážce 1:4 byli fanoušci pozitivní?
Kdybychom měli štěstí v koncovce, klidně to mohlo skončit 4:4. Takže reakce fanoušků byla: Bohužel, neproměnili jste šance, ale viděli jsme, že jste dřeli. Lidi vám tady odpustí prohru, ale musí vidět snahu.

Docela rozdíl oproti Česku, ne?
Docela jo... Když prohráváme, sem tam jeden člověk zapíská, ale jinak všichni vzorně fandí. Ovšem podobné to bylo i v Liberci, tam nás také podporovali. Ale obecně je určitě pravda, že v Česku jsou fanoušci mnohem kritičtější.

Navíc liberecké návštěvy byste musel vynásobit asi tak osmkrát až desetkrát, aby se vyrovnaly návštěvám v Brémách.
Jo, je opravdu nepopsatelné, co se tady na tribunách děje! Musím říct, že jsem se fakt utkáním s Leverkusenem trápil, pak jsem si ale pomyslel: O.K., že se nepovede zápas, to se stane. Ale být v téhle soutěži je obrovské štěstí.

Proč je atmosféra na fotbale v Německu úplně jiná než v Česku?
Tuhle otázku jsem si pokládal už mockrát. Říkal jsem si, že jsme sousední země, které nemohou být tak rozdílné. Jenže... Ony strašně rozdílné zkrátka jsou.

Nejde zdaleka jen o Česko, na německé fanoušky nemá žádná země v Evropě. Proč jsou zrovna Němci do fotbalu takoví blázni?
Neřekl bych, že jen do fotbalu. Němci jsou správní nadšenci ochotní fandit jakémukoli sportu. Obrovsky populární je tady házená a mohl bych mluvit o dalších sportech. Němci přijdou na všechno, a to celé rodiny.

Ale proč?
Prostě je to asi baví, jsou tak nastaveni. A pak to baví i vás. Jedu po městě po prohraném zápase a na spoustě zahrad vlají vlajky Werderu, i ve všedních dnech chodí lidé oblečeni v barvách klubu. Jsou to detaily, ale přesně ty ukazují, jak Němci fotbalem pořád žijí.

To musíte být hodně populární.
Mám zatím samé pozitivní zkušenosti. Když někam jdu, fanoušci pozdraví a popřejí, ať se daří. Nezaslechl jsem od nich žádnou špatnou reakci.

Můžete si vůbec na něco stěžovat?
No, řekl bych, že obránci to mají v bundeslize docela těžké. Zvlášť tady v Brémách, které jsou hodně zaměřeny na ofenzivu, takže někdy se to na nás valí a my bráníme jen ve třech čtyřech lidech, což je hodně náročné. Taky v novinách obránce ocení snad jen tehdy, když dá gól. Bez gólu je hodnocen v lepším případě tak, že odvedl normální práci.

Mně i tohle přijde jako sympatický rys soutěže: je postavena na gólech a ofenzivě, asi také proto je pro fanoušky tak atraktivní.
Ale jo, samozřejmě uznávám, že je sympatické, když mají všichni v hlavě ofenzivu, já si taky rád zaútočím. Góly v bundeslize padají, protože kvalita hráčů je veliká, proto se ani v koncovce hodně často nemýlí a je logické, že právě tohle se lidem líbí. Když pak ale Brémy na přílišné zahledění do útoku doplatí, nevyjde jim koncovka a soupeř je naopak efektivní – což se přesně stalo právě proti Leverkusenu – pro mě jako pro obránce to už tak hezké není.

Já si ale i z minulosti vybavuji Brémy jako velmi útočný tým.
To tady říkají všichni, když nás vidí hrát: Typické Brémy! Pro obránce to vážně není až tak moc dobré, ale na druhou stranu, člověk se díky tomu stále zlepšuje, vnímám to na sobě. Adaptace v Německu byla zpočátku složitá, těžší, než jsem čekal. Ale poslední týdny se cítím hodně dobře. Dovolím si věci, které bych si dřív nedovolil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!