23. června 2015 13:34, aktualizováno  17:01 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bohemians Praha odmítli postup, druhou ligu si poprvé zahraje Vyšehrad

Hráči Žižkova oslavují branku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hráči Žižkova oslavují branku | foto: MAFRA / Tomáš Krist

PRAHA Do Fotbalové národní ligy se kluby nehrnou. Den před losovacím aktivem má druhá nejvyšší soutěž v zemi zatím jen patnáct účastníků. Nováčky jsou Sigma Olomouc B a Slavoj Vyšehrad, které nahradily sestupující Kolín a Most. Ale kdo zaujme pozici místo Žižkova, který nedostal licenci?

Sigma Olomouc B vyhrála Moravskoslezskou fotbalovou ligu a právo účasti využila.

Vyšehrad v České fotbalové lize skončil až třetí. Jenže vítězové střížkovští Bohemians postup odmítli a přihlásí se do pražského přeboru. Druhé v pořadí Domažlice účast do poslední chvíle zvažovaly, ale nakonec řekly ne.

„Chuť nám nechybí, taková příležitost už se nemusí opakovat. Nebojíme se jít do rizika, ale nejsem hazardér. Šlo o šibeniční termín, kdybychom na jednání měli více času, možná všechno dopadlo jinak. Ale po zvážení všech okolností jsme se rozhodli, že pro příští sezonu zůstaneme v ČFL,“ prohlásil prezident klubu Jaroslav Ticháček.

Paradox: Vyšehrad bude hrát zřejmě na Žižkově

To Vyšehrad už přihlášku zaslal. „Asociace nás oslovila s nabídkou účasti ve Fotbalové národní lize, kterou využijeme a akceptujeme,“ citoval klubový web majitele a trenéra Jaroslava Klímu.

Pokud by Domažlice výš šly, Vyšehrad by tak přímo nahradil jiný populární pražský klub.

Profesionální soutěž se však na Žižkově nejspíš hrát bude dál, protože stadion na Vyšehradě nesplňuje druholigové parametry. A žižkovský stánek, který je od toho vyšehradského vzdálen jen tři stanice metra a jednu zastávku tramvají, se nabízí jako nejvhodnější varianta. V úvahu však připadá i stěhování do jiného pražského areálu. Strahov? Xaverov? Juliska? Eden? Ďolíček? Nebo Střížkov?

Pro Klímu a sportovního ředitele vyšehradského klubu Františka Ševinského, mistra ligy z roku 2011 s Plzní, to nyní znamená množství práce. Ze dne na den musí zajistit rozpočet pro druhou ligu a především sestavit adekvátní hráčský kádr, který by v druhé lize hrál důstojnou roli. Na nedostatek času zajistit „všechno nutné“ ztroskotala právě účast Domažlic.

Kapr: FAČR se neřídí pravidly

Těm se cesta výš otevřela poté, co střížkovští Bohemians postup odmítli. „Po třiadvaceti letech působení ve fotbalu mi už chybí motivace pohybovat se v prostředí, kde nejsou dodržována pravidla a regule. To lze ostatně doložit i na nejnovější kauze Čáslav. Asociace nedodržuje předpisy, společenské klima v našem fotbalu je špatné a nedůstojné,“ uvedl pro agenturu ČTK šéf střížkovských Bohemians Karel Kapr.

Čáslav neskončila na sestupovém místě, ale asociace zpětně kontumovala několik zápasů Jiren kvůli neoprávněnému startu hráče. Původně sestoupivší Nový Bydžov získal body navíc a Čáslav, která neudělala žádnou chybu, přeskočil v tabulce. Jirny tak klesly z druhé příčky do středu tabulky, jejich pozici na stříbrné figuře tak zaujaly právě Domažlice...

Skandální je, že asociace po prvním neoprávněném startu hráče Jiren na chybu neupozornila a nechala ho hrát ve zbytku jara. Kvůli administrativní chybě podobně loni dopadly v ČFL Kunice.

Osloven byl i desátý tým tabulky

Z druhé ligy postoupily mezi elitu Olomouc a Zlín, které střídají Hradec Králové a České Budějovice.

Sestup z druhé nejvyšší soutěže potkal Kolín a Most, které nahradí Sigma Olomouc B a Vyšehrad. Ve 108leté historii je klub tak vysoko poprvé. Ale kdo půjde místo Žižkova?

Asociace má problém. Hrát s patnácti účastníky není dobré řešení. Proto oslovila další týmy v pořadí, dokonce se dostalo až na desáté Štěchovice, které rovněž odmítly. Na řadě tak byl jedenáctý Benešov, kdysi prvoligový klub.

minMiloslav Novák, truRadim Trusina