14. února 2012 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Na místě tragédie měla Zambie radost z triumfu

Fotbalisté Zambie se radují z nečekaného triumfu na Africkém poháru národů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalisté Zambie se radují z nečekaného triumfu na Africkém poháru národů | foto: ČTK

LIBREVILLE/PRAHA Dlouho je považovali za outsidery, přesto se fotbalisté Zambie stali africkými šampiony. O motivaci měli postaráno. Vítězství věnovali členům zambijského týmu, kteří v roce 1993 zahynuli při letecké havárii.

Na každém kontinentu se jednou za čas zrodí překvapivý šampion. Stačí si vzpomenout, jak v roce 2004 ukradli zlato z Eura všem favoritům podceňovaní Řekové nebo o tři roky později v Asii vybojovali titul reprezentanti z válkou zmítaného Iráku. Také nedělní triumf Zambie pochází z kategorie hodně nečekaných.

Od týmu francouzského trenéra Hervého Renarda se toho příliš nečekalo. Ještě před rokem se v žebříčku FIFA nacházel až na začátku druhé stovky, v kádru měl hráče působící v afrických soutěžích s výjimkou dvou zástupců z čínské a jednoho ze švýcarské ligy.

Fanoušci Zambie slaví vítězství jejich fotbalové reprezentace na Africkém poháru národů

Fanoušci Zambie slaví vítězství jejich fotbalové reprezentace na Africkém poháru národů

"Pomáhala nám tichá síla," prohlásil Renard po finále, které po bezbrankovém průběhu skončilo vítězstvím v penaltovém rozstřelu 8:7. O čem je řeč, věděl každý v zemi poslední dobou nejčastěji zmiňovanou v českých médiích v souvislosti s případem trojicí mužů obviněných ze špionáže, kteří se dostali domů za nevyjasněných okolností.

Když 27. dubna 1993 havarovalo krátce po mezipřistání v Libreville letadlo se zambijskou reprezentací, zemřeli na palubě u metropole Gabonu všichni členové týmu i posádka. Mezi nimi i Timothy Mwitwa, první africký hráč v české lize, který strávil na začátku devadesátých let rok ve Spartě.

Naživu zůstal pouze Kalusha Bwalya. Tehdejší útočník Eindhovenu, dnes šéf Zambijského fotbalového svazu, totiž cestoval za týmem jiným letadlem. V dalších letech se stal symbolem obnovy fotbalové síly Zambie.

Do Gabonu až na finále

Při návratu na místo tragédie se ukázalo, že vzpomínky zůstaly po 19 letech stále živé. Všechny svoje zápasy s výjimkou posledního odehráli pozdější vítězové na stadionech v Rovníkové Guineji, která Africký pohár národů spolupořádala.

"Možná jsme díky tomu měli štěstí. Pokud jsme chtěli hrát v Libreville, věděli jsme, že se musíme dostat do finále," zmínil kouč Renard motiv, který pomohl jeho mužstvu kráčet turnajem stále dál. "Když už jsme se ocitli ve finále, nechtěli jsme se z Gabonu vracet s prázdnýma rukama," poznamenal brankář Kennedy Mweene.

Smutní fotbalisté Pobřěží slonoviny, ve finále Afrického poháru národů znovu nepotvrdili roli favorita

Smutní fotbalisté Pobřěží slonoviny, ve finále Afrického poháru národů znovu nepotvrdili roli favorita

To se povedlo na jedničku. Před vnitřní silou Zambie se muselo sklonit i Pobřeží slonoviny, tým nabitými hvězdami. "Měli potenciál vyhrát už čtvrtý africký šampionát za sebou, ale nepovedlo se jim to ani jednou. V předchozích zápasech založili taktiku na čekání, až soupeř udělá chybu, jenže Zambie se jich vyvarovala," komentoval průběh finálového zápasu na svých stránkách list The Guardian.

Jedno zaváhání se přece jenom přihodilo. V 70. minutě dostal vyhlášený kanonýr Didier Drogba šanci kopat penaltu a mohl Pobřeží slonoviny zajistit finálové vítězství. Místo toho přestřelil.  "Prostě bylo někde napsáno, že se nám to má povést. Z toho, jak dopadla Drogbova penalta, to bylo jasně vidět," tvrdil záložník Zambie Saac Chansa.

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER KVALITY S AJ/NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz