Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Fotbalová óda na radost? Villa i Klose slibují v semifinále góly

Sport

  15:29
PRAHA - Ve fotbale nemáte nikdy nic jistého, ale před dnešním druhým semifinále mistrovství světa významně vzrostla pravděpodobnost, že si fanoušci užijí skutečný gólový festival.

David Villa a Miroslav Klose. foto: Lidovky.cz

Zápas mezi Španělskem a Německem lze totiž vnímat současně jako souboj dvou elitních útočníků. Že by se David Villa nesklouzl s radostnou grimasou po trávníku nebo Miroslav Klose neudělal na stadionu v Durbanu ani jedno oslavné salto? Kdo viděl jejich předchozí vystoupení, umí si to jen těžko představit.

SROVNÁNÍ KANONÝRŮ

David Villa:
* věk: 28 let, Španělsko
* klub: FC Barcelona
* góly na MS: 5 (2010)/8 (2006 až 2010)
* největší úspěchy: nejlepší střelec Eura 2008, se 43 góly je druhým nejlepším střelcem v historii španělské reprezentace, na zatím vedoucího Raúla ztrácí jedinou trefu, čtyřnásobný nejlepší střelec španělské ligy

Miroslav Klose:
* věk: 32 let, Německo
* klub: Bayern Mnichov
* góly na MS: 4 (2010)/14 (2002 až 2010)
* největší úspěchy: zatím druhý nejlepší střelec v historii mistrovství světa, na dosud vedoucího Brazilce Ronalda ztrácí gól, nejlepší střelec MS 2006, nejlepší střelec bundesligy 2006, nejlepší fotbalista Německa 2006

Mírně navrch má zatím Španěl Villa. Kromě úvodní porážky se Švýcarskem dodržuje náročnou normu: co zápas, to gól. Kde by bez něj bylo Španělsko... Villa se postaral o pět z šesti zásahů, díky nimž úřadující mistři Evropy došli až mezi nejlepší čtyřku na šampionátu. "U každého míče je první. Má obrovský hlad po gólech, což mu umožňuje šance proměňovat," nemůže si vynachválit Villův přínos trenér Vincente Del Bosque.

Není to žádné překvapení. Villa k sobě umí připoutat pozornost na velkých turnajích daleko víc než v klubovém angažmá. Ve Valencii nebyl v minulých letech tolik na očích, od příští sezony v Barceloně to už bude jiné. Do nového působiště by chtěl přijít jako nejlepší střelec mistrovství Evropy a světa. První mety už dosáhl před dvěma lety, zbývá dokončit druhý úkol.

Ve Španělsku ho přezdívají "El Guaje" - dítě. Villa se na trávníku chová skutečně jako hodně zlobivé dítě - alespoň vůči obraně soupeře. Dobře ví, že v každém utkání přijde alespoň jedna šance, a umí si na ni počkat a potom ji také využít.

Spolehnutí je i na góly Miroslava Kloseho. Němci si mohou být jistí, že pokud ho mají na soupisce, nevypadnou dřív než v semifinále. To platí od roku 2002, kdy se Klose poprvé ukázal na mistrovství světa v Koreji a Japonsku.

PŘEDPOKLÁDANÉ SESTAVY

Německo: Neuer - Lahm, Mertesacker, Friedrich, Boateng - Schweinsteiger, Khedira - Kroos, Özil, Podolski - Klose.

Španělsko: Casillas - Ramos, Piqué, Puyol, Capdevilla - Xavi, Xabi Alonso, Busquets, Iniesta - Villa, Torres.

Trenér Joachim Löw letos vůbec nepochyboval, když ho opět vybral do týmu, i když se poslední sezonou v Bayernu Mnichov protrápil.

Jenže na šampionátu je to zase jiný příběh. Klose se trefil čtyřikrát, zatímco v Bayernu od loňského léta dal pouze tři góly. Vyplatí se, aby se snažil dál. Řadu legend z minulosti (Eusébia, Linekera, Pelého) v počtu gólů už předstihl. Teď ke čtrnácti zásahům stačí přidat ještě dva. Potom by předstihl v historických statistikách Brazilce Ronalda.

"Preferoval bych titul," vyslovil se Klose jasně. A proč nebýt současně i nejlepším střelcem? Také Villa se určitě bude snažit o to samé.

Autor: