Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Platiniho fotbalová revoluce: bílé karty a vyloučení na deset minut

Sport

  13:08
PRAHA - Je možné, že budou mít rozhodčí ve fotbale brzy možnost udělovat tři barvy karet. Ke žluté a červené by podle Michela Platiniho, šéfa Evropské fotbalové asociace UEFA, mohla přibýt také bílá karta. Tu by dostávali hráči, kteří nadměrně a nevhodně diskutují se sudími.

Prezident UEFA Michel Platini foto: Reuters

Bývalý vynikající záložník tuhle myšlenku zveřejnil ve své nové knize. „Tyhle diskuze s rozhodčími se hodně rozmáhají a šíří se jako epidemie,“ říká 59letý Francouz, jeden z nejmocnějších lidí fotbalu.

Jeho návrh zní: každý fotbalista, který se bude chovat nevhodně vůči rozhodčímu, ale také směrem k protihráčům, dostane bílou kartu, která by znamenala desetiminutovou pauzu - tedy dočasné vyloučení. Hráč by šel vychladnout na lavičku, po uplynutí časového limitu by se mohl normálně vrátit do hry.

Šéf UEFA Michel Platini
Prezident UEFA Michel Platini
Prezident UEFA Michel Platini
Šéf UEFA Michel Platini (vpravo) a polský prezident Bronislaw Komorowski

„Bílá karta by neměla být zaměňována se žlutou kartou, kterou by měly být nadále trestány fauly a hraní rukou,“ uvedl Platini.

S podobným návrhem už dřív vystoupil Platiniho krajan Jerome Champagne, který se příští rok v červnu chystá kandidovat na prezidenta Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Jen se v jeho programu mluví o oranžové kartě, která by se měla udělovat fotbalistům, kteří už byli žlutě napomínáni a svlékli si například dres při oslavě gólu. Poté by si na pár minut odpočinuli.

Za penaltový zákrok jen žlutou a víc střídání

Kromě „bílé karty“ má Platini v hlavě ještě dvě změny pravidel. První se týká zmírnění tzv. trojitého trestu při pokutových kopech. Pokud je penalta nařízena za faul v jasné brankové příležitosti, měl by bránící hráč podle šéfa UEFA dostat pouze žlutou kartu a ne být vyloučený, za což ještě dodatečně musí stát v dalším zápase. Za zmaření velké šance by se prý hráči měli vylučovat pouze pokud je faul za hranicí pokutového území, protože pak nenásleduje ještě penalta.

Možná je i úprava počtu střídajících hráčů: v profesionálním fotbale teď mají trenéři možnost udělat během utkání tři změny. I to se Platinimu nelíbí. „Trenéři by mohli vystřídat dva hráče o pauze a další tři během hry jako doteď,“ myslí.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...