Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Utkání se Skotskem bude. Šilhavý teď řeší, kdo za reprezentaci vůbec nastoupí

Příprava české fotbalové reprezentace na úvodní utkání do Ligy národů na Slovensku, 31. srpna 2020 v Praze. Druhý zleva trenér je Jaroslav Šilhavý. foto: ČTK

Bratislava - Pondělní utkání českých fotbalistů v Lize národů se Skotskem se po jednání s Unií evropských fotbalových asociací (UEFA) odehraje. Fotbalová asociace ČR (FAČR) nyní řeší, s jakým týmem reprezentace v Olomouci nastoupí. Novináře o tom informoval mluvčí FAČR Michal Jurman. Stávající výběr musel předčasně ukončit sraz bezprostředně po pátečním vítězném utkání na Slovensku kvůli výskytu koronaviru ve výpravě.
  13:18

Sraz byl rozpuštěn po diskuzích s pražskou hygieničkou Martinou Marešovou, podle níž existovala vážná obava, že se koronavirus bude v mužstvu dále šířit. Pozitivně testovaní na covid-19 byli dva členové realizačního týmu - jeden ještě v Praze a druhý v pátek ráno před utkáním v Bratislavě. Všichni hráči měli i kontrolní odběry negativní. Přesto z rozhodnutí hygieny nebudou moci v Olomouci nastoupit, národní celek nepovede ani trenér Jaroslav Šilhavý.

Reprezentaci hrozila kontumace, pokud by nemohla nastoupit, to se však vedení FAČR povedlo odvrátit. „Po debatě s UEFA bylo rozhodnuto, že se pondělní utkání se Skotskem odehraje v původním termínu a čase. FAČR je nyní v úzké komunikaci s kluby, se kterými řeší, kdo za českou reprezentaci nastoupí,“ uvedl Jurman. Na pondělním zápase nesmí být přítomen nikdo z reprezentační výpravy, která byla na Slovensku.

FAČR nyní jedná o tom, koho postavit. Někteří hráči, kteří se z Bratislavy přesouvají zpět, vyjádřili nesouhlas s předčasným ukončením srazu a údajně chtějí v Olomouci nastoupit. Zápas na Hané se Skotskem má v pondělí výkop ve 20:45.

Český celek úspěšně vstoupil výhrou 3:1 na Slovensku do druhého ročníku Ligy národů a vytvořil si dobrou pozici ve skupině Ligy B, druhé ze čtyř výkonnostních úrovní soutěže. Případná kontumační prohra 0:3 by týmu výrazně zkomplikovala boj o vítězství ve skupině a postup do vyšší ligy. V Lize národů se hraje o dvě místa v play off o mistrovství světa 2022, soutěž je zároveň rozhodující i pro rozdělení do košů při losu kvalifikace.

Členové reprezentace pro zápas v Bratislavě se od večera po skupinách přesouvají zpět domů a do klubů. „V tuto chvíli máme informaci o tom, že na hráče se bude v následujících dnech vztahovat režim vyplývající obecně z hygienického manuálu LFA (Ligové fotbalové asociace), to znamená zkrácená karanténa a následné přetestovaní. Na zbytek týmu s výjimkou hráčů bude uvalena karanténa dle konkrétních pokynů jednotlivých místních hygienických stanic,“ uvedl Jurman.

Předseda FAČR Martin Malík pro SeznamZpravy.cz odmítl, že by za předčasným ukončením srazu byl tlak šéfa pražské Slavie Jaroslava Tvrdíka, který několikrát hrozil stažením všech hráčů vršovického klubu z reprezentace. Ještě před odjezdem na Slovensku si vymohl, že národní tým opustil brankář Ondřej Kolář. Kvůli blízkému kontaktu s nakaženou osobu musely preventivně do karantény opory Tomáš Souček a Patrik Schick a v Bratislavě oba hráči chyběli.

Čeští hráči (zleva) Vladimír Darida, Vladimír Coufal a Bořek Dočkal se radují z...
Hráči českého týmu se radují z druhého gólu.

„Tlak ze strany velkých českých klubů jsme vnímali celý týden, na tahle rozhodnutí ale nijak zásadní vliv neměl. To, že se zápas na Slovensku uskutečnil, schválila slovenská hygiena. Nicméně byli jsme v kontaktu i s českou hygienou, konkrétně s doktorkou Marešovou. Ta souhlasila s tím, že odehrání zápasu na Slovensku s sebou nese jen nízké riziko. Ale rozhodla, že po skončení utkání musí být tým rozpouštěn. Po prvním nálezu přišel bohužel druhý, a protože byl tým izolován od ostatního prostředí, bylo zjevné, že patrně dochází k přenosu viru uvnitř českého tým,“ řekl Malík.

Tvrdík na twitteru uvedl, že Slavia je připravena pustit náhradní hráče na pondělní utkání. „Výhrady jsme měli ke konkrétní hygienické situaci, která nastala a potencionálně vážně ohrožovala hráče a klub. Reprezentovat je vždy čest. Jestliže budou dodrženy hygienické standardy, Slavia náhradní hráče do reprezentace k pondělnímu zápasu uvolní,“ podotkl Tvrdík a popřel, že by existovala dohoda, na jejímž základě Slavia, Sparta a Plzeň nebudou mít v pondělí hráče v reprezentaci.

Podle Tvrdíka čekají slávisty, kterých bylo v Bratislavě sedm, z nařízení hygieny tři kontrolní testy. První podstoupí v pondělí, další v pátek a třetí následující pondělí. Pokud odběry vyjdou negativně, budou se moci hráči od začátku příštího týdne zapojit ve specifickém režimu do tréninku a příští sobotu za dodržení zvýšených hygienických opatření odehrát utkání 3. ligového kola proti Pardubicím.

Podobné omezení čeká i na tři sparťany a dva hráče Plzně. Letenský klub na twitteru uvedl, že v případě negativních testů budou trénovat izolovaně a na konci týdne se připojí ke spoluhráčům. 

Autor: