Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kluby chtějí větší prémie v Evropské lize. Sešly se kvůli tomu v Praze

Sport

  9:30
PRAHA - Zástupci třicítky fotbalových klubů se tento týden sešli v Praze. Jaký byl důvod jejich návštěvy? Probírali například navýšení odměn v Evropské lize i princip solidárnosti s celky, které se do pohárových soutěží z předkol neprobojují. Na schůzku je svolal Jakub Otava, člen představenstva Sparty, který zasedá ve výkonném výboru Evropské klubové asociace ECA.

Sparta (Daniel Křetínský, Jakub Otava, Vítězslav Lavička) foto: ČTK

Co je to ECA?

Evropská klubová asociace sdružuje zástupce 214 klubů, kteří dávají mezinárodní asociaci UEFA své návrhy na úpravy věcí, které kluby nejvíc trápí. Snaží se hájit své klíčové zájmy jako kvalifikační systém evropských pohárů, odměny, reprezentační termíny, či pojištění fotbalistů v době, kdy hrají za národní tým. V 15členném výkoném výboru ECA zasedá i zástupce Sparty Jakub Otava. Jeho kolegy v něm jsou ředitelé klubů jako Bayern Mnichov, Barcelona, Real Madrid, AC Milán, Juventus či Arsenal. Kromě Sparty je stálým členem ECA i Plzeň, přidruženými členy jsou i Teplice, Liberec a Slavia.

"Posláním ECA je hájit zájmy klubů v rámci UEFA a FIFA. To se dlouhodobě daří. Její vliv roste," řekl Otava.

K čemu zásadnímu jste na zasedání došli?
ECA je rozdělená do čtyř divizí podle národních koeficientů. Sparta a Plzeň je ve třetí skupině, společně třeba s týmy z Rakouska, Rumunska, Polska, Chorvatska, Skotska, Švédska nebo Norska. Tyto kluby si volí dva zástupce do výkonného výboru. Reprezentujeme typický vzorek průměrného evropského klubu, ve dvou skupinách nad námi už je to jiný svět. Náš zájem je zatraktivnit Evropskou ligu, především v ekonomickém smyslu, aby do ní šlo víc peněz. Byla tady snaha velkých klubů rozšířit Ligu mistrů na 64 týmů a zrušit Evropskou ligu, což se nám nelíbí. Pro nás je Evropská liga důležitou soutěží.

Můžete s požadavkem na navýšení odměn uspět?
Myslím, že ano. Na UEFA je náš hlas braný vážně, daří se prosazovat docela dost věcí. Konkrétně tohle je aktivita klubů ze třetího a čtvrtého koše. Navýšení by bylo možné pro cyklus 2015 až 2018, takže máme na jednání dostatek času. Ale není to jediný cíl naší skupiny pro nadcházející období.

Jaké jsou ty další?
Teď třeba běží dost intenzivní debata o tom, kdy bude končit přestupové okno. Kluby našeho formátu potřebují, aby to bylo až po předkolech evropských pohárů, kdy už víte, jestli je nutné prodat hráče nebo ne. A nebo naopak - jestli si můžete dovolit tým ještě posílit. Většina evropských klubů je totiž ekonomicky přímo závislá na příjmech buď z Evropských pohárů, nebo z transferů. A mým úkolem je tohle zdůrazňovat kolegům z výkonného výboru, kteří reprezentují velké kluby. Stejné to bylo i při diskuzi o možném zániku Evropské ligy. Pokud například Sparta nehraje v Evropě, není možné uskutečnit velké transfery. Jen pokud ukážete hráče v té evropské výkladní skříni a přesvědčíte zahraniční kluby, že jsou schopni uspět i v mezinárodní konkurenci, přicházejí lukrativní nabídky.

Nebylo by výhodnější pokusit se proniknout mezi 64 týmů v Lize mistrů, jak zněl jeden z návrhů?
Bylo to nastavené tak, že by se do Ligy mistrů spíš dostalo víc velkých klubů. Liga mistrů je nejprestižnější soutěž, to nikdo nezpochybňuje, ale finanční nůžky mezi ní a Evropskou ligou se víc a víc rozevírají, což může mít negativní dopad na klubový fotbal. Snažíme se o to, aby se víc peněz dostalo do Evropské ligy. Je to důležité i pro velké kluby.

Jak to myslíte?
Ty nejsou nadšené, když mají hrát Evropskou ligu. Hrací dny jsou ve čtvrtek, o víkendu už je čeká důležitý zápas v domácí lize, kterou potřebují vyhrát, aby se dostaly do Ligy mistrů. Proto jsou tady snahy o navýšení odměn, aby byla Evropská liga i po téhle stránce atraktivní. Padl i návrh, že by vítěz šel přímo do Ligy mistrů. I to může být motivace.

Kde by se ty peníze podle vás měly vzít?
UEFA disponuje velkým balíkem peněz, jen by se musely trochu jinak přerozdělit. Pracujeme na návrhu, který jí předložíme. Zatím to není ve fázi, abychom s tím šli na veřejnost.

O kolik procent by se podle vás měly zvednout odměny v Evropské lize?
Ten rozdíl je teď velký. Určitě se ty soutěže musí odlišovat, ale líbilo by se nám, aby v Evropské lize byly poloviční odměny oproti Lize mistrů, což teď není. Nechceme se s Ligou mistrů prát, ale ty soutěže jsou od sebe opravdu daleko.

Je pravda, že rozdíl jen v odměně za účast v základní skupině Ligy mistrů a Evropské ligy je značný. V prvním případě to je 180 milionů korun, ve druhém něco málo přes třicet milionů...
No právě. Prosadil se aspoň princip solidárnosti, že kluby, které vypadnou v předkolech, dostanou nějakou částku, která jim aspoň pokryje náklady. Když tým vypadne v posledním předkole Evropské ligy, získá 150 tisíc eur (asi 4 miliony Kč), v Lize mistrů je to 200 tisíc eur (asi 5,4 milionu Kč). Tohle považujeme za úspěch. Pro kluby je i tohle velmi důležitý příjem, který jim alespoň pokryje náklady na cestováni a celkovou organizaci zápasů.

Nemůžou vás velké kluby, které tyhle starosti nemají, přehlasovat?
V drtivé většině věcí jsou výstupy ECA jednotné. Je důležité, že na zasedáních může zaznít hlas nás menších. Velké kluby to berou v potaz, i když fungují jinak. Nemůžeme se s nimi měřit po finanční stránce, tam je rozdíl ještě větší než ve sportovní části. Oni své rozpočty naplní z prodeje dresů, vstupenek a televizních práv. U nás tyhle příjmy tvoří ani ne desetinu rozpočtu.

Jak důležité je tedy pro Spartu, že má ve výkonném výboru ECA ve vás svého zástupce?
Je to prestižní záležitost, protože výkonný výbor je patnáctičlenný a ECA sdružuje 214 klubů. Není to ani tak důležité pro Spartu, jako obecně pro všechny kluby našeho formátu. A já nejsem jediný, například Jan Skýpala z Teplic je velmi úspěšný v pracovní skupině zaměřené na práci s mládeží. Stejně tak se nyní nově aktivně zapojí do fungování asociace Jaromír Hamouz z Plzně.

ECA a její dělení

 • 1. divize
  Např.:
  Barcelona, Real Madrid, Chelsea, Manchester United, Bayern Mnichov, AC Milán, Inter Milán
 • 2. divize
  Např.: Šachťar Doněck, Dynamo Kyjev, CSKA Moskva, Ajax Amsterdam, Galatasaray Istanbul, Anderlecht Brusel, Panathinaikos Atény
 • 3. divize (Sparta a Plzeň)
  Např.: Salcburk, Steaua Bukurešť, Bate Borisov, Wisla Krakow, Celtik Glasgow, Rosenborg Trondheim, Žilina
 • 4. divize
  Např.:
  Debrecín, Maribor, HJK Helsinky, Neftči Baku, FK Sarajevo, Šeriff Tiraspol, KR Rejkjavík
Autor: