Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotbalové Euro v Praze definitivně nebude, město nedalo turnaji garance

Sport

  15:35aktualizováno  19:36
PRAHA - Fotbalové Euro 2020 v Česku je odpískáno. Město Praha nepodepsalo smlouvu, která je pro kandidaturu nutná. Obávalo se, že by muselo zaplatit náklady, který by v případě potíží s pořádáním šampionátu vznikly. Fotbalová asociace následně oznámila, že snahu kandidovat ukončila.

Stadion v Edenu. foto: Mafra - Dan Materna

O zamítavém stanovisku hlavního města informoval na tiskové konferenci radní Lukáš Manhart. Projekt je podle něj nepřipravený a nikdo o něm poslední tři měsíce s Prahou oficiálně nejednal. Podpisem smlouvy by se podle něj Praha vystavila nebezpečí, že by musela hradit náklady na konání akce v řádu několika miliard korun.

Český fotbal chtěl, aby Praha byla mezi třinácti městy, které budou závěrečný turnaj za šest let hostit. Asociace požádala ministra školství Marcela Chládka, aby stáhl materiál o nefinančních zárukách pro pořádání Eura ze středečního jednání vlády. 

Pelta: Ztráta pro Prahu, Česko i fanoušky

Fotbalové funkcionáře přístup pražských radních zklamal. "Asociace učinila maximum k zajištění všech potřebných podkladů a finančních záruk k podání kandidatury, která by mohla být úspěšná pro pořádání mistrovství Evropy. Tento projekt byl zcela kompletní a nezahrnoval žádné závazky k zabezpečení finančních prostředků na rekonstrukci stadionu ze strany státu nebo magistrátu," uvedl předseda FAČR Miroslav Pelta.

"Poslední věc, nezbytná pro dokončení naší kandidatury, byl právě souhlas pořadatelského města. Dnešní rozhodnutí magistrátu je ztrátou pro Prahu, celou Českou republiku a především její fotbalové příznivce."

Asociace musela do pátku 25. dubna odevzdat podrobnou kandidaturu.

ČTĚTE TAKÉ

Podmínkou pro kandidaturu byl stadion pro nejméně 35 tisíc diváků, což v současné době žádný v zemi nesplňuje. Majitel stadionu v Edenu, což je oficiálně kladenský advokát Václav Slavíček, však přislíbil, že by navýšení kapacity z vlastních zdrojů vybudoval. Na přibližně miliardovou investici minulý týden, jak sám tvrdil, získal garanci z privátního sektoru. To však Praha zpochybnila.

"Kandidatura je kompletně připravena. K tomu, aby ji bylo možné podat k UEFA, musejí být přiloženy tři stěžejní skupiny dokumentů. Finanční záruka z privátního sektoru, smlouva o pořádání turnaje mezi asociací a UEFA, smlouva o stadionu mezi UEFA, asociací a vlastníkem stadionu a smlouva mezi Hlavním městem Praha, UEFA a asociací. Samozřejmě že je nutné získat i organizační záruky podepsané Úřadem vlády České republiky," sdělil ředitel sekce logistiky a služeb fotbalové asociace Ivo Sekerka minulý týden exkluzivně LN.

Souhlas města s velkou akcí se však na smlouvě mezi asociací a Evropskou fotbalovou unií (UEFA) neobjeví.

"V momentě, kdy by se Praha hlásila k realizaci této akce na svém území, tak by v podstatě současná rada vystavovala hlavní město obrovskému nebezpečí, co se týče finančních nákladů," řekl Manhart.

Smlouva totiž podle něj ukládá organizátorovi zajistit veškeré podmínky související s mistrovstvím Evropy, tedy i dostavbu stadionu. "Pro hlavní město je v současné době vyloučené bavit se o uzavření této smlouvy," uvedl Manhart.

Město podle něj nedostalo záruky, že asociace potřebné finance získá. Radnímu pouze došel e-mail od britské společnosti, která "deklaruje vůli" peníze na dostavbu stadionu zajistit. "Nejedná se o faktickou záruku," podotkl Manhart.

"Pokud se to má nějak nazvat, tak je to špatně odvedená práce fotbalové asociace," dodal Manhart.

"Chceme se zásadně ohradit proti nařčení z diletantismu, protože celý projekt byl vypracován ve spolupráci s renomovanými společnostmi, které měly na starosti i přípravu kandidatur pro mistrovství Evropy 2012 a MS 2022," bránil se Pelta.

A Sekerka k tomu dodal: "Bonita finanční záruky byla poskytnuta renomovanou mezinárodní společností s jedním z nejvyšších ratingů dostupných v pojišťovnictví a FAČR tuto záruku konzultovala i se zástupci UEFA. Máme dostatečně bonitní finanční záruku pro kandidaturu, která by mohla do Prahy přivést jedinečnou fotbalovou akci a do veřejného sektoru v horizontu deseti let podle studie auditorské společnosti KPMG finanční prostředky v hodnotě čtyř miliard korun."  

Evropská fotbalová unie (UEFA) chce šampionát za šest let pojmout pompézně a výjimečně. K šedesátiletému výročí založení organizace už dřív rozhodla, že se závěrečný turnaj odehraje napříč kontinentem. Hrát se bude ve třinácti městech, z nichž dvě mohou mít kapacitu stadionu jen 35 tisíc diváků. Český fotbal v tu chvíli ucítil šanci.

Strahov se bude i tak rekonstruovat

Ta sice během března zhasla, protože Pelta upnul pozornost na výstavbu národního stadionu a centra na Strahově, ale nezískal garance od státu, bez jehož přispění revitalizace nelze provést. Asociace by z veřejných peněz potřebovala dvě až tři miliardy korun.

S rekonstrukcí Strahova se však dál počítá. Sloužil by nejen fotbalu, ale byl by víceúčelový například i pro atletické závody. Tribuny by byly posuvné, aby při fotbalových zápasech zakryly atletickou dráhu. Sídlo by v něm měly i Česká unie sportu a Český olympijský výbor.

Eden byl variantou B. Společně s Českem se o spolupořádání šampionátu hlásí 31 evropských zemí. Zájem mělo i Finsko, v březnu však od kandidatury upustilo. Hostitelská města budou vybrána 25. září 2014.

Přímým soupeřem Česka by byly Švýcarsko, Polsko, Maďarsko, Srbsko a Makedonie. Tyto země už se ovšem české kandidatury bát nemusejí.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat