Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fotbalové vulgarity: nejlevnější nástroj pro ovlivnění zápasu

Sport

  12:05
PRAHA - "Musíme si náš produkt chránit," pronesl 1. dubna kontroverzní předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta při "slavnostním" zahájení boje proti vulgaritám na stadionech. Od té doby uplynul měsíc a jedno je jasné. Místo ochrany nejpopulárnějšího českého sportu Peltův náhubek ligu především ničí.

Miroslav Pelta. foto: ČTK

Namísto "výchovy" se mnozí fandové radikalizují. A to napříč stadiony. Majitelé klubů a marketingoví experti z fotbalového prostředí se navíc shodují, že přerušování zápasů kvůli vulgaritám může ve výsledku sloužit i k jejich zmanipulování.

VÍCE K TÉMATU

Plán na zkrocení fotbalové zvěře vznikl na začátku dubna po řádění chuligánů při jarních zápasech Baník Ostrava - Sparta Praha a Sparta Praha - Viktoria Plzeň. Násilníci v ochozech vyhrožovali hráčům soupeře smrtí, z ochozů zněla rasistická a antisemitská hesla. Fotbalová vláda v čele s Peltou rozhodla, že s tímto nepořádkem zatočí, a schválila návrh na přerušování zápasů. Od té chvíle se skanduje "Pelta je ču...k", kvůli čemuž bylo přerušeno několik utkání. Plzeňští fandové zase při dubnovém zápase s Jihlavou přivítali "finskou" posilu, když skandovali "Peltaven".

Problémem postupu Fotbalové asociace České republiky (FAČR) mimo jiné je, že návrh nebyl dostatečně konzultován a připraven s fotbalovými kluby. Ředitel FK Teplice František Hrdlička míní, že je velká chyba, že se tak nestalo. "Není to vůbec domyšlené. Považuji to za hodně chybný krok. Výkonný výbor by měl návrh po zbytek ligy stáhnout nebo jasně specifikovat," sdělil Hrdlička LN. Podle něho je nesmysl, že kvůli "padesáti pitomcům" mezi tisíci fanoušků kvůli sprostým pokřikům hrozí ukončení zápasu. Hrdlička by se raději zaměřil na nekompromisní boj proti násilnostem v ochozech a používání pyrotechniky.

Přerušování je problém i pro televize

Majitel FK Dukla Praha Petr Paukner považuje nařízení fotbalové asociace za nepřipravené. "Nevím, proč byl návrh na přerušování zápasů nyní zaveden. Na fotbal chodí různí lidé - i ti jednodušší. Vznikl z toho guláš. Naopak násilnosti, které jsme viděli při zápase Baníku se Spartou, zůstaly bez tvrdého trestu," řekl LN Paukner. S tvrdším postihem násilností souhlasí i šéf Viktoria Plzeň Tomáš Paclík. Majitel FC Baník Ostrava Petr Šafarčík k tomu dodává: "Vedení fotbalu by se nad svým postupem mělo důkladně zamyslet. Závěr ligy je velmi zajímavý, škoda, že tímto trpí."

Bývalý generální ředitel marketingové společnosti fotbalové asociace STES David Dušek míní, že přerušování zápasu je nebezpečný mechanismus ke zmanipulování utkání. "V nadsázce jde o daleko levnější a bezpečnější variantu než podplacení rozhodčího. Stačí vyslat autobus chuligánů," řekl LN Dušek. Podle něho je přerušování zápasů problém i z pohledu televizního vysílání, protože zápas se prodlužuje, což zasahuje do plánu televizních stanic. Podobně smýšlí i majitel Dukly Petr Paukner: "Dá se to hrozně zneužít na cizím stadionu."

Vzkaz fanoušků Slavie

Vzkaz fanoušků Sparty Miroslavu Peltovi

Co stojí za vztekem fanoušků vůči Peltovi? Podle šéfa Teplic Františka Hrdličky je "náhubková" směrnice pouze vrcholem ledovce. "Je to postupně nahromaděná nenávist," míní Hrdlička.

"Peltaven" se v minulosti nechvalně proslavil třeba v úplatkářské aféře kolem exžižkovského Ivana Horníka. Předloni rozruch do tuzemské kopané vnesl majitel Sparty Daniel Křetínský, který do sídla fotbalové asociace přinesl Peltovi kabelu, která měla být plná důkazů o zmanipulovaných zápasech. Pelta byl z obsahu tašky podle svých slov zdrcen. Nikdo však neřekl, čeho se materiály týkaly. Pelta ani Křetínský letos v dubnu nedorazili k soudu, aby ke kauze podali vysvětlení.