Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Přestupů z Česka ubylo. Zahraniční kluby jsou opatrné a méně utrácejí

Léonard Kweuke  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léonard Kweuke | foto: ČTK

PRAHA Fotbalová liga prožívá patrně nejméně rušné přestupové období v historii. Zatímco na začátku nového tisíciletí a ještě před dvěma lety vynášely českým klubům odchody hráčů do zahraničí i stovky milionů korun, letos v létě transferů výrazně ubylo, a to i v rámci ligy. Může za to nejen ekonomická krize, ale i s tím související slabší poptávka po českých hráčích a vysoké ceny, které kluby za fotbalisty požadují.

Výrazný úbytek přestupů potvrzují čísla specializovaného serveru transfermarkt.de. Zatímco ještě v sezoně 2010/11 byl zisk klubů české ligy z přestupů, tedy rozdíl mezi příjmy a výdaji, 21,5 milionu eur (550 milionů korun), za minulou sezonu už činil jen 2,63 milionu eur a za nynější letní přestupové období je zatím pouze necelý milion. Nynější přestupové okno dosud nepřineslo žádný velký transfer do zahraničí, pouze Sparta získá za odchod Léonarda Kweukeho do Turecka podle spekulací asi 35 až 40 milionů korun.

Fotbalista Plzně Tomáš Hořava

Fotbalista Plzně Tomáš Hořava

V rámci ligy je jediným velkým přestupem příchod Tomáše Hořavy z Olomouce do Plzně za 10 až 15 milionů. "Kromě Plzně a částečně Sparty není o české hráče tolik zájem. Zahraniční kluby jsou ochotny zaplatit za ty nejlepší maximálně dva tři miliony eur, požadavky českých klubů jsou ale výrazně vyšší," řekl hráčský agent Ondrej Chovanec ze společnosti Chovanec Sport Agency.  "Když pak hráči v největších českých klubech zůstanou, kluby nekupují hráče ze středních a menších klubů a trh se nemůže rozhýbat," naznačil Chovanec, proč v českém prostředí ubývá přestupů.

Také podle agenta Viktora Koláře ze společnosti Sport Invest nefigurují Češi na předních místech seznamu vytypovaných hráčů a kluby za ně chtějí nereálné částky. Sparta za Václava Kadlece či Plzeň za Vladimíra Daridu požadují nejméně 100 milionů korun, to však zahraniční celky nyní nechtějí zaplatit. "Ekonomická krize dolehla i na fotbal. České kluby na současný vývoj budou muset reagovat. Nemohou chtít víc, než je svět ochotný platit," řekl Kolář. Kvůli současné ekonomické situaci je navíc zahraniční trh pro české hráče omezenější než dřív.

V německu sázejí na odchovance

"Doba na transfery do zahraničí je složitá. Prostředí je omezené počtem klubů, které mohou hráče koupit. Musí jít o středně velký klub, do toho hráče se musejí zamilovat, najít spřízněnou duši a pak se případně mohou domluvit," podotkl Chovanec. "Všichni máme ambice poslat hráče do bundesligy, ale oni čím dál méně berou cizince. Spíše sázejí na odchovance a jejich systém funguje báječně. Kvalitního hráče na první polovinu tabulky bundesligy u nás nemáme a pro kluby z druhé poloviny tabulky jsou zase naši hráči drazí," řekl Kolář.

Václav Kadlec byl 3. června v Praze vyhlášen králem ligových trávníků ve fotbalové anketě Zlatý míč ČR.

Václav Kadlec byl 3. června v Praze vyhlášen králem ligových trávníků ve fotbalové anketě Zlatý míč ČR.

Kluby šetří a snaží se hráče získávat po vypršení smluv. Na trhu je také mnoho Španělů a hráčů z Jižní Ameriky nebo Skandinávie, kteří mnohdy vyjdou levněji než Češi. "Kluby šetří, i proto je osmdesát procent přestupů zadarmo po vypršení smluv. Je to cesta, kudy se fotbalový svět ubírá," řekl Kolář. "Trend, jak kluby v zahraničí fungují, dokládá bundesliga. Z 41 transferů, které proběhly před tímto týdnem, bylo 21 zadarmo," doplnil Chovanec. Podle obou manažerů zřejmě bude nynější vývoj v nejbližší době pokračovat.

Změnit by to mohlo, pokud by celky žádaly za hráče nižší ceny. Podle generálního manažera Plzně Adolfa Šádka to ale pro kluby už nemusí být výhodné. "Kluby venku mají nějakou hranici, za kterou chtějí koupit hráče z české ligy. Jenže za tuto utrženou cenu nelze u nás v lize koupit kvalitativně odpovídající náhradu, proto si kluby, ať už Plzeň nebo někdo jiný, často musí hodně rozmýšlet, jestli se jim prodej hráče do zahraničí vyplatí jak po sportovní, tak po ekonomické stránce," uvedl Šádek.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!