26. srpna 2011 13:37 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fouska odradila od kandidatury na předsedu nejednota ve fotbale

Petr Fousek (vpředu) odmítl kandidaturu na šéfa FA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Fousek (vpředu) odmítl kandidaturu na šéfa FA. | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

PRAHA Bývalý generální sekretář fotbalového svazu Petr Fousek se rozhodl nekandidovat na uvolněné místo předsedy po Ivanu Haškovi proto, že necítí v domácím fotbalovém hnutí dostatečnou jednotu.

Fousek po nečekaném Haškově odstoupení z funkce na konci června dlouho zvažoval, zda se o vrcholnou funkci ucházet. Ale nakonec se nepřidal k současnému místopředsedovi Jindřichu Rajchlovi, bývalé rozhodčí Dagmar Damkové a šéfovi Jablonce Miroslavu Peltovi, kteří své kandidatury podali a 16. září se budou na mimořádné valné hromadě ucházet o přízeň delegátů.

"Celá řada mých jednání od červnové rezignace Ivana Haška, kdy jsem začal být oslovován, až do včerejška, ukázala, že český fotbal není jednotný, že je polarizovaný. A podle mé zkušenosti jen jednotný může dosáhnout úspěchu," uvedl Fousek na dnešní tiskové konferenci v Praze. "K jednotě chybí vůle. Teď by se měl český fotbal odpolitizovat a víc pracovat," dodal fotbalový funkcionář.

Na post předsedy Fotbalové asicoace kandidují:

Místo příprav na předsednickou kandidaturu se dál bude věnovat práci nezávislého konzultanta, který působí i v několika odborných skupinách v rámci UEFA a FIFA. Rozpolcenost na domácí fotbalové scéně jej prý odradila.

"Vždy jsem držel linii jasného názoru, profesionality a neutrality. Nebylo to vždy jednoduché ustát, ale nehodlám z toho slevit. Proto jsem se rozhodl nekandidovat. Kandidatura na předsedu je důležitý životní krok, ne jako nastoupit do tramvaje," řekl Fousek.

Odhaduje, že Haškův nástupce nebude mít v čele FAČR jednoduchou pozici. "Má jen velmi krátkou dobu na přípravu kampaně a voleb a pak také mandátní období jen něco přes rok a půl. A také bude spolupracovat s již navoleným stávajícím výkonným výborem. Navíc nastoupí po kvalifikaci ve Skotsku, která hodně určí další vývoj. Bude to mít složité," poznamenal Fousek.

Lidovky.cz, ČTK