Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Herec Novotný: S Řepkou zajdeme s kočárky na Kampu

Sport

  21:00
PRAHA - Chodil Tomáše Řepku sledovat na stadion, bývalý kapitán Sparty za ním zase vyrazil do divadla. Herec David Novotný (42) si dokázal přenést svoje zaujetí pro fotbal také do svých dvou nejznámějších rolí z televizních seriálů Okresní přebor a Přešlapy. Nelze se divit, že by jako soupeře pro rozlučku s letenským klubem Řepkovi doporučil Slavoj Houslice.

Herec David Novotný se netají tím, že má blízko k Tomáši Řepkovi i celé Spartě foto: PRIMA FAMILY, seriál Přešlapy

LN Co říkáte na změny, které se v zimě udály ve Spartě?
Jsem v očekávání. Těším se, jak to bude vypadat. Filozofii si zvolili správnou a zajímavou. Držet trendy je v pořádku i ve sportu. Teoreticky to slibuje velkou podívanou.

LN Sparta ale vede po podzimu ligu o šest bodů. Je správné, že sáhla ke změnám v takové situaci?
To je strašně těžké odpovědět. Nic není tak černobílé. Já jsem člověk, který nejenom že Spartě fandí zvenčí, ale mám tam i nějaké známé. Říct jedním šmahem, že Pepa (Jozef Chovanec, bývalý generální sportovní manažer - pozn. red.) měl odejít, by ode mě bylo zlé. Nemohl bych mu prostě říct: Už tam nepatříš! Není to až tak moje věc, ale změna přijít asi měla. Už to bylo na spadnutí. Někdo uvolnil kamínek a začalo se to valit. Jestli ale jsou ty změny správné, to se ukáže až postupem času.

LN Sparta také hlásí, že chce fungovat jako Barcelona. Přitom jste známý tím, že vaším oblíbencem je Wayne Rooney, tudíž jste příznivcem Manchesteru United. Nevadí vám, že se vydává tímto směrem?
Že Sparta bude hrát jako Barcelona, je mezi novináři zaběhlá fráze. Že máme plzeňského Messiho, je taky hodně oblíbené. Vadí mi, že jsme získali nálepku Spartalony a běda, jestli tak hrát nebudeme... Ale Wayne Rooney ve Spartě je můj dávný sen.

LN Pro Jaroslava Hřebíka je ale Barcelona velkým vzorem. Pokládal si rovněž otázku, proč by Sparta nemohla hrát stejně.
To je něco jiného. Výstup novinářů zní: Sparta bude hrát jako Barcelona. To už smrdí bulvárem, který mi vadí. Na druhou stranu lidé to chtějí číst, takže to trochu chápu. Fotbalu by se teď mělo spíš pomáhat. Třeba o něm psát s určitou nadějí. Teď už se jenom sleduje, jestli si kluci potrhají oblečení nebo pokřikují blbosti. Nekouká se na to, jestli správně chytáme fotbalové trendy.

LN Vraťme se k těm změnám. Na Letné se rozloučili i s ikonami Tomášem Řepkou a Jaromírem Blažkem. Skončili ve Spartě důstojně?
Kdysi jsem se o tom s oběma bavil. Třeba v létě jsem Tomášovi na fotbalovém turnaji v Lipencích říkal: Tome, doufám, že rozlučka s tebou proběhne v nějaké důstojné rovině. Bohužel se to tak nějak rozdrolilo a skončil. Je pravda, že v poslední době ikony ze Sparty neumějí odcházet. To se snoubí s dalšími faktory: umění odejít, umění být odejit... Já bych stál o to, abyměl Tomáš důstojnou rozlučku. Co proběhlo při silvestrovském derby, bylo sice pěkné, přeju mu to i těm, co tam byli, ale osobně bych rád viděl opravdovou rozlučku. Zasloužil by si minimálně to, co zažil ve West Hamu. Škoda že už to nebude při mistráku, i tak by to mohlo mít zajímavou tvář. Už to ale nebude takové, jaké by to mělo být, když odchází ikona klubu...

Novotný i je čestným členem sparťanského sdružení "Dvanáctým hráčem jsme my"

LN Jakou rozlučku byste navrhoval?
Tomášovi jsem říkal, že by si řepkovci a blažkovci mohli zahrát proti Slavoji Houslice (tým z televizního seriálu Okresní přebor -pozn. red.). Přišlo by hodně lidí, ale o fotbale by to moc nebylo.

LN Co vám na to řekl?
To už si nepamatuji. Asi se zasmál a šli jsme od toho.

LN Jak byste popsal přátelství s Tomášem Řepkou?
Vzniklo na nějakých fotbálcích přibližně před rokem a půl, kdy jsme se potkali poprvé a slovo dalo slovo. Tomáš má můj velký obdiv, protože mám radši, když se kolem lidí něco děje, než když jsou jak leklý ryby. Jeho rebelství je mi blízké. Když je člověk sígramá nějaký názor, tak mi je sympatičtější. Takových kamarádů, jako jsem já, má ale Tomáš určitě hodně. Na druhou stranu já jsem se chodil dívat na něj na fotbal, on na mě do divadla. Pěkně nám to funguje, i když na pivo se nescházíme. Ale slíbili jsme si, že budeme společně na Kampě vozit syny, kteří by se nám oběma měli narodit v rozmezí dvou týdnů. Je to velmi srdečné kamarádství na slušné a neformální úrovni.

LN Na podzim jste se vrátil aktivně k fotbalu v týmu Zadní Třebaně, kam se na vás prý Tomáš Řepka přijel podívat...
To je právě tento druh přátelství. Prvně jsem ale zavolal Marku Matějovskému, se kterým jsem o něco v užšímkontaktu. Teď bude Tomáš trochu žárlit... No prostě jsem si vybral Marka a on to musí nějak vytrpět. Ale na zápas jsem pozval Marunu (Marka Matějovského - pozn. red.) a jako překvapení dorazili i Řepkovi a Erbovi. To bylo fakt vtipný, když se na Zadní Třebani objevili kapitán a exkapitán Sparty.

LN Už jste si s Řepkou někdy zahrál v jednom týmu?
Dvakrát jsme spolu hráli v Lipencích. Vybavuji si, že se na mě jednou zlobil, když přesprintoval celé hřiště a já jsem mu nenahrál. To pak říkal: Mám maskáče, že mě nevidíš? Chlapi, tak já nosímasi maskáče. Omlouval jsem se mu, mohla to být hezká akce.

LN Příště jste mu raději nahrál, ne?
To zase ne, nebojím se ho. Je to úplně normální chlapák. To podvědomí o něm je hodně zkreslené. Je pravda, že jeho život bych mít nechtěl. Na druhou stranu by bylo zajímavé si to do nějaké míry zkusit. Je neustále pod lupou novinářů, což musí být náročné na psychiku.

Tomáš Řepka nastoupil v prvním utkání za Budějovice jako kapitán.

LN Tomáš Řepka se v úvodu týdne upsal Českým Budějovicím. Je to pro něj vhodné angažmá?
Vybral si ho, tak určitě jo. Budějovice jsou pěkné město, úplně vás obejme a pohltí.

LN V seriálu Přešlapy jste nosil Řepkův dres ve Spartě. Budete nyní oblékat i ten českobudějovický?
Tomáše jsem zbožňoval ve Spartě. Budu s ním v kontaktu i nadále, ale klub je víc než ikony, to se nedá svítit. Kdybych měl mít na zádech „Řepka“ a českobudějovický dres, to by mi stejně nikdo nevěřil.

LN Že Petr Houdek, vaše seriálová postava z Přešlapů, byl sparťan, jste si prosadil vy?
Měl to být původně slávista. Řekl jsem, ať roli přeobsadí, nebo se z něj měl stát sparťan. Přes to nejel vlak.

LN Nejprve měl ovšem Tomáš Řepka nakročeno do Plzně, která v minulé sezoně skončila první před Spartou a získala titul. Navíc pak postoupila do Ligy mistrů. Jak hodnotíte její tažení nejprestižnější evropskou soutěží?
Velmi kladně. Možná se ale skrz antisparťanství, které v Česku vládne, vyzdvihovala až do nebeských výšin. Pro mě je ale důležité, jestli se potvrdí moje teze, že za dva roky Plzeň bude zase dvanáctá a získané peníze zmizí. Takový je můj názor. Nebýt toho, že je chválená ze všech stran, tak bych ji opěvoval také. Ale jsem sparťan, tak nadšení trošku tlumímaříkám si, kolik toho je proplzeňského a kolik antisparťanského. Ale je možné, že se pletu a jsem paranoidní.

LN Když Lidové noviny hodnotily fotbalový rok 2011, tak byl otištěn titulek: Když Plzni závidí i Sparta. Jak to vstřebáváte?
To souvisí s minulou odpovědí. Mě už ale štvalo třeba i na sparťanských stránkách Spartaforever.cz, kde moji kamarádi byli z Plzně nadšení. Pro mě se Slavia ale z Viktorky nestala. Sparťan se většinou rovná antislávista, ale u Plzně to tak nevnímám. Úspěchy jsem jí přál, ale pořád jsem si říkal, že takové vychvalování je krátkozraké. Podle mě za dva roky po Plzni neštěkne pes. Odešel Jiráček, skončí Horváth, Vrbu po pěti porážkách vyhodí a pan Paclík bude jezdit s Abramovičem (ruský miliardář, majitel fotbalové Chelsea - pozn. red.) na jachtě. Tím to hasne.

LN Už jste připomněl rivalitu pražských „S“. Máte pochopení pro Františka Straku, který se stal trenérem Slavie?
Nesouhlasím s tím, ale chápu to, jsem schopný se vcítit do kůže druhých. Mě to ale překvapilo. Uchoval jsem si Frantu Straku jako řízného a trávužeroucího stopera Sparty, a tak mi v hlavě zůstane. Holt ty trenérské hodnoty tam nebudou a uložím si ho jako sparťanskou ikonu. Na Spartu jsem totiž začínal chodit, když byl v nejlepších letech.

LN Ještě v šestnácti jste hrával za Spartu. Kolik by vám Slavia musela nabídnout, abyste oblékl červenobílý dres?
To vůbec nevím, podmínky tehdy byly úplně jiné. Když jsem ale zvolil jinou kariéru, tak teď s odstupem a nadhledem můžu tvrdit: Nikdy, ani za největší vymyšlenou sumu, bych do Slavie nešel, v žádném případě! To bych se hanbou propadl! (smích) Takové věci ale neříkám. Můžou se rychle vymstít.